От 1.7 до безкрай

От 1.7 до безкрай

от Тошко Поптолев -
Number of replies: 3
Здравейте,

исках само да споделя, че качих за проба версия 1.9 на муудлето. Всъщност оставам с убеждението, че от версия 1.7 нагоре се върви към изцяло нова организация на администриране на муудлето.

Така например вече са премахнати някои от опциите при първоначалната настройка на форумите и те са прехвърлени в опциите за определяне на ролите. А те ролите са нещо ... хайде да не казвам. Един огромен списък, който е направо умопомрачителен. Сега ... вярно, че има възможност за общо определяне на роли за отделните категории - преподаватели, студенти и не знам още какво си, но като цяло това е нов момент и изисква бая играчка докато го разбереш.

Самата настройка на муудлето вече не е тая която я познавахме до версия 1.6. Variables вече липсва а за сметка на това са накичурени един куп други опции, за които ако не си специалист просто не ги хващай и се моли по старите версии да си функционират още дълго.

Вече писах например на Снежи, че ми се появява някаква странна грешка когато се опитвам да качвам файлове. Обиколих тук там и разбрах всъщност, че тази грешка си се появява от версия 1.7 нагоре и че за нейното отстраняване трябва да завършиш висше образование специалност информационни технологии с последваща специализация затруднено ориентиране в рнр програмирането.

И изобщо - по скоро съжалявам, че се навих да ползвам нова версия и съм твърдо убеден, че ще си остана на старите. Едно се питам обаче, защо след като един път нещо се направи и потребителите свикнат с него, програмистите веднага хукват да го променят и усложняват (аз на това му викам "синдрома за ненужното и вредно доказване на програмистите").

Та иначе ние нека си спорим тука, кой искал да научи нещо, па кой какво ще внедри и дали SCORM е нужно или ненужно, а то муудлето вече върви към версия за следното поколение на "децата-индиго"
In reply to Тошко Поптолев

Re: От 1.7 до безкрай

от Milena Leneva -
Ние още не сме качвали 1.9 и не бързаме. Работим с 1.7 на някои места, на други сме още с 1.6. Според мен човек трябва първо да оцени нуждите се. Основните неща, които се ползват в момента ги има и на ниво 1.4 усмивка
Знам, че вечи ми излезе име на обиждащ учителите и преподавателите в университетите. Може да бъдете сигурни, че съм един от хората, които най-много ги уважава и знам много примери за хора с широки интереси, представители на тези общности, също така познавам хора, знаещи по повече от 6 езика.
Просто опитът ми (от обучението на около 300 преподаватели - и то не представителна извадка, защото все пак хората са дошли по собствено желание) показва, че като цяло нивото на компютърна грамотност е ниско, както и мотивацията на голяма част от преподавателите да я повишат значително.
Това, според мен, не е проблем идващ главно от преподавателите - по-скоро цялото им обучение подминава този въпрос.
Сега да се върна на темата с Moodle с един прост пример - има стандартна дейност в Moodle, която аз много харесвам като логика и обяснявам почти на всято обучение, което водя. Това е workshop (нарочно го пиша на английски, защото вече виждам няколко различни превода на нещото). Разказвам колко е полезно учениците или курсистите да си "разменят тетрадките" и да оценяват какво е направило "другарчето". Аз наистина съм убедена, че това е един доста добър метод за обучение.
До сега няма случай на преподавател, от групите, които съм водила, който да го е ползвал в практиката.
В 80% от случаите хората работят с ресурси и тестове. Не им трябва нищо друго. Както искате го разбирайте, не съм се заела още с тълкулането на резутатите, само констатирам.
Т. е. за да има смисъл преминаването към следващи версии на Moodle, трябва преди това да има "търсене" на такива функционалности, които ги има само там.
С две думи - има мисъл да се зареждат нови версии, ако има търсене. Иначе само си губим времето и си усложняваме живота.




In reply to Milena Leneva

Re: От 1.7 до безкрай

от Daniel Denev -

Как да знаем какво ни трябва като не знаем , че го има ... 

Защо ли се пишат нови версии, та нима е възможно да се угоди на веки!?

Едва ли ...  А търсещите хора които си инсталират нови версии го правят, за да разберат какво е променено и дали то им върши работа или по-добра работа. При проектите с отворен код създавани  от потребителите си и без единен контрол над кода и неговото качество често настъпва подобен проблем! Колко му е да се направят два форума свързани помежду си ... единият потребителски, друият програмистки ... то всъщност си ги има...