Новина!!!

Новина!!!

от Daniel Denev -
Number of replies: 0
http://www.computerworld.bg/?call=USE~home;&page=paper&n=13210

Computerworld - бр. 32, 2006 / ИТ проекти

Български образователен портал, иницииран от Пловдивския университет, разширява концепцията за е-обучение

В основата на е-обучението, в широк диапазон от предметни области и с възможности за прилагане на различни педагогически стратегии, е необходимо да се постави адекватен модел на процес на обучение, а не модел на електронен курс. Адекватното моделиране на процеса на обучение, в цялата му пълнота и многообразие, е решаващо за успеха на е-обучението.
доц. д.м.н. Георги Тотков, ръководител на проекта Български образователен портал за висшите учебни заведения

* има снимка

BEST е не просто платформа за е-обучение, а софтуерна среда за управление и споделяне на образователни проекти. Т.нар. семантични карти за усвояване на понятия представляват една от нестандартните функционалности на системата
инж. Даниел Денев от “ИнтелектИ” ООД, водещ разработчик в проекта


*НЯМА снимка

Това, че използваме системата BEST в нашата практика като Център за професионално обучение с голямо разнообразие от курсове и възможности за дистанционно обучение, и същевременно я развиваме, е показателен за нейната функционалност .
инж. Йоско Стоянов, управител на ИнтелектИ ООД

* схема


Български образователен портал, иницииран от Пловдивския университет, разширява концепцията за е-обучение

Моделиране и управление на процеса на обучение, а не просто колекция от електронни курсове са основната отличителна характеристика на Българския образователен портал за висшите училища, иницииран от Пловдивския университет “П. Хилендарски“ в сътрудничество с фирма “ИнтелектИ”. Преди няколко дни стана ясно, че развитието на иновативната система ще продължи чрез финансовата помощ на Фондацията за научни изследвания, като в рамките на 3 години ще бъдат отпуснати 100 000 лв.
Предвижда се в системата да се вградят и елементи на изкуствен интелект.

Със старта на учебната година образователният портал на Пловдивския университет ще започне да се ползва експериментално в няколко от дисциплините на задочното обучение. Системата, на която е базиран порталът се казва BEST (Bulgarian Educational Site) и се ползва вече успешно във великотърновската фирма ИнтелектИ ООД, която освен че е партньор в проекта като разработчик, е и център за професионално обучение с акцент информационни технологии, вкл.Cisco мрежова академия, както чуждоезиково обучение. Внедрена е и в Езикова гимназия "Асен Златаров", Велико Търново, Благоевградски Югозападен Университет, Колеж по Администрация и икономика гр. Пловдив.
“Идеята ни е със системата BEST да се работи експериментално не само във висшите учебни заведения, а и във фирми, предлагащи обучение, и в училища”, подчерта доц. д.м.н. Георги Тотков, ръководител на колектива, работещ по този проект.
Проектът е стартирал през 2004 г., финансиран от фонд „Научни изследвания” към МОН и Пловдивски университет “П. Хилендарски“.

Целта
е да се създаде Национален образователен портал за висшите учебни заведения с възможност за обслужване на йерархии от учебни институции при иновативен подход на адаптивно обучение през целия живот, както и с възможност за обучение на хора със специфични образователни потребности. Порталът да има вариант и в мобилен формат, да дава достъп до споделени електронни обучаващи ресурси, разположени в единно национално хранилище, виртуални библиотеки, аудио и видео потоци в рамките на уроците. Да представлява удобна среда, в която всяка организация може да стартира свой проект на собствена среда за електронно обучение, които да са съвместимост с останалите вече стартирани проекти-среди.

