Nastavení rolí

Nastavení rolí

autor Kristýna Abraham -
Počet odpovědí: 4

Zdravím, pročetla jsem si různá nastavení rolí, ale potřebovala bych i tak pro jistotu poradit, zda vše dělám dobře.

Mám následující role:

  1. Manažer - jednatel společnosti, který většinu kurzů připravuje
  2. Tvůrce kurzu - zaměstnanec, který kurz tvoří a upravuje a zadává ho jednotlivým studentům nebo učitelům
  3. Učitel - pracovník jiné firmy, který od nás dostane určitý kurz a buď ho "odučíme my" nebo on.
  4. Student - asi jasné samo za sebe

Dále bych potřebovala vytvořit roli "kontrolora" nebo "vedoucího". Většinou je to ve firmě třeba mistr nebo manažer dané oblasti, který se kurzu neúčastní, ale chce mít přístup ke kurzu, aby viděl jak vypadá a měl i možnost vidět výsledky zkušebních testů. U této role si nejsem jistá.

Předpokládám, že u rolí 1-4 mohu použít tovární nastavení Moodlu, ale nevím jak s tou poslední rolí. Pokud u role 1-4 musím něco v nastavení upravit, prosím o radu.


Děkuji 🤗

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Kristýna Abraham

Re: Nastavení rolí

autor Bohumil Havel -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé

Tady se trochu potýkáme s rolemi, které byly historicky definovány a ne vždy název přesně vystihuje poslání.

Pokusím s popis obrátit podle činností a definovat existující role Moodle.

Někdo naplánuje kurzy, tedy strukturu, zaměření, cíl a obsah(typ) - to by měl být manažer na úrovni systému, vytvoří kategorie kurzu.

Ten, kdo vytvoří instanci kurzu, zadá základní parametry kurzu, nikoli obsah!!!, zapíše učitele  - to je tvůrce kurzu.

Obsah kurzu vytváří Učitel.

Ten kdo vidí obsah kurzu, nemůže jej modifikovat, může komunikovat se studenty a známkovat, tedy učit v hotovém kurzu - to je učitel bez práva upravovat

Kontrolorem nebo vedoucím v kurzu může být manažer na úrovni kurzu nebo učitel bez práva upravovat (to je bezpečnější). Vidí postupy studentů, známky a sestavy.



Musíte rozlišovat role systémové - platí v celém Moodle nebo v kategorii kurzů a v kontextu kurzu (obrázek).

Zdraví Bohuš Havel

V odpovědi na Bohumil Havel

Re: Nastavení rolí

autor Kristýna Abraham -
Moc děkuji za radu. Mě hlavně z celého nastavení rolí děsí ta část (viz níže), kde mohu povolovat oprávnění a nerada bych tím danou roli zkazila. Mám do toho v továrně nastavených rolí vůbec zasahovat?

Práva

V odpovědi na Kristýna Abraham

Re: Nastavení rolí

autor Bohumil Havel -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé
Nezasahovat, raději udělejte nové role.

Přidám dodatek -
  • pro firmy doporučuji přejmenovat generické (tovární) role,
    třeba učitel = lektor,
    učitel bez práva editovat = tutor
  • v systému lze vytvořit i další role, odvozené např. od původních dalším omezením oprávnění

Zdraví Bohuš Havel
V odpovědi na Kristýna Abraham

Re: Nastavení rolí

autor Jiří Procházka -
Dobrý den,
teď jsem to řešil pro inspekci a pro ředitele.
Založíte si novou roli, já jsem jako vzor využil Hosta a přidal jsem práva prohlížet vše. Zabil jsem s tím asi dvě hodiny, jsou tam stovky oprávnění.
Je to v Definovat role.
Příloha Image 135.png