Καινούργια στο moodle. Κάποιος παλιός μπορεί να βοηθήσει;

Καινούργια στο moodle. Κάποιος παλιός μπορεί να βοηθήσει;

by Ioanna Krasanaki -
Number of replies: 6

Από τα τέλη Μαϊου έμαθα για το moodle.

Νομίζω ότι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή της τεχνολογίας στην εκπαίδευση.

Θα ήθελα αν έχετε να μου δώσετε κάποιους ηλεκτρονικούς συνδέσμους (links) όπου θα μπορούσα να βρω οδηγίες στα ελληνικά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλώς σας βρήκα!

Average of ratings: -
In reply to Ioanna Krasanaki

Re: Καινούργια στο moodle. Κάποιος παλιός μπορεί να βοηθήσει;

by Anna Krassa -
Καλημέρα Ιωάννα κι από εδώ.

Στην αρχική σελίδα της Υπηρεσίας Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης, του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, αριστερά στο Κύριο μενού θα βρεις 2 οδηγούς, ένα για τον σπουδαστή του moodle και έναν για τον εκπαιδευτή.
http://e-learning.sch.gr/

Αν και κομμάτι παλιοί οι οδηγοί, θα βρεις κάμποσες χρήσιμες πληροφορίες.

annak
In reply to Ioanna Krasanaki

Ενδιαφέρουσα ελληνική προσπάθεια για το moodle

by Ioanna Krasanaki -

www.e-courses.gr

Το βρίσκω ενδιαφέρον. Εσεις;

In reply to Ioanna Krasanaki

Συγγνώμη λάθος!

by Ioanna Krasanaki -
Συγγνώμη! Επισκέφτηκα ξανά σήμερα 30.7.2007 και  η σελίδα έχει αλλάξει περιεχόμενο. Πως γίνεται να σβήσω την προηγούμενη δημοσίευση μου; (29.7.2007, 01.20)
In reply to Ioanna Krasanaki

Re: Συγγνώμη λάθος!

by Anna Krassa -
χεχε... δεν μπορείς, big grin μόνο ο εκπαιδευτής κι ο διαχειριστής έχουν δικαίωμα να διαγράφουν posts.

Μην ανησυχείς όμως, συμβαίνουν αυτά με τις ιστοσελίδες, μη σε πιάνει πανικός. Δεν μπορούν οι χρήστες να φέρουν ευθύνη για τους ιστοχώρους που επισκέπτονται.

Πιστεύω πάντως, ότι ο συγκεκριμένος χώρος θα επανέλθει σχετικά γρήγορα. Και ναι, επειδή ξέρω αρκετά καλά αυτό το moodleraki στο οποίο αναφέρεσαι, θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον, ο Χρήστος (Καρακύριος) έχει κάνει πολύ και καλή δουλειά.

annak
In reply to Anna Krassa

Re: Συγγνώμη λάθος!

by Christos Karakirios -

Καλημέρα και από μένα. Σας ευχαριστώ και τις δυο σας για τα καλά σας λόγια. Ναι, χθες είχαμε κάποια προβλήματα στο site λόγω αλλαγής web server φιλοξενίας και ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ που δεν ενημερώσαμε έγκαιρα τους χρήστες για τα πιθανά προβλήματα που ίσως αντιμετώπιζαν. Η δικαιολογία μας, ότι είχαμε ενημέρωση από τους τεχνικούς ότι ο download χρόνος θα είναι πολύ μικρός, μάλλον και πολύ σωστά κατά την άποψη μου, δεν καλύπτει το λάθος μας.

Μια ενημέρωση: το site είναι όπως ήταν και προχθές, δε διαγράφηκε τίποτε και είναι θέμα χρόνου να ξαναβγει κανονικά από την κανονική του διεύθυνση. Απλώς χρειάζεται χρόνος για να ενημερωθούν όλοι οι DNS (Domain Name Servers) για το που δείχνει το www.e-courses.gr και σ'αυτό, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο πέρα από το να περιμένουμε. Βέβαια, υπάρχει πρόσβαση (πλην των ωρών που δουλεύουν οι τεχνικοί). Όταν ξεκινήσει και πάλι κανονικά, θα σας σταλεί email (στους χρήστες εννοώ) και πάλι... ζητάμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία σας.

Ευχαριστώ

In reply to Ioanna Krasanaki

Re: Συγγνώμη λάθος!

by Christos Karakirios -

Κανονικά λειτουργεί και πάλι το site μας (www.e-courses.gr), έτοιμο να σας φιλοξενήσει. Σγγνώμη για την ταλαιπωρία σας.