Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Daniel Denev -
Number of replies: 20

Здравей Милена, здравейте всички

Имам пет (5) въпроса свързани с проекта:

1. Как се предполага да бъдат попълнени със съдържание Moodle базираните сайтове на училищата и от кого?

2. Кой се предполага да създаде учебните пакети? С какво качество ще бъдат те? Как ще бъдат защитени правата на техните автори? Какво ще получат техните автири? Ще се иска ли мнението и одобрението на МОН за тези материяли с които ще бъдат качени на тези сайтове?

4. Кой е осигурил компютри (сървъри) за тези училища?

5. Кой обучава учителите и администаторите за платформата Moodle?

Благодаря за времето за прочитане на въпросите и предварително благодаря за отговорите

Поздрави: Дидо

In reply to Daniel Denev

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Milena Leneva -

Честно казано не съм много наясно усмивка Ние не работим с МОН смесени чувства

In reply to Milena Leneva

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Daniel Denev -

Ами то с МОН може ли да се работи? намигане  Аз предлагам да се обнови централната колонка в българската секция. Мога да го направя аз и администраторките! Предлагам да се създаде речник и той да се превърне в индексирано хранилище на IMS / SCORM пакети които да са основното съдържание с което да се попълнят тези платформи. Искам това мое предложение да достигне до фондация "Пайдея"!!!  Публикуването тук в Moodle BG на такива обучаващи обекти (LO) може да бъде и на конкурсни начала! За най-добрите уроци да бъде предвиден символичен приз.

Хранилището ще е индексирано защото ще е по същество речник в Moodle. Препоръчвам създаването на множество речници на тематична основа с възможност за качването на архиви до 3 М . Всички знаем за диференцираното заплащане на учителите и критериите за постигане на точки. Един показател бе изнасянето на мултимедиен урок. Аз бих могъл да съдействам за пакетирането и от части за ресурното обезпечаване на идеята.

                     ("`-''-/").___..--''"`-._
                     `6_ 6  )   `-.  (     ).`-.__.`)
                     (_Y_.)'  ._   )  `._ `. ``-..-'
                    _..`--'_..-_/ /--'_.' ,'
                   ((('   (((-(((''  ((((
                        Daniel Denev

FreeKnowledge
Bulgaria, 5000 Veliko Tarnovo
58V Nikola Gabrovski blv.
cell 00359 88 369651
tel  00359 619 23355
daniel_i_denev@abv.bg
http://88.87.24.147
In reply to Milena Leneva

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Svetlin Stoyanov -

 Браво на Милена.

Не знам кой ги обучава но не е трудно защтото си има курс от самите автори на продукта. Имаше го преведен във Великотърноският сървър но го скатаха. Явно са усетили, че някой прави бизнес. Дано да успеете да избегнете основният проблем грозящ и националният портал.

За повече нямам време. Успех и за напред.

In reply to Svetlin Stoyanov

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Daniel Denev -

Да наистина браво на Милена. Искрено желая успех. Така и не разбрах обаче защо националният образователен портал е застрашен!? Със сигурност не го застрашавам аз, а и вече ще пиша по-рядко каквито и да е постинги. Просто ще си остана в страни вече. Но все пак ... на въпроса: В какъв търновски сървър е имало преведен курс и по-късно е бил скрит? Защо да е застрашен националният образователен портал?

Даниел Денев

In reply to Daniel Denev

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Svetlin Stoyanov -

 Eto tuka e i sega sa go otvorili pak:

http://dlc.nvu.bg/course/view.php?id=10

Daniele vie ste sugrajdani ne si li govorite ;). Puk kakvo mu e zashtrashenoto ne se trevoji ne e goliama bolka.

In reply to Svetlin Stoyanov

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Daniel Denev -

Ам де да знам Светлине, то ний със Станислав си се имаме дет съ вика, ама аз вече с e-learning никога не мисля да се занимавам. Продължаваме с екипът ми да програмираме бизнес решения от високо ниво на език на който не е много популярно да се пише, освен това става дума за самомодифициращ се код и на сичко отгоре този софтуер ще управлява ANN. Така че аз общо взето на Петьо по форумите вече няма да му преча, едва ли ще бъда обвиняван вече в плагиятство на програмен код щото той този език едва ли не само ние си го ползваме и накрая да спомена, че аз и хората ми работиме с японци, а те искат да създадат алтернатива на компютъра. Та ми е весело в по-горната тема как "бате" петьо ме изкарва крадец на код. Как ли съм откраднал код правен за .NET Framework 2.0 , като аз никога не съм писал на нещо повече от 1.1 . Но как да убедя момчето...  то се е амбицирало срещу мен и ще трябва да ви кажа тука аз на вас чао...

Наздраве! Дидо

In reply to Daniel Denev

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Kiril Ilarionov -
http://i-teach.fmi.uni-sofia.bg/

Ето още един образователен проект
използващ Moodle

Кирил Иларионов


In reply to Kiril Ilarionov

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Daniel Denev -

Здравей Кириле,

Много бих се радвал ако е възможно да се запозная (дори и задочно) с г-ца Стефанова. Виждам че е постигнато доста.

Дидо

In reply to Kiril Ilarionov

Re: Още един образователен проект, използващ Moodle

от Пенчо Михнев -

Здравейте колега,

Струва ми се, че сайта на проекта I*Teach, който посочвате не е правен & поддържан на Moodle, а на Plone усмивка.

На Plone е и официалният сайт на ФМИ: http://www.fmi.uni-sofia.bg

Поздрави

In reply to Пенчо Михнев

Re: Още един образователен проект, използващ Moodle

от Kiril Ilarionov -

Здравейте колега,


Да, сайта на проекта I*Teach е на plone

и това е ясно от следния излолзван мета-таг:


<meta name="generator" content="Plone - http://plone.org" />


Plone e много добра CMS с универсален характер и работи добре с Open BSD.


