καποιες ερωτησεις...

καποιες ερωτησεις...

by mike stivaktakis -
Number of replies: 1
Καλησπέρα στους έλληνες χρήστες του moodle!
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το moodle για μια εφαρμογή e-learning. Το έχω εγκαταστήσει δοκιμαστικά και μπορώ να πω ότι με έχει εντυπωσιάσει! Πέρα από τις φανερές δυνατότητες που παρέχει θα ήθελα να μάθω ένα-δυο πραγματάκια ακόμα:

Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος χρήστης του moodle να κατεβάσει ένα μάθημα στον υπολογιστή του; Από αυτά που έχω καταλάβει, γίνεται μέσω SCORM, αλλά πως θα αναπαράγει το μάθημα στον υπολογιστή του όταν βρίσκεται off-line? Πρέπει να έχει εγκατεστημένο το moodle στον υπολογιστή του;

Επίσης, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα component για video conferencing. Υπάρχει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ,
Στιβακτάκης Μιχάλης
Average of ratings: -
In reply to mike stivaktakis

Απάντηση: καποιες ερωτησεις...

by Anna Krassa -
Καλημέρα και καλή χρονιά Μιχάλη!

Δεν είμαι πληροφορικός, αλλά απ' όσο ξέρω αυτό που λες δεν γίνεται. Να δουλεύεις δηλαδή στο moodle off line... η έννοια του περιβάλλοντος αυτού είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να αλληλεπιδράς με το ίδιο το περιβάλλον και με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες. Αν είσαι εκτός δικτύου, απλώς δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα! wide eyes

Φυσικά αυτό είναι ένα πρόβλημα με τους σπουδαστές που έχουν αργές συνδέσεις. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις για να τους βοηθήσεις είναι να φορτώσεις το υλικό που είναι για ανάγνωση σε αρχεία .doc, .ppt. ή .pdf (ή και άλλου είδους αρχεία) ώστε να μπορούν να τα κατεβάζουν στον υπολογιστή τους και να τα διαβάζουν, χωρίς να χρειάζεται είναι online. Ωστόσο έχε υπόψη ότι δραστηριότητες όπως chat, quiz, messeges, lessons, scorm, ims, forum και γενικά όλα τα αλληλεπιδραστηκά εργαλεία, χάνουν το νόημά τους.

Όσο για το scorm, είναι κάτι άλλο. Τα πακέτα scorm και ims είναι διαμοιράσιμα πακέτα εκπαιδευτικού περιεχομένου. Είναι δηλαδή, υλικό που έχει δομηθεί και κατασκευαστεί έτσι, ώστε να μπορεί να φορτωθεί σε πολλά και διαφορετικά περιβάλλοντα. Αυτά τα αρχεία ο σπουδαστής της πλατφόρμας δεν μπορεί (ή έστω δεν είναι απλό) να τα κατεβάσει απ' το Moodle και να τα διαβάσει απ' τον υπολογιστή του.

Τέλος θυμάμαι, ότι κάποτε είχε συζητηθεί η ιδέα του live cd, για εργασία εκτός δικτύου, αλλά δε θυμάμαι καθόλου τί απέγινε αυτή η ιδέα... Ίσως κάποιος πληροφορικός να μπορεί να σου πει περισσότερα.

annak