Φόρμα ανάρτησης αρχείου - Αυτόματος εντοπισμός τύπου αρχείου --> Pop-up μήνυμα

Φόρμα ανάρτησης αρχείου - Αυτόματος εντοπισμός τύπου αρχείου --> Pop-up μήνυμα

by John Koutalidis -
Number of replies: 1

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα παρακαλώ να σας ρωτήσω, με ποιον τρόπο θα μπορούσα να προσαρμόσω τον κώδικα ανάρτησης αρχείου/ων της σχετικής φόρμας ώστε σε κάθε activity or resource, όταν προσθέτει ο χρήστης ένα αρχείο, να γίνεται αναγνώριση του τύπου του αρχείου και να εμφανίζει κατάλληλο pop-up window διαφορετικό για κάποιους προκαθορισμένους τύπους αρχείων.

Παρατήρησα ότι μία παρόμοια διαδικασία συμβαίνει κατα την προσθήκη εικόνας προφίλ. Εάν ανεβάσει κάποιος π.χ. pdf εμφανίζει error σε pop-up window. Η διαφορά όμως είναι ότι εγώ δεν θέλω να περιορίσω τον τύπο αρχείου που θα αναρτηθεί, θέλω μόνο να χρησιμοποιήσω τη διαδικασία αναγνώρισης του τύπου αρχείου ώστε σύμφωνα με εκείνον να εμφανίζεται και το κατάλληλο μήνυμα στο pop-up window.

Δεν έχω βρει, μέχρι τώρα, την υλοποίηση της συγκεκριμένης διαδικασίας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πιθανές σας απαντήσεις.

Average of ratings: -
In reply to John Koutalidis

Απάντηση: Φόρμα ανάρτησης αρχείου - Αυτόματος εντοπισμός τύπου αρχείου --> Pop-up μήνυμα

by Giannis Lag -

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς δεν είχα δει το post σας πιο νωρίς, οπότε στη περίπτωση που δεν έχετε βρει λύση, έχω κάτι που μπορει να σας βοηθήσει.
Το element filemanager δημιουργείτε απο τα αρχεία lib/form/filemanager.js και lib/form/filemanager.php. Το πρόβλημα είναι όμως πως οποιαδήποτε αλλαγή σε αυτά τα αρχεία, θα επιρεάσει όλα τα  filemanager elements της πλατφόρμας.

Ένα ενδεικτικό παράδειγμα αναγνώρισης αρχείου με javascript βρίσκεται σε αυτό το link . Για να φιλτράρετε την εμφάνιση του popup μόνο για τη δημιουργία των activities ή για οποιαδήποτε σελίδα θέλετε, θα πρότεινα να φιλτράρετε το id που παίρνει το element body κάθε φορά. Για παράδειγμα όταν πάω να προσθέσω μια δραστηριότητα 'Assignment' το body έχει id 'page-mod-assign-mod'. Αντίστοιχα για άλλες ενέργειες/σελίδες μέσα στη πλατφόρμα

Δεν έχω ξανακάνει αυτό που θέλετε να κάνετε και εσείς οπότε και δεν ξέρω αν θα δουλέψει 100% αυτό που προτείνω, αλλά δεν βρίσκω λόγο και να μην γίνει. 

Φιλικά,

Γιάννης