Nie jestem programistą:(

Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Malgorzata Paszke ()
Liczba odpowiedzi: 12

Czytam, czytam...i zaczynam się obawiać, że nie poradzę sobie z zainstalowaniem Moodle w mojej szkole - gdy poproszę o instalację nauczycieli-informatyków- nie wiem, czy poradzą sobie z angielskim i , czy nie będą się obawiali, że Moodle pożre im nie wiadomo ile pamięci, albo, czy nam nie zawirusuje pracowni...już widzę te opory, brrrr...Jak ich przekonać, że Moodle da się zastosować do kursów językowych na poziomie Gimnazjum? Czy wszyscy nauczacie dorosłych studentów? Czy Moodle nadaje się dla nastolatków?Czy nie będąc programistą da się opracować własny kurs? Np.podobnie , jak z Hot-Potatoes?

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź- pozdrowieniauśmiech

W odpowiedzi na Malgorzata Paszke

Odp: Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Jarosław Majski ()
Nie ma sieę czego obawiać. Podręcznik użytkownika i instrukcja jest po polsku. Instalacja idzie łatwo. Pamięci nie trzeba wiele. A najważniejsze, że działa. Jest po prostu super. Trzeba toszke pocwiczyć i tyle. Pozdrawiam
W odpowiedzi na Malgorzata Paszke

Odp: Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Zbigniew Jarosik ()
niedawno prowadzilem prezentacje moodle dla uczniow gimnazjum i liceum. ludzie nie mieli problemow ;D
moodle jest dostepny w jezyku polskim.
instalacja jest prosta i szybka. wlasciwie dzieje sie sama.
jesli ktos byl w stanie zainstalowac i skonfigurowac linuxa z mysql i apache to poradzi sobie z moodlem.

albo popytac uczniow. wsrod nich zawsze znajdzie sie ktos kto potrafi poslugiwac sie linuxem i jest niezly z angielskiego. w moim liceum (eh, jak ja za nim tesknie...) wlasciwie wszystko bylo robione przez uczniow. cala konserwacja sprzetu, oprogramowania, konfiguracja i instalacja nowosci...

a jak nie to mozna zlecic to komus z zewnatrz. albo instalacje albo zewnetrzny hosting. nie powinno byc drogo.

W odpowiedzi na Zbigniew Jarosik

Odp: Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Jarosław Majski ()
ja mam odpalone moodle na Windowsie i chodzi jak wściekłe. Instrukcja jest prosta i przejrzysta. Nie ma sie czego bać.
W odpowiedzi na Jarosław Majski

Odp: Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Malgorzata Paszke ()

Dzięki za dobre słowouśmiechAle....proszę o jeszcze, bo ja jestem zupełnie zielona...

Interesuje mnie przede wszystkim JAK zabrać się za instalację Moodle?Chciałabym też zapoznać się z tą opisywaną przez was instrukcją po polsku. Gdzie ją znależć?Jest cos takiego, jak Using Moodle - ale ja jestem romanistką a nie anglistką, pełno wszystkiego...czuję się trochę pogubiona...nie wiem od czego zacząć...

PS. nie śmiejcie się...

W odpowiedzi na Malgorzata Paszke

Odp: Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Adam Pawelczak ()
Obraz Developers Obraz Translators

No może przyblizmy się do konkretów.

Aby zainstalować Moodla (a właściwie aby zaczął działać potrzeba:

  1. Komputera z Linuxem lub Windowsem,
  2. Serwera WWW (Apache) z obsługą PHP,
  3. MySQL'a

Jaki system będzie wykorzystywany?

Pozdrawiam
Adam Pawełczak

PS. Jeżeli na stronie glównej moodle.org wybierze się język polski to po kliknięci po lewej stronie w link dokumentacja powiawi się .... dokumentacja w języku polskim. Jeżeli ktoś woli francuski to też jest do dyspozycji. puszcza oczko

W odpowiedzi na Adam Pawelczak

Odp: Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Malgorzata Paszke ()

Bardzo dziekuję za odp.

