Zoom & Big Blue Button

Zoom & Big Blue Button

yazan pasha forum -
Yanıt sayısı: 2

Arkadaşlar Merhaba

Kurumumuz için moodle kurulumuna yaptım. 3 versiyonu gerçekten harika olmuş.

Bu çalışmamızda canlı derslerimizi de moodle ın içinde yapmak istiyoruz. 2 alternatif buldum biri zoom biri de big blue button.

Big blue button daha fazla kullanılıyor ve ücretsiz. Ancak test ettiğimde hız konusunda sıkıntılı olduğunu gördüm. Bunu çözmek için de ayrı bir server a geçmem gerekecek. Bu geçişi yapsam bile belli kullanıcı sayısında sonra big blue button ın yetersiz kalıp sorun çıkardığını okudum.

Zoom genel anlamda daha başarılı bir uygulama. Ancak Moodle' ın zoom eklenti sayfasında (https://moodle.org/plugins/mod_zoom) sadece business ya da educational hesaplar ile kullanılacağı yazıyor. Bu hesapların fiyatlarıda 2000 dolarda civarı. Bu da bizi aşar.

Ancak; Zoom hesapları tanıttığı sayfa Pro için API verildiğini yazmış. Ayrıca Bu sayfa da (https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/201363333-IMPORTANT-LTI-Pro-is-now-available-in-the-Zoom-Marketplace) pro için moodle da uygundur yazıyor.

Bu bilgler ışığında aranızda Zoom plugin i kullanan varsa bu süreç hakkında bana yardımcı olabilir mi?

Big Blue Button kullanan var ise de hız konusunda sıkıntı yaşamamak için nasıl bir çözüm buldunuz?

İyi çalışmalar..

pasha forum yanıt olarak

Ynt: Zoom & Big Blue Button

yazan Ebubekir KABA -

Merhaba,

Zoom eklentisini ücretsiz olarak ekleyebiliyoruz. Fakat ücretsiz sürümdeki gibi çeşitli sınırlandırmalar (40 dk sonra oturum sonlandırma gibi) bulunuyor. Eğer moodle üzerinden ücretsiz hesabınızı kullanarak Zoom bağlantısı yapmak isterseniz aşağıdaki bağlantıdaki adımları izleyebilirsiniz. BigBlueButton için ise donmalar tamamen server kapasitesine bağlı oluyor. Alternatif olarak MS Teams, Jitsi gibi canlı bağlantı uygulamalarını da deneyebilirisiniz.

Ebubekir KABA yanıt olarak

Ynt: Zoom & Big Blue Button

yazan Emphatic . -

Zoom moodle üzerinden bigbluebutton gibi kullanmak istiyorsanız education veya bussines hesap almanız gerekiyor. Diğer hesaplar moodle üzerinden direk çalışmıyor. BBB için biz müşterilerimize bir sınıfta herkesin kameraları açık olacak şekilde 25 öğrenci ve 1 öğretmen donmadan ve kesilmeden canlı ders işletebiliyoruz. Sadece sesli katılım olacaksa da bir sınıfta 100 kişi ve toplamda aynı anda 500 kişiye kadar hizmet verebilmekteyiz. Sunucu ücretleri Zoom en düşük paketinden tabiki çok pahalı oluyor, ancak education veya busines hesabından da daha uygun oluyor. Sunucu senelik ortalama 700$'a geliyor. Ayrıca sunucu ve yazılım için gerekli tüm optimizasyonları da yapıyoruz. Düşünrseniz www.uzeportal.com sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.