Sitenin taşınması

Sitenin taşınması

by Rahim Suzen -
Number of replies: 4
Sitemi bulunduğu yerden başka bir alana taşımaya karar verdim. Eski tüm bilgilerimin (phpmyadmin panelinden) veritabanı bilgilerini aldım. Yeni alanıma moodle un daha önceki sitemde kullandığım versiyonunu yükledim. Kurulumu tamamladım ve içinde hiç bir bilginin olmadığı yeni moodle sitem kurulumu tamamlandı. Sonrasında eski sitemin database ini yine phpmyadmin ile yeni alanın üzerine kopyaladım. Fakat yeni alanıma bir türlü eski alanımdaki verileri getiremedim (kayıtlı kullanıcılar, dersler vs...). phpmyadmin de eski database i yüklediğimde alanlar oluşuyor ama ana sayfaya hiç bir bilgi gelmiyor. Epeyce bir uğraştım olmadı.

Sonra eski sitede yönetim panelinde anasayfa yedeklenmesi ile ana sayfanın yedeğini aldım. Sonra gidip yeni alanıma kurduğum moodle üzerine bu bilgileri yükledim. Tabi daha önceden yeni alanda açılmış bir ders ismi olmadığı için yine tam alamıyla aktarım olmadı.

Eski sitenin komple yedeğini alıp yeni bir alana aktaracak bir sistem moodle da yokmudur?

Not:Eski sitemin tamamını ftp ile yedek alıp yeni alanada attım ama sorun çözülmedi.
Average of ratings: -
In reply to Rahim Suzen

Ynt: Sitenin taşınması

by Ethem Evlice -
Merhaba,

Şu işlemleri yaptığınızda sitenizi taşımış olursunuz... (Anasayfa veya kurs yedeklemesini tavsiye etmiyorum, çünkü tüm veritabanını yedeklemiyor)

1. işlem) Eski sitedeki moodle veritabanınızı yeni siteye kopyalayın. (Bildiğimiz kopyala/yapıştır)
2. işlem ) Eski sitedeki verileri yeni siteye kopyalayın. Muhtemelen /moodledata olması gerekiyor.
3) Yeni siteye en son stable sürümü kurun. Kurulum işlemi başladığında ayarları işlem 1 ve işlem 2'ye göre yapın. Config.php dosyası yeniden oluşturulacak ve siteniz taşınmış olacaktır.
In reply to Ethem Evlice

Re: Ynt: Sitenin taşınması

by Rahim Suzen -
Çok Teşekkürler.
Eski sitenin dosya bazında yedeğini CuteFTP ile almıştım. Onda da moodle ın içinde hiç bir dosya gözükmüyordu. moodledata klasörü ise ortalıklarda hiç yoktu. FileZilla ile baktığımda tüm klasör ve dosyaları gördüm. Sanırım sorun halloluyor. Yardımınız için çok teşekkürler.
In reply to Ethem Evlice

by Rahim Suzen -

Ethem bey dediğiniz yöntemle siteyi yeni alana aktarmaya çalıştım ama sorun hala çözülmedi.

1. işlem dediğinizde moodle veritabanını yeni siteye kopyalayın (Bildiğiniz kopyala/yapıştır) bunu anlamadım. Veritabanını phpmyadmin ile yedeğini alıp aktarmıştım. (kopyala/yapıştır ???) Biraz açabilirseniz sevinirim.

2. işlemdeki moodledata klasörünü aynen yeni alana aktardım. moodledata nerede olması gerekiyorsa oraya kopyaladım.

Teşekkürler.

In reply to Rahim Suzen

by B. Gültekin Çetiner -
Benim yedekleme yöntemim şu.
  1. Moodledata (veya verileriniz hangi dizindeyse o dizin) dizinini yeni siteye kopyala yapıştır
  2. İstediğiniz Moodle sürümünü yeni siteye açın
  3. Eski sitedeki veritabanını phpmyadmin ile export edin. Eğer yeni siteden aynı veritabanına erişirseniz gerek yok. Ama tavsiye edilmez. Kesinlikle vt yedeğini her ihtimale karşı elinizde tutun.
  4. Yeni site için kullanacağınız (3)teki yedeği de yeni bir vt açıp import edin.
  5. Yeni sitedeki config.php ayarında ilgili ayarları değiştirin. Moodledata ve vt isimleri gibi.
Not: Eğer terfi ihtiyacı varsa Moodle otomatik algılayıp bunu sağlayacaktır. Uyumla ilgili hususlara dikkat etmeniz gerekir.