неделя, 16 юни 2024, 11:13
Сайт: Moodle - Open-source learning platform | Moodle.org
Курс: Bulgarian Moodle (Български)
Речник: Речник на понятията в Moodle
A

Account

Регистрационен запис - Account:

"Визитна картичка" на потребителя в базата данни на Moodle.
Този запис в базата данни, съдържа регистрационната му информация: фамилия, име, логин, парола, адрес електронна поща и така нататък.

Administration

Управление - Administration:

Наименование на блок, даващ достъп на учителя до различните настройки на курса, областта с предварително качените файлове и др.

Administrator

Администратор - Administrator:

Роля, предоставяща на потребителят пълен набор привилегии по отношение на настройките в Moodle, а също така и на всички създадени курсове в системата.

Advanced uploading of files assignment

Отговор във вид на няколко файла - Advanced uploading of files assignment:

Тип задание, позволяващо на студентът да качи във вид на отговор до учителя - няколко файла (това могат да са файловете на проект например). Характерно за всички типове задания е, че са учебни дейности развиващи се във времчето и си имат крайни срокове и оценки появяващи се в дневника за оценяване на курса (gradebook).

assign

v. задавам
assign a role - задавам роля

Assignment

Задание - Assignment:

Елемент на курса, позволяващ на учителите (ассистентите) да събират работите на студентите, да ги рецензират и оценяват. Заданията биват следните типове:

— отговор във вид на текст (напр. в GIFT формат);
— отговор във вид на файл
— отговор във вид на няколко файла;
— отговор вън от сайта (може и оф-лайн).

Authentication

Идентификация

Auto-linking

Автоматични препратки

B

Block

Блок - Block:

Правоъгълна област в лявата или дясна колонка на главната страница в Moodle курсът. Като правило служи за улесняване на навигацията по системата, информиране на потребителите или изпълнява други служебни функции. Много често всеки един такъв блок съответства на модул от курса. Честа практика е при попълването със учебно съдържание на даден модул (тоест активирането на модула) - неговият блок автоматично дасе появява в дясната колонка. Хипервръзките намиращи се в блокът водят директно към съответният модул. Тази логика е проектирана така с цел структуриране.

Breadcrumb

Breadcrumb navigation shows the current page's location within the site's structure. In Moodle, the navigation breadcrumbs appear in the header bar

Breadcrumb trail

Пътечка от трохи

Терминът е леко странен и идва от приказката за Хензел и Гретел.

Ето кратко описание:
On a Web site, a breadcrumb trail is a navigation tool that allows a user to see where the current page is in relation to the Web site's hierarchy. The term breadcrumb trail comes from the story of Hansel and Gretel, who left a trail of breadcrumbs as they walked through the forest so they could trace their way back home.
C

Chat

Чат - Chat:

Елемент от курса, позволяващ на участниците в него да провеждат синхронна комуникация във вид на уеб-конференция (в реално време)

Choice

Въпрос (Запитване) - Choice:

Елемент от курса, позволяващ на учителя да създава въпрос (запитване) с няколко варианта на отговор с цел стимулиране обсъждането на някаква тема, гласуване по някакъв въпрос (свързан със взимане на решение) и т.н.

cookie

бисквитка

Small data files written to a user's hard drive by a web server. These files contain specific information that identifies users (eg, passwords and lists of pages visited).

Малки файлове, които уеб сървърът записва на хард диска на потребителя. Тези файлове съдържат информация, която идентифицира потребителя (напр. пароли и списъци с посетените уеб страници).

copyright holder

собственик на авторското право

Course backup

Резервно копие на курс- Course backup:

Функция, позволяваща да се създават резервни копия на курс. Алгоритъмът (процесът) по архивиране е сложен (не и от гледна точка на изпълнението). Важно еда се определят кои ресурси и записи от базата данни да се експортират. Потребителят създаващ такива резервни копия получава като продукт zip архив съдържащ xml файл и прилежащите на курса файлове.

