Zapisywanie ręczne > automatyczne dodanie do konkretnej grupy w kursie

Zapisywanie ręczne > automatyczne dodanie do konkretnej grupy w kursie

Napisane przez: Kamil Bista ()
Liczba odpowiedzi: 4

Cześć,

Mam taki kurs - nazwijmy go "Wdrożenie do pracy".

W ramach kursu, użytkownicy są ustawieni w grupy, np:

  • 01.04.2020
  • 15.04.2020
  • 02.05.2020
W ramach kursu, udostępnione są tematy ogólnodostępne - widoczne od razu:

  • Szkolenie X + materiały do niego
  • Szkolenie Y + materiały do niego
  • Szkolenie Z + materiały do niego
oraz materiały z ograniczeniami na poziomie grupy, w ramach jednego tematu - przykład jednej takiej grupy:
  • Webinarium 01.04.2020
  • Materiały po webinarium (udostępniane 1h po starcie webinarium)
  • Zadania wdrożeniowe po webinarium (udostępniane 3h po starcie webinarium
I tak dla każdej grupy.

Każda grupa miała widoczne dodatkowe tematy, właściwe tylko dla jej grupy. Skala była mała, więc nauczyciel działał tak, że:
  • Tworzył grupę  o nazwie DATA (np. 01.04.2020)
  • Przypisywał użytkowników do grupy o nazwie DATA
  • Działał

Od pewnego czasu skala ilości uczestników (jak i nauczycieli) wzrosła i mam jednego dnia grupę np. 01.04.2020 - 10:00 oraz 01.04.2020 13:00, zastanawiam się jak to zrobić, aby:

  • Tak jak do tej pory, wcześniej przygotować grupy (bez użytkowników), ale z warunkami dostępu do materiału;
  • Użytkownik mógł skorzystać z zapozapisu (zapisywanie ręczne) do konkretnej grupy czasowej - bez ingerencji nauczyciela
  • Jego zapis byłby jednoznaczny z wpisaniem go na listę uczestników z uprawnieniami do materiałów z jego grupy
Próbowałem zrobić to tak (przypominam, że działam cały czas na jednym kursie):
  • Utworzyłem grupy w kursie 14.04.2020 - 10:00, 14.04.2020 11:00, stworzyłem warunki dostępu do materiałów na poziomie grup
  • Utworzyłem dwie metody zapisu w modelu "zapisywanie ręczne", nazwałem je "14.04.2020 - 10:00, 14.04.2020 - 11:00"
  • Użytkownik może się zapisać na jedną z dwóch godzin; niestety  nie wiem jak  skonfigurować, aby automatycznie po zapisaniu się ręcznie na "14.04.2020 - 10:00", użytkownik był wpisywany przez Moodle do grupy "14.04.2020 - 10:00" na liście użytkowników (domyślnie na liście użytkowników jest jako: BRAK GRUPY")
I właśnie taki stan bym chciał osiągnąć, tj:
  • Jako użytkownik zapisuje się ręcznie na 14.04.2020 - 10:00
  • Moodle automatycznie mnie przyporządkowuje jako użytkownika do grupy w kursie o nazwie 14.04.2020 - 10:00 (teraz wpadam do "bez grupy")
Probowałem bawić się funkcjonalnością "Auto-enrol in groups", ale nie działa to zgodnie z moimi oczekiwaniami - tam użytkownik kursu jest wpisywany do losowej grupy, a ja bardzo bym chciał żeby został zapisany do tej, którą wybrał sobie w zapisywaniu ręcznym.

Czy macie może jakieś sugestie? Będę bardzo wdzięczny. Może jest jakiś plug-in, który by to ogarniał?

Dodam, że bardzo bym nie chciał wychodzić z koncepcji "jednego kursu" na rzecz tysiąca innych, które musiałbym tworzyć. Łatwiej jest zarządzać jednym kursem, bo materiały ciągle się zmieniają i zależy mi na tym, aby nauczyciele mogli na bieżąco poprawiać swoje materiały w jednym miejscu.

Dziękuję, pozdrawiam serdecznie!

W odpowiedzi na Kamil Bista

Odp: Zapisywanie ręczne > automatyczne dodanie do konkretnej grupy w kursie

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()
W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Zapisywanie ręczne > automatyczne dodanie do konkretnej grupy w kursie

Napisane przez: Kamil Bista ()
Hej, dziękuję Przemku - to tak technicznie rozwiązuje temat. Niestety będzie wymagało to hasła - a zależy nam na tym, żeby było to bardzo proste dla użytkownika.

Czy możemy zrobić to bez hasła?

W skrócie: użytkownik ląduje na stronę zapisu do kursu. Pojawiają mu się tam guzik, które zrobiliśmy w metodzie "zapisywanie samodzielne" (z ograniczeniem maksymalnej ilości uczestników i terminem ważności zapisów)i:
Termin 1 10:00
Termin 2: 11:00
Termin 3: 12:00

Użytkownik widzi wszystkie zapisy jakie są dostępne na ten moment. Po kliknięciu "zapisz mnie" przy wybranym terminie, automatycznie zostaje przypisany do konkretnej grupy uczestników w kursie. Bez jakichkolwiek haseł.

Dzięki, pozdrowienia!
W odpowiedzi na Kamil Bista

Odp: Zapisywanie ręczne > automatyczne dodanie do konkretnej grupy w kursie

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Może w takim razie zrób po prostu zapisy na kurs a już wewnątrz kursu skorzystaj z pluginu group choice (https://moodle.org/plugins/mod_choicegroup) żeby uczestników rozdzielić na grupy.

Chyba że ktoś będzie miał lepszy pomysł uśmiech