Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Jacek Marciszyn ()
Liczba odpowiedzi: 31
Witam.
Jestem nowy na forum i mam pytanie. Czy komuś udało się poprawnie zainstalować platformę na serwerach lua.pl lub cba.pl ? A jeśli tak to jak się ona tam sprawuje. Sam walczę od kilku dni z tymi serwerami i jak na razie ez skutecznie. Największy problem mam z foldererem moodledata, który za żadne skarby nie chce być widziany przez moodle.

Pozdrawiam Wszystkich
jm
W odpowiedzi na Jacek Marciszyn

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Jacek Marciszyn ()
Zapomnialem dodać dla wszystkich niezorientowanych, że są to dwa serwery które oferują darmowe konta z dużą bazą danych /350 MB na zawartość strony i 100 MB na MySQL'a na lua.pl lub 400 MB i MySQL bez ograniczeń na cba.pl/
Są tam wprawdzie reklamy, ale przeważnie nie przeszkadzają. Niestety jak pisałem wcześniej nie udało mi się zainstalować moodle prawidłowo do końca.

Może ktoś chciałby spróbować?
Wgrałem świeżą instalkę moodle-latest-18 do folderu moodle na http://education.cba.pl/moodle

w folderze moodle utworzylem nowy: moodledata z prawami ustaw. na 777
Adres bazy danych: mysql.cba.pl nazwa:education_cba_pl user:edu pass:aaa111
Gdyby ktoś potrzebowal ftpa do tej strony: user@education.cba.pl pass:aaa111 adres ftpa to: ftp.cba.pl

Doszedłem do tego, że moodle zobaczy folder podczas instalacji jesli wkażę mu ścieżkę jako ./moodledata zamiast sugerowanej przez installera ścieżki: /var/www/virtual/moodledata. Niestety później i tak sypnie się podczas konfiguracji i tworzenia tabel w bazie.

Jeśli komuś się uda - proszę opisać jak to zrobił. Myślę, że niejedna osoba będzie dozgonnie wdzięczna za możliwość darmowego używania moodle na tym serwerze. Ewentualnie proszę info na priva: jmarci at ies.waw.pl - jeśli zadziała obiecuję przekazać info dla potomnych.

Pozdrawiam serdecznie
jacek
W odpowiedzi na Jacek Marciszyn

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Jarosław Wagner ()
zrobiłem instalację na cba, dane dostępowe to

login: admin
hasło: admin

trzeba wgrać tylko pliki j. polskiego i będzie działało.

pozdrawiam
W odpowiedzi na Jarosław Wagner

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: [ tophor ] ()
Witam,

zainteresował mnie wątek, więc pozwolę się dołączyć.

Na czym w takim razie polegał problem z instalacją moodle na cba.pl i jak go ominąć?

Pozdrawiam
W odpowiedzi na [ tophor ]

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Jacek Marciszyn ()
Witam,
też dołączam się do pytania do p. Jarosława uśmiech

Jedna różnica pomiędzy moimi próbami a instalacją p. Jarosława jaką zauważyłem, to katalog moodledata jest w katalogu głównym subdomeny education, a nie w katalogu moodle. Katalog .moodledata zawiera również plik .htaccess który wygląda następująco:
deny from all
AllowOverride None

Panie Jarosławie - bardzo prosimy o opis instalacji.
Czy poza dodaniem ścieżki do tego kataogu podczas instalacji trzeba jeszcze ją jeszcze później zmienić?
pozdrawiam
jm

W odpowiedzi na Jacek Marciszyn

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Krzysztof Krauzowicz ()
Odpowiedź prawdopodobnie będzie w pliku konfiguracyjnym config.php w katalogu moodle (plik ten jest tworzony po instalacji) - ale trzeba mieć go z instalki z cba. Może pan udostępni go na forum (oczywiście niech zmieni w listingu swoje dane na inne - ale żebyśmy wiedzieli o co chodzi)
W odpowiedzi na Jacek Marciszyn

