Πρόβλημα με ελληνικά στο Ημερολόγιο (Εμφάνιση Μήνα)

Πρόβλημα με ελληνικά στο Ημερολόγιο (Εμφάνιση Μήνα)

by Kostis Pigounakis -
Number of replies: 3
Γεια χαρά σε όλους!
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : Εγκατέστησα σην έκδοση 1.7 και έβαλα το πακέτο των ελληνικών (el_utf8) στο moodledata/lang. Ενώ φαίνεται να δουλεύει, δεν μου εμφανίζει σωστά το όνομα του μήνα ούτε στο ημερολόγιο (calendar), ούτε στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα των μαθημάτων. Αυτό που βλέπω π.χ. είναι ÌÜñôéïò 2007 αντί για Μάρτιος 2007. Αν έχει κανείς κάποια ιδέα πώς λύνεται αυτό, θα του ήμουν υπόχρεος!
Average of ratings: -
In reply to Kostis Pigounakis

Re: Πρόβλημα με ελληνικά στο Ημερολόγιο (Εμφάνιση Μήνα)

by Christos Karakirios -
Μήπως σου εμφανίζει και σε άλλα σημεία τέτοια Ελληνικά; συνήθως εμφανίζονται όταν η βάση δεδομένων MySQL (ή PostGRE, όποια και αν χρησιμοποιείς) δεν έχει ρυθμιστεί σωστά στην αρχή ώστε να δέχεται τα UTF-8. Καλή επιτυχία.
In reply to Kostis Pigounakis

Re: Πρόβλημα με ελληνικά στο Ημερολόγιο (Εμφάνιση Μήνα)

by Chrisoula Papazoglou -
καλησπέρα

Έχω την αίσθηση πως τα ονόματα των μηνών δεν τα τραβάει από τα αρχεία γλώσσας αλλά προκύπτουν από συνάρτηση της php. Θα πρότεινα να ελέγξεις αν έχει ρυθμιστεί σωστά το locale στο αρχείο γλώσσας moodle.php (γίνεται και μέσω του διαχειριστικού περιβάλλοντος). Η τιμή του θα πρέπει να είναι el.UTF-8

Πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα που έχεις να πηγάζει από εκεί.
In reply to Chrisoula Papazoglou

Re: Πρόβλημα με ελληνικά στο Ημερολόγιο (Εμφάνιση Μήνα)

by Manu Shukla -
When it comes to implementing HTTPS on a web server, a crucial consideration is the choice of cipher suite configuration. The question is, what cipher suite configuration would you recommend to strike a balance between security and performance? Assuming the web server is running the latest version of TLS (Transport Layer Security) and the focus is on modern browsers and clients that support TLS 1.2 and above. I am currently facing this issue on my blog: The Hindi Insider.
Any suggestions?