Резервни копия се правят не само с цел съхраняване временна версия на курса и защита от евентуални сривове в сървъра, а също така и за преносимост на курсове между Moodle платформи от една и съща версия. Форматът на експортиране при Moodle не е съвместим с други среди за електронно обучение. За осигуряване на съвместимост при пренасянето се използва друг стандарт наречен SCORM.

Course creator

Създател на курс - Course creator:

Роля, позволяваща на потребителят който я притежава да създава курсове, да назначава учители, да вижда скритите курсове, а също така тази роля покрива и позволенията давани на учителя.

CSS

CSS (cascading style sheets - каскадни набори от стилове)

CSS_

Това е абревиатура на "Cascading Style Sheets" (Таблици на каскадни стилове). CSS определят стиловете и как да се прилагат към Web-страницата.

CVS

 или Version S) се събират промените и се предоставят за сваляне като цялостен пакет.

Използването на CVS файлове може да доведе до проблеми. Препоръчва се да се използват само в системи, на които предварително е направен архив.

CVS_

Системата за паралелно управление на  версии (Concurrent Versioning System (CVS)) се явява прост метод за съхранение на  файлове на сървъра и подпомага координирането на повече потребители, работещи по тези файлове.  Тази система съхранява информация за всяка версия на всеки файл на разработваното програмно осигуряване.

Базово копие Moodle е поместено на CVS-сървъра на Sourceforge.net. Можете да я видите в web.

D

Database

База данни - Database:

Елемент на курса, позволяващ на учителя (ассистента) и/или студентите да създават големи по капацитет и бързо търсими банки със записи по всякакви теми, да ги преглеждат и да извършват бързо, лесно и многокритериално търсене сред тях.

Базата данни в Moodle е електронна колекция от информация, съхранена във вид на таблици от база данни. Например, Moodle съдържа таблици на всички потребители в сайта. Съществуват много компании създали продукти за управление на бази от данни, но повечето хора използват MySQL. Също така не-лоша RDBM е Microsoft SQL Server.

DHTML

Динамичният HTML (DHTML), създаден на основата HTML, CSS и JavaScript< позволява да бъдат създавани динамични елементи на  Web-страниците. Това могат да бъдат менюта или други обекти на страницата, които се изпълняват от стрна на клиента, а не на сървъра.

Directory

Директория - Directory:

Тип ресурс, позволяващ поставянето (появяването) на главната страница на курса на хиперлинк водещ към виртуална папка (директория) намираща се на Moodle-сървъра в която са били предварително качени дигитални дидактически материали (свързани с тематиката на курса).
E

Exercise

Упражнение - Exercise - Елемент от курса, позволяващ на студента да оценява собственатаси работа преди да я изпрати за проверка от преподавателя. На този етап вече не се използва, тъй като функциите му бяха онаследени в елемента на курс с името "Семинар".
F

Feedback

Обратна връзка- Feedback:

Елемент от курса, позволяващ провеждането на анкети със студентите (например след завършването на част от курса).

File or website link

Връзка (хиперлинк) към файл или уеб-страница:

Тип ресурс, позволяващ поставянето на главната първа страница на курса на хипервръзка към файл (предварително качен на Moodle-сървъра) или уеб-страница намираща се в Интернет (тогава се посочва URL).

Filter

Филтър - Filter:

Модул, позволяващ автоматично преобразуване на въведеният в редактора текст в други по сложни форми. Например: Въвеждането на математически формули изисква писане в същият този редактор при спазване на специален синтаксис (TeX синтаксис) което кара филтъра автоматично да генерира картинки показващи съответните формули в един много красив и съобразен със стандартите на запис в математиката вид.

Firefox

Firefox (известен още като Firebird) е браузър, основан на Mozilla. Много стабилен с широк набор от възможности.