Co do pkt.1. - będzie to komputer z Windows.

Pkt2 oraz 3 - nie wiemMieszane uczucia, uczę w szkole j.francuskiego, niedawno otrzymałam Certyfikat ECDL, ale znam tylko programy użytkowe. Jeszcze wiele, wiele przede mną...Zapytam naszych informatyków.Moodle marzy mi się na "po wakacjach". Mam szansę na prowadzenie kółka językowo-internetowego i całe wakacje, żeby porządnie przymierzyć się do programu zajęć. Pomyślałam o Moodle...jako jednej z możliwości.Zadowolenie

PS- dzięki za wskazówkę o dokumentacji- właśnie tego mi potrzeba, no i - wolę polskiPuszczenie oczka

Pozdrawiam

Małgorzata Paszke

W odpowiedzi na Malgorzata Paszke

Odp: Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Adam Pawelczak ()
Obraz Developers Obraz Translators

Pod linuxem kilka Moodli już postawiłem, więc gdydby to był Linux mógłbym pomóc (nawet osobiście- bywam niedaleko Nowego Tomyśla). Pod windows jeszcze nie przerabiałem. Wiele więcej więc na tym etapie nie pomogę.

Trzeba zainstalować serwery Apache (z PHP) i MySQL.

Być może pakiet EasyPHP rozwiąże problem (zawiera wszystkie wyminione komponenty). Jest darmowy, prosty w instalacji i konfiguracji. Myślę jednak, że inni uczestnicy tej dyskusji mogą bardziej na tym etapie pomóc.

Pozdrawiam
Adam Pawełczak

W odpowiedzi na Adam Pawelczak

Odp: Nie jestem programistą:(

Napisane przez: Bolesław Urban ()

Z postawieniem Moodle na Windows'ie nie ma najmniejszego problemu. U mnie chodzi na Widnows 2000 Server bez najmniejszych problemów.
Cała instalacja przebiegała zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji. Kroczek po kroczku. Punkcik po punkciku.
Przy instalacji można pomóc sobie Krasnalem (zresztą o jego istnieniu dowiedziałem się właśnie z instrukcji Moodle uśmiech ) --> znacznie przyspiesza to instlację.
Instalacja przebiega sprawnie i szybko, a w zasadzie mój udział polegał prawie zupełnie na klikaniu "Kontynuuj".
Moodle jest tak cudowny, że prawie wszystko zrobił sam.

Jedyny problem, z ktorym sobie nie poradziłem to MS SQL Server, ale po prostu zrezygnowałem z niego na rzecz MySQL.

Pozdrawiam
Bolesław Urban

P.S. Też nie jestem programistą puszcza oczko

W odpowiedzi na Malgorzata Paszke

Odp: Nie jesteś programistą - to dobrze!

