Βοήθεια στην εκπαίδευση ατόμων στην χρήση του Moodle

Βοήθεια στην εκπαίδευση ατόμων στην χρήση του Moodle

by Dimitris Koumarianos -
Number of replies: 5
Είμαι εκπαιδευτικός και έχω στήσει ένα Moodle site για τις ανάγκες δύο ΚΕΚ (που χρηματοδοτούν και την προσπάθεια μέχρι ένα σημείο) τα οποία μετά την ολοκλήρωσή τους θα μείνουν και θα αποδοθούν στην ιατρική ακτινολογική κοινότητα. Στο www.eapeikonisi.gr/kek μπορείται να διαβάσετε μια μικρή περιγραφή των ΚΕΚ που πρόκειται να γίνουν.

Για τις ανάγκες λοιπόν αυτών των ΚΕΚ ψάχνω ένα άτομο που θα βοηθήσει τους καταρτιζόμενους να συνδεθούν, να μάθουν να χρησιμοποιούν το moodle και να τους υποστηρίξει σε τυχόν τεχνικά προβλήματα που μπορεί να έχουν. Το άτομο αυτό θα πρέπει να είναι σχετικός με moodle administration και την χρήση του moodle από την μεριά των χρηστών, το internet, το ADSL και τους υπολογιστές γενικά και θα πρέπει να έχει διαθέσιμες κάποιες απογευματινές ώρες.

Αναλυτικά για το διάστημα 17 Απριλίου - 5 Μαιου και 15 Μαιου - 1 Ιουνίου, σε κάθε εκπαιδευόμενο πριν την αρχή των μαθημάτων:
 - θα του δώσει (αν χρειαστεί) βοήθεια για την σύνδεση του ADSL κιτ που θα του δώσουμε, βοήθεια για την web camera και το headset,
- Μέσω ιντερνετ (skype ή ίσως φτιάχοντας και μερικά flash αρχεία με captivate κλπ) θα τον εκπαιδεύσει στην χρήση του site που βασίζεται στο moodle (Φυσικά μιλάμε για απλή χρήση ως μαθητή - τίποτα το ιδιαίτερο),
- Μέσω ιντερνετ (skype ή ίσως φτιάχοντας και μερικά flash αρχεία με captivate κλπ) θα τον εκπαιδεύσει στην χρήση του macromedia breeze netmeeting που θα χρησιμοποιήσουμε για την σύγχρονη εκπαίδευση (δεν χρειάζεται να το ξέρει - θα του διδάξουμε εμείς και θα αναλάβει να το δείξει στους καταρτιζόμενους).

Επιπλέον κατά την διάρκεια των μαθημάτων (6 Μαϊου - 27 Μαϊου 2006 και 2 Ιουνίου - 24 Ιουνίου 2006) θα είναι stand by σαν help desk αν κάποιος έχει πρόβλημα να συνδεθεί κλπ

Επιπλέον το άτομο αυτό θέλω να βοηθήσει εμένα σε κάποιες λίγες ενέργειες διαχείρισης του moodle που ξεφεύγουν από τις απλές γνώσεις που έχω (όπως ενεργοποίηση του cron, διόρθωση του max_upload_size κ.ο.κ.)

Φυσικά το άτομο που θα ασχοληθεί με αυτές τις δουλειές θα αμοιφθεί με ένα ποσό που ανέρχεται γύρω στα 2500 ευρώ (επιθυμητή η δυνατότητα για κόψιμο τιμολογίου παροχής υπηρεσιών).

Ελπίζω να μην καταχράστηκα της φιλοξενίας που δίνουν αυτές οι σελίδες, θέτοντας αυτό το θέμα - σε κάθε περίπτωση το έκανα γιατί όπως όλοι μας - εργάζομαι για την διάδοση του moodle και της ηλεκτρονικής μάθησης.

Μπορείται αν επιθυμείται να απαντήσετε εδώ ή να επικοινωνήσετε με το προσωπικό μου e-mail (dikoum@eapeikonisi.gr) για να σας δώσω ένα τηλ. για περισσότερη συννενόηση. Δυστυχώς όμως επειδή τα χρονικά περιθώρια είναι μικρά θα εκτιμήσω την γρήγορη απάντηση των ενδιαφερόμενων.

Φιλικά
Δ.Κουμαριανός
Average of ratings: -
In reply to Dimitris Koumarianos

Απάντηση: Βοήθεια στην εκπαίδευση ατόμων στην χρήση του Moodle

by Anna Krassa -
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση αυτή...

δυστυχώς δε διαθέτω τα προσόντα sad
...

ωστόσο έχω καλή σχέση με το moodle ως χρήστης, αλλά κυρίως ως εκπαιδευτής (δηλ. δημιουργός μαθημάτων), οπότε αν χρειαστείτε πληροφορίες σχετικά με αυτούς τους δύο τομείς, θα είμαι στη διάθεσή σας.

Άννα

In reply to Anna Krassa

Απάντηση: Βοήθεια στην εκπαίδευση ατόμων στην χρήση του Moodle

by Dimitris Koumarianos -
Αγαπητή Άννα

Σε ευχαριστώ για την προσφορά σου. Είμαι σχετικά νέος χρήστης του Moodle και σίγουρα θα την χρειαστώ.