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Jarosław Wagner ()
Witam,
no to zaczynamy:
1) darmowe serwery się raczej nie nadają do Moodla, za dużo rzeczy jest tam poblokowanych;
2) robiąc instalacją na cba musiałem pozmieniać prawa dostępu do plików/folderów (CHMODY) na 777 , szczerze nie wiem które pliki i foldery muszą mieć obligatoryjnie CHMODA na 777, ustawiłem wszystko na 777 by się nie bawić w szukanie;
3) upubliczniłem folder moodledata, co jest działaniem niepoprawnym, bo do tego folderu nie powinno być dostępu z zewnątrz, ale tylko inna ścieżka zapewnia zainstalowanie Moodla na serwerze CBA. Scieżka /var/www/virtual/moodledata powinna wyglądać /var/www/virtual/adres_www_strony/moodledata
trochę naciągane, ale działa.
4) brak poprawnym ustawień na serwerze cba uniemożliwia pobranie podczas instalacji polskiego lang`a;
5) nie wiem czy po zainstalowaniu system będzie działał w 100% poprawnie w dalszej pracy;
6) ja mam w pracy serwer na linuxie i mam pełne uprawnienia administracyjne, dlatego też mam trochę inne podejście do tematu, ale chętnie też założyłem sobie konto na cba i też musiałem się naklikać by ruszyło;
7) nie wiem czy się da uruchomić crona na cba, na linuxie wpisuje się ustawienia to tablicy crontab i wszystko gra, maile są wysyłane (mam serwer pocztowy), działa opcja backupu (ale ostatnio nie robi kopii zapasowej jednego kursu (z 10) i nie mam na razie pojęcia dlaczego)

Jeśli ktoś będzie chciał to umieszczę filmik z instalacji we flasu (jak będę miał chwilę czasu i go nakręcę) uśmiech

Pozdrawiam
Jarek

W odpowiedzi na Jarosław Wagner

Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Tomasz Walasek ()
Dziękuję bardzo,
Spróbuję ale bez crona.... czarno to widzę.
Filmik chyba nie potrzebnyuśmiech Ewentualnie będziemy dopytywaćuśmiech
Pozdrawiam
Tomek
W odpowiedzi na Jarosław Wagner

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Krzysztfo admin ()

Mam problem z instalacja moodlea na cba.pl
doszedlem do momentu utworzenia config.php
i tearz odsyla mnie zawsze do pliku
moodle/admin/index.php ktory nie wyswietla nic oprocz reklamy cba.pl

czytalem gdzieniegdzie ze to moze byc wina linijki w tym pliku i poecana zamiana tez nic nie pomaga

while (@ob_end_clean());
zamienic na
$aaa = ob_get_contents();


Prosze o jakakolwiek pomoc (ew. na gg:2373300)
Pozdrawiam

W odpowiedzi na Jarosław Wagner

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Józef Łysikowski ()
Święta racja, darmowe serwery nie nadają się do żadnych poważnych zastosowań, nawet do prób. Okazuje się jednak, że duże firmy to też nie najlepszy wybór - brak możliwości uruchomienia cron'a i TEX'a. My wybraliśmy tani hosting i wszystko śmiga - zobacz
W odpowiedzi na Jarosław Wagner

Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Tomasz Walasek ()
Panie Jarosławie,
Ja również proszę o taki poradnik/przewodnik. Spędziłem ze dwa tygodnie zanim udało mi się zainstalować moodle na home.pl a i tak nie uruchomiłem crona.
A jak tutaj jest z cronem?
Każdemu przyda się rezerwowy moodle na darmowym serwerze.
To tylko kilka zrzutów ekranu. Bardzo by było fajnie gdyby coś takiego istaniało. Ten wątek pojawia się co jakiś czas na tym forum.
Dziękuję z góry i pozdrawiam
Tomasz Walasek
W odpowiedzi na Tomasz Walasek

Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Tomasz Walasek ()
Prostuję swojego poprzedniego posta - to, że mnie się nie udało zainstalować crona to świadczy tylko o moich (skromnych) umiejętnościach. Na tym forum znajduje się opis jak to zrobić. Przepraszam jeśli wprowadziłem kogoś w błąd.
Tak czy owak - będę wdzięczny za instrukcję jak zainstalować Moodle na cba.pl
Pozdrawiam
Tomek
W odpowiedzi na Tomasz Walasek

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Adam kowalski ()
na cba.pl zainstalowałem Moodle w wersji 1.8.8 (nie weekly tylko zwykła); przy moodledata instalacja przebiegła prawidłowo jeśli wpisałem w config.php /var/www/virtual/mojastrona.cba.pl/moodledata; nalezy pamietać też aby kodowanie bazy MySQL był ustawiony na UTF-8 Unicode, a system porówniań dla połączenia MySQL na utf8_general_ci
W odpowiedzi na Adam kowalski

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Karolina Szulc ()
Dzień dobry

