Moodle & ToolBook

Απάντηση: Moodle & ToolBook

by Dimitris Koumarianos -
Number of replies: 0
Έχω μεταφερθεί στο Dreamweaver 8 και το νέο Coursebuilder (που είναι δωρεάν) δεν είναι ακόμη έτοιμο (νομίζω σε ένα μήνα θα βγεί). Γενικά το coursebuilder σου παρέχει απόλυτο έλεγχο σε ερωτήσεις, και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερα χρηστικό. Αν και διάβαζα ένα μήνα για να μάθω την προηγούμενη έκδοση, έχω καταλήξει ότι δεν το χρειάζομαι διότι τώρα πλέον κυκλοφορούν λύσεις τύπου Breeze και Articulate Quizmaker.
Το τελευταίο νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα χρηστικό στην διαχείριση των ερωτήσεων και το τελικό αρχείο που παράγει με όλα τα καλούδια είναι flash (SWF) και SCORM! Το φορματ αυτό δεν επιτρέπει στους ιδιαίτερους εφευρητικούς μαθητές να δουν τις απαντήσεις (όπως ένας έμπειρος μπορεί να το κάνει σε αρχείο HTML από Coursebuilder).
Έτσι λοιπόν έχω λύσει το πρόβλημα των τεστ.

Το θέμα του κυρίως navigation και του περιεχομένου το λύνω σε αμιγή HTML και έτσι δεν χρειάζομαι καθόλου το Toolbook. Ένα πακέτο HTML σελίδων το εξάγω από Dreamwever σε SCORM πακέτο.

Κατόπιν  απλά στο Reload  φτιάχνω  το  SCΟΡΜ σελίδων και το SCORM των τεστ σε πακέτο και το δίνω στο Moodle. Δυστυχώς στήνω locally ένα site και δεν μπορείς να δείς ένα παράδειγμα, ελπίζω ότι σύντομα αυτό θα είναι δυνατό.