MoodleDocs

MoodleDocs

от Snezhina Velcheva -
Number of replies: 5
Документацията на Moodle вече е на Wiki. Можете да разгледате какво пише Мартин тук: http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=38458
Самата документация е на http://docs.moodle.org
Изглежда много добре по мое мнение. Засега има само испанска версия, но който е мераклия да превежда 266 страници документация, може да се пробва.намигане Сигурна съм, че ще се появят съвсем скоро ентусиасти и за други езици.

Поздрави,

Снежи
In reply to Snezhina Velcheva

Re: MoodleDocs

от Petar Atanasov -
dobre, a kude v tezi 266 stranici dokumentacia ima opisanie na modela na dannite, na vruzkite mejdu tiah izobhshto dokumnentacia na bazata danni ?

Pozdravi
Petar
In reply to Petar Atanasov

Re: MoodleDocs

от Daniel Denev -

Здравей Петре,
Явно оставам (дано се лъжа),
с впечатлението че много подценяваш
сънародниците си. По отношение на
базата данни,  не мисли, че
я нямаме. Просто по-спокойно,
ще е по-добре. И това ще стане.
Не ни подценявай така.

С уважение: Даниел Денев

P.S. ... A i da ne zabravq, pishi na cyrilica, che ne se chete намигане

In reply to Daniel Denev

Re: MoodleDocs

от Petar Atanasov -
Здравей Даниел,

Изобщо не става въпрос за подценяване било то на сънародниците ни, било на чужденците.
Подценяването е характерно за личности, които губят представа за конюнктурата на обстановката, в която резидират, или към която са насочили екзистенциалните си въжделения.

Забелязвам просто, че концептуален ER модел няма НИТО НА БЪЛГАРСКИЯ, НИТО НА ЧУЖДЕСТРАННИЯ форум на разработчици на Moodle.

Тъй като никой не проявява интерес в тази насока започвам да се чудя дали изобщо има подобна разрабтка ?

И интересно как се предполага от мен да доразработя (напълно свободно разбира се) plug-in за blog под moodle, още повече нещото което искрено ме изненадва, е че не виждам никъде родни доработки - да кажем Вашата разработка на вариант на базата дани под XML ми звучи доста интересно - къде мога да сваля работна версия?

Бих искал да базирам разработката на blog модула именно на XML данни - сервирани от системата на moodle, без да поддържам изкуствен слой за медиатор между базата данни и потребителя на блога.
Още повече смятам да разработя контролен панел на Java посредством, който централизирано да управлявам регистрацията на потребители както в базата данни на муудъл, така и в модула на блога.
При положение че сте сред водещите лидери на проекта за интеграция на Moodle и LAMS, предполагам според Вас няма да представлява трудност интегрирането на лек компонент  написан изцяло на Java и далеч не толкова мащабен като механизма презентиран от LAMS. В този ред на мисли:

1) Интересува ме конкретно - как точно виждате процеса на интегриране на двете системи (Java компонент и Moodle)?
2) Какви подводни камъни е имало в процеса на интеграция на LAMS и Moodle?
3) Къде мога да прочета повече за този експеримент?
4) Защо няма хипер връзки към проекти работещи и продукт на тази интеграция ?
5) Къде мога да прочета за Вашата работа по отношение мигрирането на произволна база данни от произволна RDBMS (по-конкретно PostgreSQL версия на муудъл, MySQL едва ли спада към RDBMS) към XML?
6) Къде са публикувани разработките Ви по отношение на разработката на XML като колектор на данни за Moodle?

Държа да отбележа, че НИКЪДЕ не виждам нито план за разработка, нито бели документи, нито план за развитие, нито област на решението, което би трябвало да се покрие с разработката (разработките).

С нетърпение очаквам Вашия отговор.

Поздрави
Петър
In reply to Petar Atanasov

Re: MoodleDocs

от Daniel Denev -

   Здравей Петър,
   Да, изглежда, че интереса към електронното обучение (в частност към Moodle) на този етап не е толкова голям колкото би ни се искало. На мен и на екипите ни е необходимо не особенно много време, което за съжаление няма кои и да ни даде. Разбира се, че такава разработка съществува. BEST (Bulgarian Educational Site) или Български Образователен Портал. Наистина може да си изненадан но тя няма сайт. Всъщност това е образователна мрежа базирана на софтуерната платформа интегрираща в себе си Moodle 1.7/LAMS 2.0/WeLOAD 0.93+ (bg dist)/MfM (Moodle for Mobiles)

   В момента се изгражда споделено репозитори (сървър) на който се намират в архивиран (експортиран) вид курсове, тестове, LAMS последователности, IMS/SCORM обучаващи обекти ...

Засега работата е доста по обем, много неща са в процес, доста модули са прототипи и т.н. и т.н.

   Знам, че написаното от мен ще предизвика доста въпроси в теб. Ако искаш да ги зададеш, пиши във форума. На този етап съжалявам, че няма как да съм по-конкретен (засега).

С уважение: Даниел Денев
България, Велико Търново
daniel_i_denev@abv.bg
cell: +359 (0) 369651

In reply to Petar Atanasov

Re: MoodleDocs

от Daniel Denev -

Здравей отново Петър, Здравейте и вие приятели,
Публикувам част от сравнителния анализ за който Петър ме помоли. Статията е на английски език, но е доста интересна.

Публикуваното тук почива на експериментални данни. Бих помолил при използване на фрагменти от текстовете да се цитира. Разбира се ние също ще цитираме всеки публикуван материал.

Публикацията във форума представя експерименталните резултати от проведените тестове с различни софтуерни платформи за електронно обучение в рамките на международния проект за доказване на IMS/SCORM съвместимост e-Taster project. Проекта акцентира на разработката на иновативни подходи и многоезини курсове, както и на доставянето на 12 кратки, свободно достъпни курса във формат IMS/SCORM. Проведените от нас експерименти имаха за цел да сравнят реализациите на един и същ курс в различни виртуални среди за електронно обучение. Представени са и различни инструменти подходящи за реализиране на педагогически стратегии и подходи в e-педагогиката, понятие което предизвиква доста въпроси...

This posting in the forum presents the experimental results from testing of different e-learning
solutions in the frame of on-going e-Taster project (Socrates Programme, Minerva Action). The Project focuses on developing an innovative approach for enhancing international and multilingual e-learning course
development and delivery of 12 short, freely accessible, on-line courses. The goal of the presented experiment is the comparison of the same learning course realisations in different virtual learning environmenst and platform called Plovdiv Electronic University (Plovdiv University, Bulgaria). Different learning design, didactic methods, content packaging and delivery models, services and collaborative tools supported by both e-learning systems are presented too.

With respect:
С уважение: Даниел Денев (Daniel Denev)
България, Велико Търново
daniel_i_denev@abv.bg
cell: +359 (0) 369651