 Firefox може прекрасно да замени Internet Explorer на компютри с Windows.

Forum

Форум - Forum:

Елемент на курс, предназначен за обсъждане на различни въпроси свързани с учебната дейност. Форумът е основен елемент на Moodle за асинхронна комуникация между субектите взимащи участи в учебният процес.

FTP_

   Протокол за предаване на файлове (File Transfer Protocol) - метод за копиране на файлове от един компютър на друг. Например, можете, исползвайки FTP, да копирате файлове от ашия компютър на сървъра.

G

Glossary

Речници - Glossary:

Елемент на курса, позволяващ на учителя (ассистента) и/или студентите да създават и редактират списък с определения за дадени термини, отговори на често задавани въпроси и т.н. (наподобява форум, или електронен речник).

Grades

Оценки- Grades:

Баловете (Скалите на оценяване и самите оценки), които учителят (асистентът) присвоява на студентите за изпълнението на едно или друго електронно задание или тест (може също и урок) в рамките на курса. В Moodle оценките и справките се намират в електронен дневник за прогнозиране развитието на всеки един студент наричан Gradebook

Groups

Групи - Groups:

Функция в Moodle позволяваща на учителя да включва други учители и студенти в една или друга група в рамките на даден курс. Групите са мощен и сложен механизъм на разделяне. При комбиниране на разделянето по групи и модифициране на стандартни роли (позволенията в тях, с цел създаване на нови), могат да се постигнат забележителни резултати.

Guest

Гост- Guest:

Роля, позволяваща на потребителя да разглежда дигиталните дидактически ресурси ( материали) в курса, но не и да работи с тях, не и да ги редактира, премества и т.н. (не може да участва във форуми, да изпълнява задания, да държи тестови и др.).
H

HTML

Език за редактиране на хипертекст (HyperText Markup Language) - използва се за създаване на Web-страници.
J

Java

Програмен език,който може да се използва за написване на аплети, изпълнявани на Web-страници.

Javascript_

Език за писане на сценарии, който може да се използва за писане на малки програми, приложими в Web-страници. Например, падащо меню.

Journal

Работна тетрадка - Journal:

Елемент от курса, позволяващ на студента в качеството на отговор да съхрани текст. В днешно време практически не се исползва, тъй като функциите му са наследени от елемента на курс наречен "Задание".
L

Label

Пояснение- Label:

Тип ресурс, позволяващ поставянето на информация в страницата на курса поясняваща намиращата се под нея хипервръзка към дейнст или ресурс. Етикетът винаги трябва да бъде кратък. Той може да съдържа и малки по размер картинки. Функцията му е само инструктивна.

LAMS

LAMS- Елемент на курса, позволяващ зареждането в Moodle на сценарии на протичане на учебен процес създадени с отделният софтуерен продукт LAMS (Learning Activity Management System) — система за разработка на задания, които предполагат съвместна дейност, и управление на сценариите.

Lesson

Лекция (Урок) - Lesson:

Елемент на курс, позволяващ подаване на учебни материали на няколко уеб-странии, логически свързани помежду си със хиперлинкове, като на всяка страница учителят може да създаде някакви бутони за условен преход към другите страници, или да постави въпрос (в закрита или открита форма).
M

media plug-in filters

Филтри за медийни плъгини

Забележка: съжалявам за думата "плъгини", но по-добра засега няма. Колкото и непривично да изглежда, изписана на кирилица, в края на краищата, ако се заслушате, хората така си ги наричат.

Messages

Съобщения - Messages:

Това е система за вътрешна поща в средата Moodle

Meta tag

   Мета-данни - това са данни за данните, описващи вида им. Тег meta в HTML се използва за определяне весята на HTML, използвана за създаването на Web-страницата, езика на страницата или друга техническа информация. Два атрибута тега meta непременно трябва да си използват от авторите на Web - content и keyword. C тяхна помощ може да се задава информация за всяка Web-страница  , която да си използва при търсачките за индексирането и.