Męczę się od kilku dnia z zainstalowaniem moodle 1.8.13 na serwerze cba.pl i nieby wszystko idzie ok, utworzy się baza bez błędów lecz następnie przechodzę na pustą stronę z reklamą cba.pl i koniec. Próbowałam już zainstalować przeróżne wersje moodle ale nic. Czy jest ktoś chętny do pomocy, podam potrzebne loginy i hasła?
W odpowiedzi na Karolina Szulc

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Darek Kozioł ()
Ja na cba mam swojego moodla - czyli da się. Z instalacją nie miałem problemu, ale obecnie mam problem z administrowaniem (patrz temat sąsiedni na forum). Aktualizacje też udaje się robić (wczoraj). Czyli nie jestem pewien czy ten hosting jest perspektywiczny.
W odpowiedzi na Darek Kozioł

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Karolina Szulc ()
ja przypuszczam że się da ale nie mam pojęcia gdzie robię błąd w instalacji

co do perspektyw, na chwilę obecną nie mam innej możliwości;)
W odpowiedzi na Darek Kozioł

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Karolina Szulc ()
Czy mogę się dowiedzieć jaką wersję moodla Pan instalował?
Spróbuję zainstalować taką samą.

W odpowiedzi na Karolina Szulc

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Marek Figlarek ()
Dzień Dobry.
Również miałem problem z zainstalowaniem Moodla na cba. Podchodziłem do instalacji kilka razy i zawsze coś nie instalowało się poprawnie, jak nie baza, to cron. Znalazłem serwer hiszpański, darmowy, bez limitów, bez gwarancji. Mam u nich dwa Moodle od 3 lat, nie ma problemów z aktualizacją. Moodle instaluje się jednym kliknięciem. Obecnie firma dysponuje dwoma miejscami hostingowymi: http://www.gnomio.com/ (dla Moodle i Mahara) oraz http://www.mdl2.com/ (Moodle 2.0).
W odpowiedzi na Marek Figlarek

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Darek Kozioł ()
Nie przeszkadzają Ci reklamy na gnomio? Przy 1024x768 wygląda fatalnie.
Podpatrzyłem i mam wrażenie, że niestety trzeba ograniczyć się do tego co oferuje Moodle przez nich zainstalowany. Żadnych modułów, bloków czy nowych tematów. Mam rację?
W odpowiedzi na Darek Kozioł

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Bartosz Gadzimski ()
Myślę, że warto będzie spróbować 1and1.pl już powinny działać rejestracje.

Ewentualnie zapraszam na wht.pl

Pozdrawiam,
Bartek
W odpowiedzi na Bartosz Gadzimski

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Karolina Szulc ()
Założyłam sobie stronkę na http://www.mdl2.com/ ale jest problem;)
Jak zmienić język?
W odpowiedzi na Karolina Szulc

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Karolina Szulc ()
dobra udało się, tylko konto admina mam po angielskuuśmiech
W odpowiedzi na Karolina Szulc

Odp: Re: Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()
Teraz na dole po lewej stronie: My profile settings > Modyfikuj profil > Preferowany język (to ostatnie jest na samym dole edycji profilu).
Oczywiście na razie będziesz miał to po angielsku Puszczenie oczka.
Pozdrawiam
SG
W odpowiedzi na Jacek Marciszyn

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Bartłomiej Górny ()
Witam.

W związku z tym, że mój temat pracy licencjackiej to "organizacja i zarządzanie treścią kursów w systemie zdalnego nauczania Moodle" musiałem zainteresować się tą platformą.

Większość rzeczy o których tutaj mówicie jest dla mnie nie do końca zrozumiała.

1. Zainstalowałem moodle na gnomio i utworzyłem stronke http://pwsz.mdl.gnomio.com
Jak zmienić język na gnomio z angielskiego na polski?

2. Z zalet wiem, że gnomio nie ma limitów danych.. Jakie są minusy gnomio po za reklamami??

3. Jak zmienić ogólny wygląd mojego moodla?
W odpowiedzi na Bartłomiej Górny

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Janusz Przybył ()
Do Bartłomieja. Proszę nie obrażaj się na mnie za to co piszę ale...

Temat pracy dyplomowej powinien z czegoś wynikać (wiedza, zainteresowania, ...). Przecież to student decyduje o czym chce pisać i wybiera sobie promotora i temat(przynajmniej tak było jak ja kończyłem studia a to było już ponad 20 lat temu).

