Příspěvky do fóra Novinky nechodí emailem

Příspěvky do fóra Novinky nechodí emailem

autor Jiří Procházka -
Počet odpovědí: 18
Dobrý den všem,
kolegům jsem řekl, že když dají příspěvek do hlavního fora Novinky, přijde to všem mailem určitě. To ale vůbec nefunguje a studenti nemají informaci, co tam učitelé přidali. Řešilo se to tady a nenašel jsem, že by někdo přišel na řešení: https://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=73279
Nevím, jak se ověří, že funguje cron, ale ostaní maily normálně Moodle posílá, vč. těch rychlých zpráv a žádné hlášky o cronu nevidím. Zda chodí oznámení studentům, že přijde notifikace o hodnocení úkolu také musím ověřit.

U nás na fakultě to posílání mailů funguje (pedf.cuni.cz), tak se snažím, aby to fungovalo stejně.
Počet hodnocení: -
V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Bohumil Havel -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé

Cron najdete na stránce admina Správa stránek / ►Informace, když neběží!

Jinak je cron v několika úlohách a detaily (kdy,co) najdete Správa stránek / ►Server / ►Naplánované úlohy

Máte možnost zkusit spustit cron ručně mujmoodle.cz/admin/cron.php, pozor bývá zakázáno. Nastavení je Spouštění cronu pouze z příkazové řádky. Najdete v Správa stránek / ►Zabezpečení / ►Nastavení zabezpečení stránek

Dál můžete udělat ladění, Správa stránek / ►Vývoj / ►Ladění, to je už vyšší dívčí.

Zdraví Bohuš Havel


V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

do hlavního fora Novinky, přijde to všem mailem určitě

Předně zkontrolujte, zda máte v nastavení fóra zvolen "Způsob odebírání" na "Vnucené odebírání" (forced subscription).

Pokud ano, zkuste jít jako správce do Správa stránek > Server > Úlohy > Protokoly úloh. Do pole pro filtrování (nahoře) zadejte "mod_forum". Ukáže se vám proběhnutých úloh modulu fórum.

U úlohy z názvem "Zasílání zpráv a údržba diskusních fór" klikněte na ikonku lupy vpravo pro zobrazení protokolu toho spuštění. Tam byl měl být někde řádek "Fetching unmailed posts" kde Moodle hledá příspěvky, které by měl rozeslat.

Pro samotné rozesílání emailů slouží tzv. adhoc (jednorázových) úlohy "\mod_forum\task\send_user_notifications" , které by se vám také měly ukázat a máte možnost vidět jejich protokol. Prozkoumejte to, jestli někde neuvidíte nějakou hlášenou chybu.

Snímek obrazovky s protokolem úloh

V odpovědi na David Mudrák

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -
Bohužel, vše jsem prošel a nic jsem nenašel. Systém dobře posílá link na resetování hesla a funguje zasílání zpráv, pokud je dotyčný offline, přijde to na e-mail.
V Cronu vidím odeslané zprávy a žádné chyby. Kontaktoval jsem webhostera, ale moc tomu šanci nedávám.
Nefunguje odesílání zpráv z fór a nepřichází ani notifikace na hodnocení úkolu. Problém trvá.
V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -
Doplňuji:
Execute adhoc task: mod_forum\task\send_user_notifications
... started 15:17:01. Current memory use 13.8MB.
Sending messages to jiripr (124)
Post 410 sent
Sent 1 messages with 0 failures
Marking posts as read
Marked 1 posts as read
... used 23 dbqueries
... used 0.019562959671021 seconds
Adhoc task complete: mod_forum\task\send_user_notifications
V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -
Moodle prostě nic posílá, takže to můžu zabalit.
Přenastavil jsem Cron na PHP, ověřeno, že funguje.
Komunikoval jsem s webhostrem:

kolegovi se povedlo dohledat co se objevuje za problém. Tedy jak jsem popisoval nedoporučuji využívat TLS ale port 25 s šifrováním StartTLS nebo bez šifrování a nebo port 465 s šifrováním SSL.