Modules and Plugins

Един обширен справочник на всички известни плъгини, хакове и др. за Moodle. Ще се радваме да предложите вашите разработки и програмен код. (Новите и обновяваните архиви с код ще бъдат щателно преглеждани и допускани за четене едва тогава)

A comprehensive reference of all known Moodle modules, hacks and plugins. Please add yours! (New and updated entries require approval before they are viewable by everyone.

Multi-language content

Многоезично съдържание

Виж http://moodle.org/mod/resource/view.php?id=4129

MySQL

Това е популярна база данни с открит изходен  код. Информация може да получите на адрес http://www.mysql.org.
N

News forum

Форум Новини- News forum:

Специален форум, който се създава автоматично (по подразбиране) още със създаването на всеки един курс и се появява на главната му страница. Форумът е предназначен за съобщения, адресирани до всички участници в курса.

Non-editing teacher

Асистент - Non-editing teacher:

Притежава същите позволения както и потребителя с роля "учител", но без права за редактиране на дигиталните дидактически ресурси (материали) в рамките на курса.

Notes

Бележки - Notes:

Съобщения-забележки, които могат да бъдат добавяни от преподавателите в профила на студента.

Забележките могат да бъдат персонални - да се виждат само от този за когото са предназначени,

забележки в курса - видими от всички участници в него

и забележки в рамките на сайта - видими от всички участници в курсове където е записан студентът.
O

Offline activity assignment

Отговор вън от сайта - Offline activity assignment:

Тип задание, което се използва във случаите когато студентът дава отговор на поставената от учителят задача вън от системата Moodle (например, при среща лице в лице с учителя).

Online text assignment

Отговор във вид на текст - Online text assignment:

Тип задание, позволяващо на студента в качеството на отговор да изпрати за съхраняване на сървъра и проверка от учителя- само текст.
P

Participants

Участници в курса - Participants:

Учителя (асистента) и студентите в даден електронен курс.

Permissions

Права - Permissions:

Набор от пълномощия за даден потребител на системата, зависят и от ролята назначена на този потребител.
Правата се изразяват във възможността или невъзможността да се извърши едно или друго действие в системата. Обикновено правата са в пряка зависимост от дейностите които се предполага, че ще извършва потребителят.

persistence

Persistence is the term used in computer science to describe a capability used by a computer programmer to store data structures in non-volatile storage such as a file system or a relational database.
Q

Quiz

Тест - Quiz:

Елемент от курса, позволяващ на учителя да създава набори от въпроси от различни типове, такива като "множествен избор", "кратък отговор", "вложен отговор" и др.
R

Resource

Ресурс - Resource:

Основен елемент на курса, позволяващ включването в курса практически на всякакви дигитализирани дидактически материали (текстои и/или графический). Ресурсите биват следните типове:

— пояснение;
— текстова страница;
— уеб-страница;
— хипервръзка към файл или уеб-страница;
— връзка към директория.

Role

Роля (Позволения, Привилегии) - Role:

Набор от пълномощия на потребителя, които са му дадени още когато е създаден и регистрационният му акаунт в Moodle или в определените категории курсове. Всички роли са съобразени с дейността на конкретният потребител която се предполага, че ще изпълнява. Moodle позволява създаването на произволен тип роля посредством видоизменяне на някоя от 8-те стандартни роли.
S

SCORM

SCORM/AICC - Елемент на курса, позволяващ на учителят да зареди в курса пакет SCORM или AICC (дигитализирано, структурирано и архивирано в zip дидактическо съдържание)

screen reader

екранен четец

screen reader software

софтуер за изчитане на екрана

social constructionism

социален конструкционизъм

string

Обикновено го превеждаме като "низ", но понякога се среща и като "стринг" (транслитерация в чист вид). Низът, най общо казано, е поредица от символи.