A teraz do rzeczy.
Mam konto na gnomio ponad 2 lata:
minusy:
brak możliwości instalowania dodatkowych modułów (dla zwykłych zastosowań nie jest to przeszkodą), brak kontaktu z administratorem serwera (czasami by się przydał),
u mnie nie działa poczta elektroniczna, uczniowie skarżą się, że nie otrzymują wiadomości (może ja czegoś na moodle źle ustawiłem?),
Nie wszyscy uczniowie mogą zalogować się na swoje konta (może jakoś ograniczona ilość użytkowników?)
mała przestrzeń dyskowa - po dodaniu kilku większych dokumentów miałem problemy z zalogowaniem się (ustąpiły problemy gdy wykasowałem duży plik, nie pamiętam co to było ale chyba jakaś bitmapa),
brak możliwości ingerowania w wygląd moodle poza możliwością wyboru jednego z kilkunastu oferowanych tematów.
Plusy: darmowe konto i działa dość stabilnie, dodane jest kilka ponadstandardowych modułów (np. galeria), da się poprowadzić małe szkolenie,
systematyczne uaktualnianie do najnowszej wersji(z małym poślizgiem).
Administrowanie moodlem jest typowe.
Aby zmienić język trzeba najpierw dodać odpowiedni pakiet językowy (standardowo na rozruch jest aktywny tylko język angielski).
Aby zmienić wygląd wybierasz któryś z udostępnionych tematów (oferują kilkanaście wersji).
Podsumowując: na gnomio można spokojnie uczyć się administrowaniem moodlem (można tworzyć własne kursy, dodawać użytkowników, nadawać im uprawnienia) ale prowadzić jakiś poważniejszy kurs jest prawie niemożliwe. Zdecydowanie zalecam tani hosting gdzie za 100 do 200 zł rocznie można dostać naprawdę przyzwoity serwer i mieć pełnię władzy. Bardzo wielu tego typu usługodawców oferuje skrypty pozwalające kilkoma kliknięciami myszki aktywować moodla.

I jeszcze propozycja: Na podobnym serwerze mam swoją testową stronę (gdy ją zakładałem myślałem, że będzie lepiej. Wszystkim użytkownikom nadałem tam uprawnieni do zarządzania szkoleniem (nikt z tego jeszcze nie skorzystał). Zapisz się na nie i popróbuj swoich sił to nic nie kosztuje ( http://kursy.moodle4free.com ).
W odpowiedzi na Janusz Przybył

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Bartłomiej Górny ()
Panie Januszu po pierwsze dziękuję za odpowiedz...
DO zmiany języka i wyglądu doszedłem już metodą prób i błędów.. Obecnie jestem na etapie projektowania treści kursu w programie WBTExpres Moodle, który ogólnie oceniam jako przyzwoity..

Zgadzam się z Panem i oczywiście nie czuję się obrażony. Temat mojej pracy wynikał raczej z zainteresowania tą kwestą ze strony mojego promotora. Bardzo chciał, żeby ktoś zagłębił się w ten temat, gdyż sam zastanawia się nad zaczęciem korzystania z Moodle... Podjąłem się tego, ale nie wiążę na obecnym etapie mojego kształcenia, abym w przyszłości zajmował się profesjonalnie tworzeniem kursów i Moodlem.

Aczkolwiek myśle, że na cele badań, praktyki itd. do pracy obecne darmowe narzędzia (gnomio, WBTExpres itd.) spokojnie wystarczą..

Z propozycji popróbowania na stronce dziękuję. Skorzystam;];]

Pozdrawiam
W odpowiedzi na Janusz Przybył

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Wiesław Szwajcowski ()

Panie Januszu, zainteresował mnie Pan moodle4free, jednak link przekierował mnie na stronę pełną różnych gier która dla mnie była zupełnie niepodobna do stron hostingowych i trochę obawiałem się rejestracji na tej stronie. Link na końcu pańskiego postu nie działa. Czy byłaby możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o sposobie instalacji moodle na moodle4free lub jakimś innym darmowym serwerze? Chciałbym trochę poeksperymentować, sprawdzić możliwości wykorzystania tej płaszczyzny w mojej pracy nauczyciela. Do eksperymentów i nauki na razie szukam czegoś free.

W odpowiedzi na Wiesław Szwajcowski

Odp: Hosting na serwerach lua.pl lub cba.pl

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Domena moodle4free jak widać, już nie jest utrzymywana i została przejęta przez jakichś spamerów.

Najlepszą opcją za darmo do eksperymentowania jest moodlecloud.com.  Jest to serwis stworzony i utrzymywany przez twórców Moodla. Nie da się tam poszaleć z jakimiś wtyczkami ani z wyglądem platformy, ale do pierwszego poznania się z Moodlem jest to dobra opcja. Opcja darmowa pozwala na założenie platformy z 50 użytkownikami.