Strona kodowa raz jeszcze

Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Zenon Smyda ()
Liczba odpowiedzi: 12

Może ktoś się z tym spotkał, może ktoś wie. Dlaczego na niektórych przeglądarkach kodowanie stron moodle [ISO-8859-2] jest interpretowane jako Latin-9 [WinXP+IE6]. Opera 7.23 również przy automatycznym trybie nie interpretuje strony kodowej prawidłowo. No i wtedy są krzaczki. Są jednak komputery na których wszystko działa bezbłędnie.

Jeszcze jedna rzecz, która mnie dziwi. Jeśli wczytam stronę moodle i strona kodowa jest błędnie interpretowana, to wybierając Widok/Pokaż źródło i zapisując tę stronę na dysk bezpośrednio ze źródła w notatniku, to po wczytaniu jej z dysku wszystko jest w porządku. Wtedy przeglądarka prawidłowo interpretuje stronę kodową i prawidłowo wyświetla wszystkie polskie znaki?

Wszelkie sugestie, przypuszenia i uwagi baaardzo oczekiwane.

Pozdrowienia dla Wszystkich 'moodlowców' uśmiech

W odpowiedzi na Zenon Smyda

Odp: Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Adam Pawelczak ()
Obraz Developers Obraz Translators

Też dostrzegłem coś dziwnego. Gdy wchodze na strone Moodle, wyświetla się z rzeczkami. Po wciśnięciu F5 (odśwież) wszystko ustawia się poprawnie.

Pozdrawiam

Adam Pawełczak

W odpowiedzi na Adam Pawelczak

Odp: Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Zenon Smyda ()

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Przeglądarki IE 6 PL w wersji 6.0.2800.1106 nie mają z moodle większych problemów. Raz poprawnie wybrane kodowanie jest jakby pamiętane i wszystko działa OK. Jednak w wersji IE dołączonej do WinXP już coś nie jest tak jak powinno. Zadałem stosowne pytanie do Centrum Obsługi Klienta MS. Obiecali, że ich inżynierowie w ciągu tygodnia dadzą odpowiedź, wtedy napiszę.

Pozdrowienia dla "moodlowców" uśmiech

W odpowiedzi na Zenon Smyda

Odp: Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Zenon Smyda ()

W moim przypadku kłopot z polskimi literami był na poziomie ustawień PHP na serwerze. W pliku php.ini był wpis nakazujący kodowanie 8859-15 dla wyjścia z php. Wpis ten niewidoczny w źródle przeglądarki, bo przed <HTML>, jednak z poziomu bezpośredniego połączenia z portem 80 serwera [GET /moodle/ HTTP/1.1 <ENTER> Host: a.a <ENTER><ENTER>]doskonale widoczny. Wystarczyło więc w pliku php.ini ustawić parametr kodowania na łańcuch pusty i... wszystko wszędzie jest OK.

Ciekawi mnie tylko odpowiedź chłopców w Obsługi MS. Dlaczego ustawienie strony kodowej znacznikiem META nie nadpisuje wcześniej przesłanego parametru.

Pozdrowienia dla wszystkich 'moodlowców' uśmiech

W odpowiedzi na Zenon Smyda

Odp: Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Zenon Smyda ()

Obiecałem, że napiszę, jak problem widzi centrum obsługi MS. W skrócie wygląda to tak:

"Problemu nie ma. Sprawdziliśmy, u nas działa."

Pozdrowienia dla wszystkich 'moodlowców' uśmiech

W odpowiedzi na Zenon Smyda

Odp: Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Zbigniew Jarosik ()
witam!

jak dla mnie dziwne troche jest, ze moodle nie korzysta z utf. bardzo ulatwiloby to wiele spraw.
ostatnio mielismy troche problemow z kodowaniem znakow w moodle bo przyjechali do nas goscie z belgii z wlasnym laptopem no i pani miala na tym laptopie kodowanie francuskie jakies ustawione na sztywno w IE. no i ona widziala polskie literki jako krzaki a my jej znaczki diakrytyczne wcale nie lepiej...

przepraszam za moze nieskladne zdania ale zasypiam juz...
W odpowiedzi na Zbigniew Jarosik

Odp: Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Zbigniew Jarosik ()
witam!

troche pracy mnie to kosztowalo ale zrobilem ;D
przerobilem polski pakiet jezykowy na utf-8.
instalacja wymaga odrobine zachodu (konkretnie to trzeba wygenerowac locale dla UTF-8 w systemie aby polskie literki w datach byly poprawne) oraz wypada przekonwertować juz istniejące wpisy w bazie (np. z forum) z iso-2 na utf-8. moze pokusze sie o napisanie filtra ktory to bedzie robil podczas wyswietlania... ;D
paczka z wersja utf-8 dostepna jest pod http://www.moodle.pl/download/pl_utf.tgz
bede wdzieczny za wszelkie uwagi dot. owej konwersji.

W odpowiedzi na Zbigniew Jarosik

Odp: Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Marcin Unknown ()
Jezeli uzywa Pan tego na swojej stronie moodle.pl to niestety wysylane sa zle naglowki, zle ustawiony jest tag meta - i mimo ze kodowanie jest UTF, to strona wlacza sie w ISO-8859-2.
W odpowiedzi na Zbigniew Jarosik

Odp: Strona kodowa raz jeszcze

Napisane przez: Zbigniew Jarosik ()
witam!

z tego co widze po logach to kilka osob sciagnelo pl_utf. jesli ktos ma jakies problemy z instalacja (tam trzeba ciut zakombinowac z locales na serwerze) to prosze pytac ;D
jesli jest taka potrzeba to moge napisac normalne howto. tylko czy trzeba, bo dla samego siebie to mnie sie nie chce...
W odpowiedzi na Zenon Smyda

PHP

Napisane przez: Marcin Unknown ()
Proponuję dodać dodatkowy nagłówek,  który ustali stronę kodową niezależnie od tagu 'meta'. PHP -> Header(''). Często to pomaga, a wina zazwyczaj jest serwer, ktory jako domyslne ma ustalone inne kodowanie.
W odpowiedzi na Marcin Unknown

Odp: PHP

Napisane przez: Władysław Woliński ()
Witam!
Również miałem problem gdyż moodle po wczytaniu się wyświetlał "chińskie szlaczki" zamiast polskich liter.
poradziłem sobie prawie całkowicie przez przypadek uśmiech
mianowicie tam gdzie miałem wpisać(locate-w konfiguracji) pl_pl wpisałem

iso-8859-2

 

 

przeinstalowłem cały serwer i teraz wszystko gra uśmiech

dziekuję za pomoc uśmiech

z szacunkiem Pozdrawiam wszystkich moodlowców  zdziwiony

władysław woliński