Модел на процес на обучение, а не модел на електронен курс
“Адекватното моделиране на процеса на обучение, в цялата му пълнота и многообразие, е решаващо за успеха на е-обучението”, подчерта доц. Тотков . В основата на е-обучението, в широк диапазон от предметни области и с възможности за прилагане на различни педагогически стратегии, е необходимо да се постави адекватен модел на процес на обучение, а не модел на електронен курс. След предизвиканото от въвеждането на е-обучение изместване на фокуса на обучението от преподавателя към обучавания, предстои ново предизвикателство – акцент върху

управление на потока от дейности и събития в учебния процес
с участие на множество потребители с различни роли и с използване на различни технологии и медии.
“Необходима е промяна на традиционната представа за e-обучение, в центъра на което са учебните обекти (напр. материали) и/или субекти (напр. обучавани), към концепция за обучение, представено чрез дейности и разглеждано като процес на управление, базиран на предварително планирани или динамично възникващи редици от събития”, казва доц. Тотков.
Под ‘проект за е-обучение’ (е-проект) се разбира множество от модели на реални процеси, свързани с е-обучение, и обединени от общи виртуални учебни дейности, събития, ресурси и ограничения.
Проектът за е-обучение се моделира като специфичен процес на управление, базиран на предварително планирани, динамично променящи се, или случайно възникващи редици от събития. Всяко виртуално събитие е резултат от протичане на определен процес, и е компютърен модел на резултат от съответна учебна, преподавателска, информационна, комуникационна или административна дейност, провеждана при определени ресурсни ограничения, и в различен контекст (образователна организация, изучавана предметна област, формулирани дидактически цели и подходи, обучавани със специфични образователни потребности, и т.н.). Моделът включва потокова структура на учебни дейности (с възможности за разклоняване, вкл. и за субективен избор), ресурси за организация и провеждане на учебни дейности, средства за управление и контрол (вкл. оценяване на критични за процеса събития, етапи и постижения на субектите на процеса), и т.н. От своя страна, отделните дейности могат да са включени в различни процеси на обучение, обединени в проекта за е-обучение.
Резултати от провеждане на конкретна учебна дейност (събития) могат да определят следващо развитие на процеса, например – да доведат до динамично възникване на учебен сценарий (вкл. с адаптиране към конкретния обучаван) или автоматизирано да генерират редица от други виртуални учебни дейности. Така например, оценяването на прогреса на обучавания, разглеждано като събитие (резултат на виртуалното обучение по даден е-курс), може да промени следващото развитие на процеса, като го адаптира към потребностите на съответния обучаван.

Системата BEST
BEST (Bulgarian Educational Site) е софтуерна система за създаване, редактиране, споделяне, съхраняване, визуализиране и многократно използване на проекти за е-обучение, разработвани от различни образователни институции (демонстрации ще бъдат направени по време на изложбата). BEST осигурява поддръжка през целия жизнен цикъл на виртуалния процес на обучение – от дефиниране на целите на обучение, конструиране на електронни курсове и виртуални общества за познание чрез споделен опит и комуникация, съпроводени с редици от учебни дейности (учене, тестване, изпитване, консултиране, работа в екип, и др.), до оценяване на резултатите и качеството на преподаване, усвояване и работа в екип. BEST обединява достойнствата на две от най-популярните системи за е-обучение Moodle и LAMS, и следва българска традиция в тази област. “Системата е базирана на отворен код и така ще я развиваме. В основата е Moodle, като сме я обогатили с много нови елементи, респ. функционалност”, подчерта инж. Даниел Денев от “ИнтелектИ” ООД, водещ разработчик в проекта.