Не може да се каже, че вторият вяриант е грешен, тъй като вече широко се използва в компютърния жаргон и всеки разбира за какво става дума. В превода на Moodle се стараем да се придържаме към "низ" (въпреки, че не е изключено да се срещне и другия вариант).

Student

Студент - Student:

Роля, предоставяща на потребителя възможност да се обучава в Moodle он-лайн курсове.
T

Teacher

Учител- Teacher:

Роля, позволяваща на потребителя да редактира дигитални дидактически ресурси поставени в курса, а също така и да провежда он-лайн курсове (да управлява списък със студенти, да проверява задания, да поставя оценки в gradebook).

Text page

Текстовая страница- Text page

Тип ресурс, позволяващ създаването на уеб-страница, съдържаща "просто текст", и да се появи хипервръзка към нея от главната основна страница на курса.

Theme

Визуална тема - Theme

Модул, позволяващ да се избират различни визуални оформления на курсовете в Moodle. Различните теми дават възможност за придаване на индивидуалност на всяка една платформа. Темите имат отношение и към ползваемостта на системата от хора със специфични образователни потребности (глухота, слепота) Всички теми използват CSS технологията.

Topic

Тема - Topic:

Така се нарича секцията при формат на курса "Структура"

Topics format

Структура - Topics format:

Формат на курс, при котйто всяка секция съответства на една тема.
U

Upload a single file assignment

Отговор във вид на файл- Upload a single file assignment:

Тип задание, при което се дава възможност на студента да качи на сървъра във вид на отговор - файл (презентация или doc). Характерно за всички задания е, че са дейности развиващи се във времето и си имат крайни срокове.

usability

ползваемост
W

Web cast

Уеб предаване / Онлайн предаване

Web page

Уеб-страница - Web page:

Тип ресурс, позволяващ създаването на уеб-страница HTML формат посредством вграденият в Moodle редактор, и да се появи хипервръзка към нея от главната основна страница на курса. Moodle предлага възможност за качване в сървъра на предварително създадени стрници (в
HTML формат) или просто посочването на URL към тях.

Week

Седмица - Week:

Така се нарича секцията при формат на курса "По седмици"

Weekly format

Weekly format - Седмичен формат (Формат по седмици):

Формат на курс, при който всяка секция съответства на дадена седмица от месец.

Wiki

Wiki- Елемент на курса, позволяващ създаването на web-страници, съдържанието на които участникците в курса могат да променят едновременно при поддържане на комуникация помежду им в процеса на едновременна работа върху един и същ документ.

Workshop

Семинар - Workshop - Елемент на курс, позволяващ на участниците в него да оценяват взаимно проектите си (студентите са равни помежду си). Оценяването се прави по различни способи.
А

Автентификация

Аутентификация - Authentication:

Операция, в резултат на която Moodle свързва текущата работна сесия с един ясно разграничим запис на потребителя. След аутентификацията в горната и долната част на страницата започва да се показва името на текущият потребител.

Анкета

Анкета - Survey:

Елемент на курса, съдържащ набор от листове с въпроси (преимуществено социологически), което позволява на учителя (асистента) да събере предварителни сведения за студентите (тяхното ниво, очаквания и др).

Аплет

Аплетът е малка програма, написана на Java и внедрена в Web-страницата. Повечето последни версии на браузерите могат да изпълняват подобни програми, ако модулът Java е зареден на вашият компютър.
Б

База данни

 База данни, съхранявани в таблици. Например, Moodle съдържа таблици на всички потребители на сайта. Существуват много различни бази данни. Повечето потребители ползват MySQL.
Д

Дистанционно обучение

Взаимодействие от разстояние между обучаващия и обучаемите, съдържащо всички компоненти присъщи на учебния процес (цели, съдържание, методи, организационни форми, средства за обучение) и осъществимите чрез специфичните за интернет средства и технологии, предвиждащи интерактивност.

