exe 0.18

exe 0.18

by Ηλίας Οικονομάκος -
Number of replies: 3
Εφτιαξα ενα πρώτο μάθημα στο exe 0.18 (http://exelearning.org/) σε WinXP.
Στη συνέχεια το βάζω στο moodle και τα ελληνικά έγιναν "κινέζικα"....αρα κωδικοποίηση...
Μετά από διάφορες σκέψεις-δοκιμές έκανα το εξης: στο SCORM που παράγει το exe 0.18  (δηλαδή στο zip που παράγει) έκανα edit, με το notpad, όλα τα html και άλλαξα το utf-8 σε iso-8859-7 και αποθήκευση ANSI. Και πέτυχε.....μερικώς.....
Δηλαδή η αποτυχία είναι στο αριστερό πλαίσιο που γίνεται η επιλογή του κεφαλαίου, ενότητας κλπ εκεί εμφανίζει ???????????????.....

Καμιά ιδεα του τι συμβαίνει και πως διορθώνεται η όλη κατάσταση...γιατί σε περιπτωση αλλαγής/ενημέρωσης στο exe θα πρέπει κάθε φορά να γίνονται edit τα html αρχεία και επίσης είναι και τα ερωτηματικά (?????????) στο αριστερό πλαίσιο........

Ευχαριστώ,
Ηλίας

Average of ratings: -
In reply to Ηλίας Οικονομάκος

Απάντηση: exe 0.18

by Anna Krassa -
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το exe, σε μία πολυυυύ παλιότερη έκδοση... είχα αναφέρει το πρόβλημα και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν... προφανώς δεν απέδωσαν οι προσπαθειές τους. sad
Τότε μου είχαν πει ότι είναι άλλο πράγμα να μπορούν να εμφανιστούν τα ελληνικά μέσα στο κείμενο και άλλο στις επικεφαλίδες... οπότε η μόνη -μπακαλίστικη και κακόγουστη- λύση που βρήκα ήταν να χρησιμοποιήσω greeklish για τις επικεφαλίδες (clown). Αν δεις τον κώδικα οι ελληνικοί χαρακτήρες εμφανίζονται ως alpha, ypsilon κτλ. και μάλλον δεν θα έπρεπε να είναι έτσι τα πράματα.
Επικοινώνησε με την ομάδα ανάπτυξης του exe και ανέφερε το πρόβλημα... ρίξε και μια ματιά στο μάθημα using moodle (forum: scorm).

annak
In reply to Anna Krassa

Απάντηση: exe 0.18

by Ηλίας Οικονομάκος -
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εχω ηδη επικοινωνήσει με την ομάδα ανάπτυξης του exe αλλά καμμία απάντηση μέχρι στιγμής....
Το πρόβλημα φαίνεται να λύνεται, μετά απο δοκιμές που έκανα, ως εξής:
Φτιάχνω το μάθημα στο exe.
Στη συνέχεια εξαγωγή σε φάκελο
ανέβασμα σε ιστοσελίδα
στο moodle εισαγωγή εξωτερικού συνδέσμου.

με τις δοκιμές που έχω κάνει φαίνεται οτι δουλευει μια χαρα....
Θα δείξει οταν ανέβουν ολοκληρωμένα τα μαθήματα. Δεν είναι "η λύση" αλλά προς τον παρών μέχρι να λυθούν τα προβλήματα της κωδικοποίησης υπομονή....

καλό Σ/Κ,
Ηλίας

In reply to Ηλίας Οικονομάκος

Re: Απάντηση: exe 0.18

by Christos Karakirios -

Μετά από πολύ καιρό και, δουλεύοντας με το eXe 0.98, στέλνω αυτό το μήνυμα, όχι ελπίζοντας να σε βοηθήσω Ηλία (ελπίζω ήδη να τα έχεις καταφέρει) αλλά για να προσφέρω ότι γνωρίζω ίσως για τους καινούριους στο θέμα αυτό.

Το Moodle, μετά την έκδοση 1.6 χρησιμοποιεί την κωδικοποίηση για τα Ελληνικά (και για όλα τα μη-Αγγλικά κείμενα)  UTF-8. Επομένως, οι πίνακες στη βάση δεδομένων που αποθηκεύονται όλα τα στοιχεία του Moodle είναι σε UTF-8 (Γιαυτό παρατηρούμε μερικές φορές και, ειδικά σε μηνύματα e-mail τις "περίεργες" γραμματοσειρές που απεικονίζονται κανονικά όμως αν επιλέξουμε κωδικοποίηση UTF-8).

Το eXe χρησιμοποιεί (τουλάχιστον από την έκδοση 0.18 και μετά που το χρησιμοποιώ) ΚΑΙ αυτό την ίδια κωδικοποίηση, επομένως πρέπει να απεικονίζονται κανονικά. Η μόνη περίπτωση να ΜΗΝ απεικονίζονται σωστά είναι να έχεις το Moodle εγκατεστημένο σε μια πλατφόρμα που δεν έχει γίνει σωστά η μετατροπή της βάσης δεδομένων σε UTF-8 αλλά να είναι σε ANSI (Windows). Η λύση είναι η σωστή εγκατάσταση του Moodle με UTF-8.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση θα αντιμετωπίζετε πρόβλημα αν προσπαθήσετε να αποθηκεύσετε ή να ανοίξετε αρχείο του eXe με Ελληνικό όνομα στα Windows (ή ακόμα και αν κάποιο από τα folders στη διαδρομή του αρχείου  περιέχει Ελληνικούς χαρακτήρες). Τότε, λόγω της διαφορετικής κωδικοποίησης της ονοματολογίας αρχείων και φακέλων πια, ανάμεσα σε Windows και eXe θα απεικονίζονται περίεργα σύμβολα και δε θα μπορεί να εντοπιστεί το αρχείο από το eXe.

Ελπίζοντας να βοήθησα

Χρήστος