Основни функционални възможности на BEST са:
моделиране на процеси на обучение в различни области, базирани на широк спектър от учебни дейности и ресурси;
администриране и интерпретиране на създадените модели, и едновременно (паралелно) динамично поддържане на виртуално обучение и учене за множество потребители (обучавани, преподаватели, администратори, гости и др.);
поддържане на динамично виртуално взаимодействие между субектите и ресурсите на системата, осигурявано от модел на съответния процес на обучение;
виртуална комуникация чрез дейности и събития, свързани с обучението (създаване на учебно съдържание, обмен на информация, съвместна работа по усвояване на знания и др.) и с използване на различни технологии и средства (форуми, е-съобщения, стаи за разговори, видеоконференции, и др.);
прилагане на различни педагогически стратегии за обучение (в зависимост от специфичните потребителски нужди и с възможности за автоматично адаптиране на стратегиите на базата на модел на оценяване на знанията и уменията);
динамично генериране на е-тестове с адаптиране към обучаемите (в зависимост от прогреса и историята на обучение);
интерактивно взаимодействие (асинхронно и синхронно) между преподавател и студент при провеждане и контрол на обучението;
осигурена преносимост (импорт/експорт в стандарти IMS и SCORM) на е-курсове и е-задачи, и др.
За първи път в българска система за електронно обучение
са вградени средства за автоматизирана обработка на текст (вкл. синтез на реч, оценяване на свободен отговор, и др.).
Моделирането на процеса на обучение (вкл. на участващите субекти и обекти), и интерпретирането от различни гледни точки (напр. на автор, преподавател, обучаван, гост, и т.н.) е съществена разлика между новия подход и предишни разработки.
Основните принципи, следвани при проектиране и създаване на BEST са: независимост от изучаваната предметна област, инвариантност относно тип учебна дейност, форма на комуникация и използван дидактически подход; поддържане на ресурсно-базирано обучение; динамично намиране и ‘късно свързване’ на ново учебно съдържание, образователни услуги и дейности в процеса на виртуално обучение; споделено ползване и коопериране при създаване на варианти на обучаващи курсове; интуитивен интерфейс; многократно използване (в различен контекст) на учебно съдържание, учебни материали, методики на преподаване, и др.

Ефект
С BEST се постига по-голяма ефективност при създаване на нови проекти за е-обучение (в друга образователна организация, по различна учебна дисциплина и за нови обучавани) чрез модифициране, замяна или импорт на учебни дейности в структурата на вече създаден проект за е-обучение. При това е възможно структурата да остава непроменена (осъществява се само импорт на редици от учебни дейности и ресурси в стандарти SCORM или IMS).

Интересни перспективи
за развитие на системата за управление на е-проекти BEST са свързани с приложение на лингвистични (вкл. гласови) технологии в е-обучение, използване на мобилни комуникации и разработване на методики за е-обучение на лица със специфични потребности. “В областта на изкуствения интелект ще ни сътрудничи Руската академия на науките и един от най-големите специалисти по компютърна лингвистика - проф. Руслан Митков, сега в Англия”, съобщи доц. Тотков.
В продължението на проекта са се включили и Института по математика и информатика на БАН, Русенския университет, Благоевградският университет.


*** каре

Ще стартира ли на 15 септември Националният образователен портал?

На Интернет страницата на Министерството на образованието и науката равносметката за изминалите 12 месеца на правителството по отношение на въвеждане на информационни и комуникационни тенологии в училищатан пише:

ИКТ в училище
? МОН обяви 2006 за година на е-образованието. В рамките на кампанията е създаден информационният сайт www.e-edu.bg, който вече е посетен от хиляди ученици и учители.
? Разработени са електронни учебни курсове по 9 учебни предмета за класовете на гимназиалния етап на образованието. В ход е процедура по разработване на електронни учебни курсове по български език и литература и по математика за гимназиалния етап и по информационни технологии за V клас.
? Приключи процедурата за закупуване и доставка на мултимедии, преносими компютри и многофункционални устройства за нуждите на българските училища.
? Обучени са 3200 ръководители на компютърни кабинети и 1000 инструктори за обучение по базови и специфични компютърни умения, в ход е процедура за обучение на 2000 преподаватели по информационни технологии за V клас, обучени за ползване на компютърна техника са 45 000 учители от общо 108 569, като обучението на останалите ще продължи и занапред.
? Продължава работата по изграждането на национален образователен портал, който ще стартира до началото на учебната 2006/2007 година.
? Чрез промяна на учебния план за прогимназиалния етап в задължителната подготовка за първи път е въведено обучение по информационни технологии в V клас.


По надолу в раздела “МОН през следващите 12 месеца на правителството” се казва:
“До 15 септември ще бъде стартиран националният образователен портал.”
Датата на първия учебен ден е съвсем близо. Ние сме в очакване на старта на Националния образователен портал. Така както го очаквахме през юни. Както беше обещано… Все пак близо 600 000 лв са инвестирани в него…

*** край на каре