Е

Елемент на курс-2 (второ значение)

Елемент на курс-2 (второ значение) - Activity module

Интерактивен учебен модул, поставен в курса. Елементите на курса са:

— LAMS;
— SCORM;
— Wiki;
— анкета;
— база данни;
— речници;
— задания;
— лекции;
— обратна информация;
— въпрос;
— работна тетрадка (журнал);
— ресурс;
— семинар;
— тест;
— упражнение;
— форум;
— чат.

Препоръчва се преименуване.

Елемент от курс

Елемент от курс

Ресурс (Resource) или активен учебен елемент-дейност на курса (Activity module) Учебните курсове в Moodle са изградени от такива елементи.
И

Име на домейна

Име, дадено на компютър или мрежа компютри,  например, moodle.org. Можете за закупите име на домейна от регесреращата организация, каквито има много.

Импорт

Импорт (Импортиране) - Import:

Функция, позволяваща да се импортират в даден курс елементи от друг курс. В много от случаите, споделен курс изцяло се импортира в друга Moodle платформа (стига версиите им да са еднакви). Последният механизъм осигурява частична преносимост на учебното съдържание и дори на цели учебни курсове.


К

Календар

Calendar - Календар:

Блок отразяващ различните събития от курса. Може да бъде използван и при създаване план на учебната работа.

Категории курсове

Категории курсове - Course categories - Дървовидна структура на категориите и подкатегориите, спомогаща за структурирането на курсовете в СДО Moodle.

Курс

Курс - Course - Учебно пространство в СДО Moodle, включващо набор от учители и/или асистенти, студенти и дигитализирани учебни материали. Курсовете се създават от администратои или потребители създатели на курсове, те също така имат права да назначават там учители и/или асистенти.
М

Модул

Модул - Module:

Програмно расширение на СДО Moodle, добавящо нова функционалност. СДО Moodle подържива следните видове модули:
— елемент на курс;
— тип на задания;
— тип на въпроса;
— блок;
— филтър;
— формат на курс;
— визуална тема на оформление;
— участници в курс.
О

Отчети

Reports - Отчети:

Функция в Moodle, позволяваща на учителя или администратора да преглежда информация свързана с дейността на потребителите в системата. Например "пълен отчет за дейността" позволява да видите всички обекти, създадени от студентите в хода на обучение в курса и поставените от учителя оценки, а също така и отчетите "логовете от днес" - ще Ви дадат възможността да видите, на какви страници от курса, по кое време и от компютър с какъв IP-адрес е прочел даден студент в течение на последните минути например.
П

Потребител

User - Потребител:

Общо название за администратора, учителя, студента и госта.
С

СДО Moodle

СДО Moodle - Moodle

Среда дистанционно обучениe Moodle. (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment)

Секция

Section - Секция - Фрагмент от учебният курс във формат «структура» или
«календар», имащ название и включващ в себе си един или няколко елемента от курса. Обикновено секцията съдержа в себе си дигитализирани дидактически материали по един урок или по една тема.

Страница на курс

Страница на курс - Course page - Първата страница, на която попада пользователя след вход в курса. Съдържанието и зависи от формата на курса.

Сървър

Приложение, което позволява управлението на различни данни.  Например, сървър за бази данни или Web-сървър. Можете установите самостоятелно всякакъв сървър или да използвате ресурсите на хостинг-провайдера.
Т

Термин

Определение
Ф

Формат на курс

Формат на курс- Course Format:

Може да бъде:

  • Социален формат - когато курсът съдържа само форум за обсъждане на резлични теми
  • Тематичен формат - когато курсът се състои от теми
  • Седмичен формат - когато курсът е разделен на седмици.
Х

Хостинг-провайдър (доставчиг на хостинг-услуга)

Публикува вашия Web-сайт срещу заплащане. Поддържа избраното то Вас име на домейна и Ви предоставя достъп за обновяване на сайта на сървъра.