Με την ευκαιρία να πώ ότι στήνοντας ένα Moodle site και εμπλέκοντας μεγάλο αριθμό ατόμων στην χρήση του Moodle ως συμμετεχόντων (όχι εκπαιδευτών) βλέπω ότι υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη για την δημιουργία flash αρχείων για την γρήγορη εκπαίδευσή τους στην χρήση του περιβάλλοντος. Γνωρίζω ότι έχουν γίνει μεγάλες και σοβαρές προσπάθειες συγγραφής εγχειριδίων χρήσης του moodle στα ελληνικά, δυστυχώς όμως παρατηρώ ότι οι σπουδαστές σπάνια τα διαβάζουν και η χρηστικότητά τους είναι περιορισμένη. Άν όμως είχαμε μικρά flash αρχεία με επίδειξη όλων όσων οι σπουδαστές πρέπει να μάθουν το πρόβλημα της χρήσης του περιβάλλοντος θα λυνόταν πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά βλ. ενδεικτικά στο http://elearning.teiser.gr/

Ίσως αν ενώσουμε τις δυνάμεις μας και με βάση ένα ελληνικό εγχειρίδιο χρήσης ως οδηγό, να μπορούσαμε να φτιάξουμε τέτοια flash αρχεία. Κάτι τέτοιο θα βοηθούσε ακόμη περισσότερο την διάδοση του Moodle.

In reply to Dimitris Koumarianos

Απάντηση: Βοήθεια στην εκπαίδευση ατόμων στην χρήση του Moodle

by Anna Krassa -
Καλημέρα Δημήτρη,

όντως πολύ ωραίο το flashaki... προσωπικά όμως δεν ξέρω πώς φτιάχνεται κάτι τέτοιο... αν είχα κάποιες βασικές οδηγίες, γιατί όχι; να καταπιαστώ με κάτι τέτοιο...
εμείς στο Πα.Μακ.-με μια συνάδελφο τη Βίκη- φτιάξαμε για τις ανάγκες του Πανελλήνιου σχολικού δικτύου έναν οδηγό χρήστη, ο οποίος είναι συνολικά 70 σελ., με πολλά sceenshots (είναι στη σελίδα http://e-learning.sch.gr/ Οδηγός χρήσης για το μαθητή).
Κάποια φίλη που τον διάβασε, (τελείως άσχετη με το moodle) είπε ότι διαβάζεται εύκολα και ότι μάλλον δε χρειάζεται πάνω από 2 ώρες...

Ίσως η ιδανικότερη λύση για τους χρήστες σου, θα ήταν να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις.

Δηλαδή, να δημιουργηθούν φλασάκια, για όσους θέλουν και μπορούν να είναι αρκετή ώρα on-line και προτιμούν το ηλεκτρονικό υλικό (δηλ. άτομα εξοικειωμένα με την τεχνολογία)
και
έντυπο υλικό, (αν ανοίξεις τον παραπάνω οδηγό, θα πρότεινα περίπου τις πρώτες 40-45 σελίδες, που με άλλη μορφοποίηση και άλλα screenshots μπορεί να γίνουν γύρω στις 30σελ.) για όσους έχουν ενδιασμούς να ξεκινήσουν να δουλεύουν στην πλατφόρμα (εδώ μπορείς να παίξεις, αν υπάρχει το budget και με "πιασάρικες" εκτυπώσεις).
Ιδανικό θα ήταν τέλος, να μπορούσες, για όσους θέλουν, να οργανώσεις μία -τουλάχιστον στην αρχή- συνάντηση σε ένα χώρο όπου θα μπορούσε να γίνει μία σύντομη περιγραφή της πλατφόρμας.

Από σεμινάρια που οργανώθηκαν από το ΠαΜακ και στα οποία συμμετείχα, τολμώ να πω ότι η προσωπική επαφή, (αν και υπάρχουν διάφορα προβλήματα), μπορεί να κάνει τη διαφορά... και να πείσει αντί 20, 40 χρήστες να ασχοληθούν. Δεν ξέρω το κοινό στο οποίο απευθύνεσαι, βέβαια, αλλά στο προτείνω επειδή στην Ελλάδα το λεγόμενο "self-studing" είναι κάτι πολύ καινούριο.

Κάποιες ιδέες για αρχή...
annak

In reply to Anna Krassa

Απάντηση: Βοήθεια στην εκπαίδευση ατόμων στην χρήση του Moodle

by Dimitris Koumarianos -
To παράδειγμα που σου έδειξα ήταν για να δείξει την φιλοσοφία μιας τέτοιας προσπάθειας κατά την γνώμη μου όμως είναι αρκετά βαρύ και έχει πολύ μεγάλες διαστάσεις σχετικά με αυτό που θέλει να δείξει.

Εύχρηστα και μικρά flash αυτής της μορφής μπορούν να φτιαχτούν στο Macromedia Captivate (πρώην RoboDemo) πάρα πολύ εύκολα, ιδιαίτερα όταν όπως στην περίπτωσή σου έχεις και το εγχειρίδιο για οδηγό του τι θέλεις να κάνεις.

Trial του captivate μπορείς να κατεβάσεις εδώ.

Μπορώ να βοηθήσω αλλά μετά ... από 2 μήνες μια και τρέχω αυτά τα εκπαιδευτικά προγράμματα που έχω αναφέρει στην αρχή.
In reply to Dimitris Koumarianos

Απάντηση: Βοήθεια στην εκπαίδευση ατόμων στην χρήση του Moodle

by Anna Krassa -
ok,
θα το δούμε εν καιρώ... το είδα αυτό της macromedia, αλλά τελευταία έχω ένα κόλλημα με το ελ/λακ, οπότε θα ψάξω μπας και βρω κανένα προγραμματάκι ανοικτού λογισμικού...