Log:
###############################
217.16.187.162 [00007F20F97E9700] 14:13:49 Connected, local IP=217.16.187.41:25
217.16.187.162 [00007F20F97E9700] 14:13:49 >>> 220 icewarp.savana.cz ESMTP IceWarp 11.2.1.1 RHEL6 x64; Fri, 20 Mar 2020 14:13:49 +0100
217.16.187.162 [00007F20F97E9700] 14:13:49 <<< ��>�--�
%(YK
217.16.187.162 [00007F20F97E9700] 14:13:49 >>> 500 5.5.1 Command unrecognized: "��>�--�
%(YK"
217.16.187.162 [00007F20F97E9700] 14:13:49 <<< �G�tu33�6���{���/�+�0�,�����'�#�� �(�$��
217.16.187.162 [00007F20F97E9700] 14:13:49 *** <><> 0 0 00:00:00 INCOMPLETE-SESSION
217.16.187.162 [00007F20F97E9700] 14:13:49 Disconnected
###############################

Buď je tam chybně nastavená znaková sada celkově nebo nevím. Nefunguje to ani s SSL / Login ani bez šifrování / Login nebo Plain.
V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -
500 5.5.1 Command unrecognized:
The SMTP command currently used was unrecognized or is not supported by the SMTP service.

Tohle vypadá na nějaký fatální bug.

Změna na ISO-8859-1 také nepomohla.
V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Moodle prostě nic posílá, takže to můžu zabalit.

To není úplně přesné - váš Moodle některé zprávy pošle. A to je zvláštní, že Moodle v pořádku posílá ostatní emaily, které se posílají synchronně (ihned) jako např. reset hesla nebo messaging. Takže nefungují jenom zprávy, které se posílají asynchronně (později) přes cron.

Zkuste se vrátit do nastavení Správa stránek > Server > Email > Konfigurace odchozí pošty a změňte nastavení "Limit SMTP relace". Podle vašeho videa tam máte hodnotu 5. Zkuste ji vrátit na výchozí 1 - třeba má váš SMTP server problém právě s hromadným odesláním více zpráv najednou. To by vysvětlovalo, proč individuální zprávy chodí, ale hromadné ne.

Obecně platí, že nastavení SMTP (zejména co do nastavení nutnosti šifrování apod.) je opravdu potřeba řešit v těsné spolupráci se správcem SMTP serveru, který by vám měl požadované parametry sdělit.

Držím palce, to dáme dohromady.

V odpovědi na David Mudrák

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -
Určitě, veškeré nastavení jsem s nimi probral a přenastavili jsme to. Ale s šifrováním i bez to nejede, takže tím to nebude. Nefunguje to ani přes Seznam.cz. Ten bulk e-mail by fungovat měl, ale ani když dám 1 tak to nepřináší žádnou změnu. Co jsou ty e-mail handlery, není tam něco špatně? Není k tomu potřeba nějaký modul, který bych mohl mít zablokovaný? Dříve jsem ty zprávy posílat nepotřeboval.


Související stránky:
https://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=316222
https://github.com/PHPMailer/PHPMailer/issues/1709
https://docs.moodle.org/38/en/Debugging#Debug_email_sending

Díky moc za podporu, tohle je bohužel dost klíčové.
V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -
Založil jsem na druhém VPS nový Moodle, ale verze 3.6.2, stačilo nastavit CRON a funguje to. SMTP nastavení je na obou VPS u setjného poskytovatele stejné.
V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -
Po upgradu na 3.8.2 zprávy přestaly fungovat a i na druhém Moodlu jsem do dostal do stejné situace. Jedná se tedy o bug a chtělo by to zjistit, jestli už se o něm ví a řeší se. Předpokládám, že nějaká možnost vše vyexportovat a naimportovat do starší verze neexistuje.
V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jan Wohlgemuth -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté
Jen abych uklidnil ostatní - na Moodle 3.8.2 emaily normálně odchází. I z diskuzních fór.