Napisane przez: Lechoslaw Hojnacki ()
Witaj.
Uczę studentów - przyszłych nauczycieli, ale interesuje mnie zastosowanie Moodle'a w szkole.
Przeprowadziłem też własny eksperyment ucząc z Moodlem w grupach uczniów gimnazjum i liceum. Wypadł świetnie. Mam nadzieję, że moje poniższe refleksje będą dla Ciebie wsparciem.
  1. Moodle świetnie się nadaje dla gimnazjum. Gimnazjaliści opanowali go błyskawicznie. Poniżej wstawiam post uczennicy pierwszej klasy z wieczora po pierwszych zajęciach, po dobranocce. Zauważ kluczowe w kreatywistycznej pedagogice pytanie trzecie.
    natalia.gif
    Po dwóch miesiącach eksperymentu żałowałem, że nie pracuję na stałe w gimnazjum.
  2. Nie będąc programistą da się opracować kurs. Zajęcia moich studentów są projektami polegającymi na tworzeniu kursów Moodle'a. Kursy tworzą m. in. matematycy i poloniści. Czasem dobre kursy.
    Pojęcie dobrego kursu, to materiał na oddzielny wątek lub na habilitację
    ...
  3. Mój znajomy nosi Moodle'a w torbie (w notebooku z Windows i Krasnalem). Sam zainstalował. Nie jest informatykiem. Jednak mam lepszą radę, bardzo uniwersalną:
  4. Studenci informatyki, słuchacze szkół policealnych, technicy - miewają praktyki. W dzisiejszej rzeczywistości często oznaczają one noszenie pudeł w sklepie z komputerami. Niegłupi student III roku informatyki z Poznania chętnie zamieni miesiąc w sklepie na praktykę, która obejmie przykładowo:
  • zakup serwera (no, na rachunek szkoły, ale np.: używany, oryginalny serwer IBM z macierzą RAID 4 3x9GB kupisz poniżej 1000 zł, gorszy za 500)
  • instalację Linux+PHP+MySQL+Apache (komplet dla Moodle'a i dla nowoczesnej strony WWW szkoły), z firewallem, serwerem poczty etc.)
  • instalację i konfigurację Moodle'a
  • przygotowanie projektu rozwoju sieci szkolnej
  • stronę, logo, co-tam-jeszcze-wymyślisz.
W zamian za to będzie miał uzasadnione poczucie realnej przydatności pracy, umieści na Waszym serwerze swoje logo a Ty mu załatwisz zaświadczenie o odbyciu praktyki informatycznej z pięknym opisem projektu, pieczątkami szkoły oraz informatyka z urzędu miasta i gminy Nowy Tomyśl, co da mu nie tylko odfajkowanie praktyki, ale również niezły kwit do CV.
Jeżeli poprzestaniesz na najbliższej prywatnej policealnej szkole informatyki-i-czegoś-tam, to i tak znajdziesz mądrego słuchacza, który pracuje w firmie informatycznej i robi łatwe papiery technika informatyka. On też musi zaliczyć praktykę, zwykle w dowolnie wybranym momencie.

To jest potężny i niedoceniany potencjał pomocy szkole.

Jak już się dorobisz Moodle'a - zapraszam do współpracy.
Lechosław Hojnacki
http://hojnacki.net

W odpowiedzi na Lechoslaw Hojnacki

Odp: Nie jesteś programistą - to dobrze!

Napisane przez: Malgorzata Paszke ()

Naprawe serdecznie dziękuję za wszystkie cenne podpowiedzi, sugestie no i - przede wszystkim za wiadomość, która mnie najbardziej ucieszyła - mianowicie, że da się opracować na Moodle zajęcia dla gimnazjalistów. Jestem coraz bardziej zainteresowana tym "wyzwaniem".

Co do sprzętu: moja szkoła jest bardzo dobrze wyposażona w sprzęt informatyczny. Mamy dwie pracownie informatyczne, które pracują pełną parą przez cały tydzień - lekcje informatyki w niektórych klasach są realizowane w zwiększonym wymiarze godzin. W szkole pracuje Centrum Informacji (zmodyfikowana czytelnia) gdzie do dyspozycji uczniów są dodatkowe 3 komputery z dostępem do internetu. W pokoju dla nauczycieli mamy kolejne 2 komputery+internet.W nowym roku szkolnym mamy szansę na wyposażenie trzeciej pracowni - ta ma (NARESZCIE) służyć do innych celów niż lekcjie informatyki. Ja właśnie z nią wiążę duże nadzieje.

Mamy również stronę www.gim-nt.com/ - na którą serdecznie zapraszamZadowolenie.

Jedyne, czego tam się jeszcze nie dopracowaliśmy na przyzwoitym poziomie to (pożal się Boże) link językowy o nazwie Wieża Babel - mam zamiar i nad tym pracować na tym planowanym "kółku" językowo-komputerowym....

Na zakończenie chciałabym podziękować za zaproszenie do współpracy - postaram się jak najszybciej "dorobić" Moodle'a.

PS: i napewno jeszcze nie jeden raz będę się zwracać z prośbą o waszą fachową poradę na tym forum!