В рамките на проекта I*Teach е реализирана идеята за склад на разработени методичи единици.


Българският склад е на адрес: http://e-learning.fmi.uni-sofia.bg/moodle/course/view.php?id=80


и е moodle курс.


Поздрави

In reply to Kiril Ilarionov

Re: Още един образователен проект, използващ Moodle

от Пенчо Михнев -

Да, така е - прав сте усмивка. Явно първоначално съм се подлъгал поради факта, че връзката от постинга Ви водеше към Plone-версията на общия I*Teach сайт. Извинявам се усмивка.

Поздрави!

In reply to Daniel Denev

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Radoslav Miltchev -

Здравей Дидо,

Не сме имали възможност да говорим от Китен, но се надявам вече да съм по-свободен. Може би по-важното в момента е, че някой практически прави опит да прилага идеите за електронно обучение. Още по-добре е, че някой ще успее да получи заплащане за това smile. Нека просто им пожелаем успех.

Поздрави

In reply to Radoslav Miltchev

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Daniel Denev -

Точно така Радославе. Мисля, че те си го знаят, но аз да го повторя- винаги могат да разчитат на нас!

Екипът който наскоро се сформира около мен ще работим в малко по друга посока (не тази на електронното обучение). За BEST или Moodle едва ли ще ми остава много време, но опитът си е опит.

Новите проекти които започнахме се отнасят до софтуер със самомодифициращ се код и хардуерни прототипи на изкуствени невронни слоеве, управляван от вече споменатият софтуер.

Това не е свързано с e-Learning, но имам нещо доста интересно на ум и ще пиша на Martin Dougiamas about Neural Networks Engine

Дидо Денев (Dydo Denev)

In reply to Daniel Denev

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Petar Atanasov -

Пиши и на: 
- Ender Malkoc (USA) 
- John Bowen (USA) 
- Brian Bochicchio (USA) 
- Mario Hartmann (DE) 
- Mike Stone (USA) 
- Jeremy Esland (UK) 

Било то за епопеята BEST, а как ще продължим нататък - BEST 2, BEST .NET, BEST JAVA  evil best whatever...

Пак мейли пак гюрултия, пак резил...

Поздрави,
Петър Атанасов
http://www.a-wake.net

In reply to Petar Atanasov

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Daniel Denev -
С резила до тук! Сега има много пътища... и те не включват резил усмивка  ти как си Петьо, какво си прайкаш последните месеци?
In reply to Daniel Denev

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Snezhina Velcheva -
Бих те посъветвала да се въздържиш от писане на Мартин и на други ръководители на проекта Moodle относно неща, които не са свързани пряко с него.

Може би е добре да впрегнеш креативната си енергията си в нещо по-продуктивно.
In reply to Snezhina Velcheva

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Daniel Denev -

То точно така ще постъпя. Само, че не аз писах първи, а на мен беше писано. Трябваше да отговоря. В Moodle следва да си се пише за Moodle (и проекти базирани на него). Аз обаче искам да зарадвам всички като кажа, че няма да пиша на никого, нито пък тук. Със e-learning също няма да се занимавам. В българия не знаем нищо за постиженията на хората си. Мартин пръв ме попита за NN над което работим и софтуерът за него. Явно е научил (не от Moodle постингите ми) . Искам да завърша с една поговорка-възглас - "BEST е мъртъв- да живее .... " С този нихилизъм до никъде няма да стигнете! Един да направи нещо - "... Ооо то е изплагиятствано, ... той не е българин (както беше писано за мен в един вестинк и спореха)" ...

Ха сега наздраве от мен и ЧАО за дълго! Много щастие на онези които така желаеха това да стане! Боже поне някой трябва да се е сетил, че "Bulgarian Edu..." беше достатъчно свързан с проекта Moodle бранч ама нали не е на Мартин, нали е на някакъв си там българин, нали отпред стои представката "Bulgarian ..." . Какво ли се учудвам ... та те американците като го видяха първо това казаха "Добър е, ще го дооправим, но името ще е проблем, не може да е 'Bulgarian...' ..."

Преди месеци щях да се развикам "... как може ... " обаче сега ми е ясно че на българина му е нужно да се кланя на нещо чуждо и всичко плахо създадено от негови сънародници е "резил"

Е, аз си направих изборът... ЧАО

In reply to Daniel Denev

Re: Въпроси по повод проектът на фондация "Паидея" с подкрепата на "Бъдеще сега"

от Kiril Ilarionov -
Фактите са прости:

1. Промяната през 1989 г. освен политическа, беше и икономическа.

2. Икономическите промени се извършваха по-етапно повече от 10 години.

3. Първите икономически промени, засегнаха преди всичко електрониката и производството на софтуер. За съжаление през 1988/1989 не се подписаха няколко големи договора с Китай за разработка на софтуер. Първата вълна от икономически промени слабо засегна цветната металургия, образованието, винарството и т.н.

4. Повечето програмисти след 1989 просто напуснаха България.

5. Израсна ново поколение ИТ специалисти, коeто успешно решава задачите поставяни от българските фирми, работещи в изменящата се икономическа обстановка.

6. Сега се говори и за промяна в образованието. Текущото състояние е ясно от постовете по форумите, но e-learning, в т.ч. Moodle имат почва и у нас, в т.ч. и при професионалната подготовка за професията програмист.

ЗАЩО ЛИ ВСЕ ПАК СЕ ХОДИ НА УЧИЛИЩЕ?