S panem Procházkou jsem se spojil a pokusím se mu odpověď individuálně.
V odpovědi na Jan Wohlgemuth

Tento příspěvek ve fóru byl odstraněn

Obsah tohoto příspěvku ve fóru byl odstraněn a již nemůže být zpřístupněn.
V odpovědi na Odstraněný uživatel

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jan Wohlgemuth -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté
Pravděpodobně se jedná o chybné nastavení SMTP. Na Moodle pana Procházky jsem nastavil SMTP na seznam.cz a notifikace normálně odešly a přišly.

Doporučuji použít https://moodle.org/plugins/local_mailtest na odladění odchozích emailů.
V odpovědi na Jan Wohlgemuth

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -
Díky Janovi za další krok na testovacím serveru k řešení na produkčním serveru. Viděl jsem na Trackeru, že problém s posílám na poslední verzi nikdo nehlásil. Na test serveru jsem měl SMTP správně, ale po úspěšném rozeslání notifikací z verze 3.6.2 můj webhoster zablokoval mailovku z podezření na spam. Zkoušel jsem to na vygenerovaném kurzu, takže to způsobil počet nedoručitelných zpráv. Proto to po upgradu se stejným nastavením nefungovalo úsměv

Finální příčina byla taková, že mám na produkčním serveru založené všechny uživatele s přednastavením notifikací pro blended learning. Všechno posílání jsem před pěti lety nastavil na minimum. Sice jsem nyní změnil výchozí nastavení, ale to se již na vytvořených účtech neprojeví. Vtipné bylo i to, že pro debug jsem použil starý testovací studentský účet, který měl to špatné přednastavení.

1) Správa stránek / Zprávy / Nastavení upozornění (/admin/message.php)
2) Informovat všechny, jak si to mají u sebe nastavit nebo to udělat kouzelným trikem v databázi (Předvolby / Uživatelský účet / Nastavení oznámení (message/notificationpreferences.php?userid=xxx)

Ohledně možnosti udělat to přes databázi cituji následující příspěvek. Potřeboval bych to ale asi upravit na reset podle aktuálního přednastavení, což tedy přenechám odborníkům. Sám to asi vyřeším videem pro studenty, aby si to nastavili jak chtějí.

-----------------------

Re: Reset Message & Notification preferences for all users

autor Chris Shearing -Čtvrtek, 12. říjen 2017, 17.18

We had this same issue today (we are enabling the Mobile app and notifications, which were previously off and disabled for all users).

Fortuately for us it turned out we had never enabled access for users to change their own notification preferences, so updating the default settings will change it for all users

However in the process of thinking we might need to reset all users notification preferences we found the settings in the moodle database.  As I came across this post trying to fix our issue I thought it might be useful to leave this information here in case its useful to anyone else.

The preferences are stored in the user_preferences table with the prefix of message_provider_mod for the setting name.

The query:

SELECT * FROM moodle.mdl_user_preferences where name like "message_provider_mod%";

will find all users with custom preferences (update for your database name and table prefix) if you delete these customised settings then users will fall back to the defaults until they change them again.

Of course - only delete items from the database if you are confident in what you are doing (and you've taken a backup!)


V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Aha! Takže to nechodilo, protože všichni uživatelé měli nastaveno, že jim to chodit nemá. Přiznám se, to mě nenapadlo úsměv

Tak hlavně, že jste na to přišli.

Dobrá práce @Jan Wohlgemuth

V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor Jiří Procházka -

Tak ještě doplním možnost řešení číslo 3.

V rámci výchozího nastavení notifikací v administraci je možné některé předvolby nastavit natvrdo, tedy zamknout.

/admin/message.php

Mission completed.

V odpovědi na Jiří Procházka

Re: [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Jedná se tedy o bug

Jak jsem psal v odpověď na váš příspěvek jinde, nemyslím si, že se jedná o chybu v Moodle. Např. všechny příspěvky z této diskusi mi na email chodí a moodle.org jede na 3.8.2.