Zaštita aktivnosti i resursa od kopiranja

Zaštita aktivnosti i resursa od kopiranja

написао/ла Nazifa Sarajlić -
Број одговора: 2

Poštovani,

Molim Vas možete li mi odgovoriti na koji način mogu izvršiti zaštitu svojih lekcija, odnosno svojih aktivnosti i resursa od kopiranja drugih?  Već mi se dešavalo da su neki kopirali npr. moju bazu pitanja bez mog odobrenja.

Lijep pozdrav,

У одговору на Nazifa Sarajlić

Одговор: Zaštita aktivnosti i resursa od kopiranja

написао/ла Bojan Milosavljević -

Poštovana Nazifa,

Mudl je nastao pre svega kao otvoreni sistem za podršku e-nastavi, što je u najvećoj meri podrazumevalo neometanu razmenu sadržaja. Zato nisu razvijeni u osnovnom skupu opcija Mudla neki posebni alati za zaštitu autorskih prava za postavljene sadržaje. U novije vreme, postoje neki dodatni moduli funkcionalnosti Mudla koji se mislim naplaćuju (videti Moodle Workplace na moodle.com, ili firmu e-think i njenu ponudu) koji Vam možda mogu obezbediti datu zaštitu.

Što se tiče pristupa Vašim pitanjima u bazi pitanja, za neovlašćeni pristup njima odgovoran je administrator Vaše Mudl platforme, ili ste imali "vredne" kolege da se prijave kao Vaši studenti na Vašim predmetima i iz Vaših testova ukradu Vaše ideje za pitanja (a sami ih onda napravili u svojim predmetima / kursevima).

Nadam se da sam bar malo pomogao. Pozdrav,

Bojan