Moodle και Toolbook

Moodle και Toolbook

by Grigoris Bisbinikakis -
Number of replies: 3
Δημιούργησα ένα μάθημα με το ToolBook 2004 το οποίο υποστηρίζει SCORM 1.2 (και 2004) και το έβγαλα σαν scorm package. Στο preview όλα ήσαν τέλεια. Τα ελληνικά , η εμφάνιση, η λειτουργικότητα. Πραγματικά πολύ καλό εργαλείο το ToolBook (άλλωστε έχω πολυετή πείρα με αυτό και πάντα με ικανοποιούσε πλήρως) . Το φόρτωσα στο moodle και μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα: Η Title page στην αρχή εμφανίζεται στα αλαμπουρνέζικα, όπως και τα ελληνικά στις απαντήσεις των multiple choice (τα οποία είναι captions σε buttons). Όλα τα υπόλοιπα ελληνικά κείμενα είναι εντάξει.  Είχα σκοπό να φτιάξω μια σειρά μαθημάτων για το ερχόμενο εξάμηνο με το moodle και τωρα αυτό μου έκοψε τα πόδια. Προφανώς εδώ υπάρχει πρόβλημα με κωδικοσελίδα κλπ. Όταν βλέπω το εξαγόμενο εκτός moodle τότε όλα είναι ok! ;Έχει κανείς κάποια ιδέα ή ενάλογη εμπειρία με το ToolBook + Moodle?
Average of ratings: -
In reply to Grigoris Bisbinikakis

Απάντηση: Moodle και Toolbook

by Maria Tsiakmaki -
Και γω το ίδιο πρόβλημα εχω...
Μήπως έχει βρεθεί λύση;

Ευχαριστώ.
In reply to Maria Tsiakmaki

Απάντηση: Moodle και Toolbook

by aggelos panagiotakis -
Δυστηχώς δεν είμαι κάτοχος του toolbook για να μπορέσω να βοηθήσω, αν υπάρχει σε αυτό κάποια επιλογή κωδικοποιήσεων .
Παρόλα αυτά στο moodle προσπάθησα πρόσφατα να αλλάξω ένα scorm πακέτο που ήταν να γίνει import και εμφάνιζε προβλήματα εμφάνισης των ελληνικών στα περιεχόμενα.
Οποιαδήποτε κωδικοποίηση και αν άλλαξα στο imsmanifest.xml ....
Ο μόνος τρόπος που άλλαζε κάτι ήταν αφού γίνει import να αλλάξει κανείς απο την βάση με το χέρι τα περιεχόμενα.
Αυτά απο εμένα. Σημειώνω πως δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με το πρόβλημα και πρόσβαση σε πηγές. Ελπίζω κάποιος να μπορέσει να μας δείξει έναν δρόμο. Πιθανόν να ασχοληθώ και πάλι με το θέμα στο προσεχές μέλλον.