Początkujący administrator moodla

Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Marcin Kowalski ()
Liczba odpowiedzi: 14

Witam,

Jestem początkującym administratorem moodla i muszę poprosić bardziej doświadczonych kolegów o pomoc. Mam 3 problemy, które próbuję rozwiązać. 

1. Nie mogę zapisać manualnie studentów na kurs. Po wejściu w Administracja kursem > Metoda zapisów, widoczne jest tylko zapisywanie samodzielne, a gdy chcę dodać nową metodę to do wyboru jest również tylko zapisywanie samodzielne.

2. Próbuję ukryć uczestników kursu z poziomu studenta, tak aby nie mogli oni sprawdzić kto jest zapisany na dany kurs.

3. Muszę wydrukować podejście studenta do quizu, ale wydruk z przeglądarki jest bardzo obszerny. Szukałem wtyczki, która by rozwiązała ten problem, ale bez powodzenia.

Będę wdzięczny za pomoc z którymkolwiek z problemów.

Pozdrawiam

W odpowiedzi na Marcin Kowalski

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: boruh compl ()

1) 

jest taka opcja "włącz zapisywanie samodzielne. 
dodatkowo dodaj do kursów w metody zapisów. Teraz nie pamiętam ale coś z selfenrolment pogoglaj 

2)
to też dało się ogarnąć w ustawieniach kursu , lub uprawnieniach użytkownika dość prosto 

3) stworzyłbym widok na bazie i z niego generował nowy wydruk . lub zmodyfikowałbym obecny zostawiając to co chcesz . 


W odpowiedzi na Marcin Kowalski

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()
1. To może być kwestia uprawnień, albo najbardziej prawdopodobne - wyłączonych metod zapisu. Dodatkowe metody włączysz w Administracja serwisu / Wtyczki / Zapisy / Zarządzaj wtyczkami zapisów
2. To wymaga zmiany uprawnień roli studenta (lub uwierzytelnionego użytkownika). Należy zabronić mu funkcji moodle/course:viewparticipants (i ewentualnie moodle/site:viewparticipants).
W odpowiedzi na Marcin Kowalski

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Marcin Kowalski ()
Ponownie potrzebuje pomocy.
Szukam wtyczki, która pozwoli mi na import losowych pytań do quizu z danej kategorii. Ma to być jednak jednorazowa czynność, tj. pytania mają być stałe w ramach danego quizu.
Pozdrawiam
W odpowiedzi na Marcin Kowalski

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: boruh compl ()

pytanie importujesz importem, a losujesz lub nie , wstawiając do quizu 

to wbudowana funkcjonalność platformy . 


W odpowiedzi na boruh compl

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Marcin Kowalski ()
Chcę pobrać losowe pytania z bazy pytań, ale po imporcie przy każdym podejściu do quizu mają być te same pytania. Czyli tworzę quiz, pobieram losowe pytania z bazy i wszyscy studenci mają te same pytania.
Pozdrawiam
W odpowiedzi na Marcin Kowalski

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: boruh compl ()

nie bardzo rozumiem .....

mają być losowe dla ciebie ? ale stałe dla studentów ?

Jeśli tak to najprościej będzie jak będziesz je dodawał z zamkniętymi oczami. Wtedy dla ciebie będą one losowe . 

W odpowiedzi na boruh compl

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Marcin Kowalski ()
Muszę przygotować sporą liczbę quizów (po kilkadziesiąt pytań) na podstawie bazy pytań (kilkaset pytań w kilku kategoriach). Wszyscy studenci podchodzący do danego quiza muszą mieć jednakowe pytania. Nie chcę jednak wybierać ich manualnie, a wylosować z wybranych kategorii. Wbudowany mechanizm moodla pozwala na wybranie losowych pytań, ale są one generowane na nowo przy każdym podejściu do quiza, a nie o to mi chodzi. Pytania w ramach jednego quizu muszą być stałe.
W odpowiedzi na Marcin Kowalski

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: boruh compl ()

to stwórz kategorię pytań . i z nich importuj losowe. 


W odpowiedzi na boruh compl

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Marcin Kowalski ()
Tak też robię, ale pytania w obrębie jednego quizu muszą być stałe. Raz zaimportowane pytania muszą być takie same dla wszystkich studentów rozwiązujących dany test (stałe), a tego wbudowany mechanizm moodla nie ma, albo go nie widzę.
W odpowiedzi na Marcin Kowalski

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: boruh compl ()
przedefiniuj sobie raz jeszcze na spokojnie co chcesz osiągnąć.

Bo jak na moje to się zapętliłeś.
W odpowiedzi na boruh compl

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()
Marcin się nie zapętlił, tylko ma bardzo precyzyjne i szczegółowe wymagania. Jak dla mnie przygotowanie większej liczby testów tego rodzaju będzie wymagało użycia jakiegoś skryptu. Przychodzi mi rozwiązanie polegające na utworzeniu wielu kategorii z pytaniami (każdy test ma swoja kategorię), a następnie zaimportowanie do tych kategorii pytań z większej puli. Cały problem polega wtedy na przygotowaniu pliku importu, który zasili pytaniami kategorie. Ale to jest do zrobienia jeśli ktoś sprawnie posługuje się excelem (albo jest w stanie przygotować odpowiedni skrypt w jakimkolwiek języku).
W odpowiedzi na boruh compl

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Marcin Kowalski ()
1. Mam bazę pytań ok. 900 podzieloną na 10 kategorii
2. Potrzebuje utworzyć ok. 20 quizów zawierających ok. 50 pytań
3. Chcę aby pytania były losowane z bazy, np. po 5 pytań z każdej kategorii
4. Pytania nie mogą się zmieniać, przykład. Student 1 rozwiązał quiz, a Student 2, który rozpoczął rozwiązywanie quizu po Studencie 1 ma takie same pytania jak on. Przy użyciu gotowego rozwiązania moodla, Student 2 będzie miał inne ( ponownie wylosowane) pytania niż Student 1.

W skrócie potrzebuje mechanizmu, który wybierze za mnie 20 zestawów pytań do 20 różnych quizów.
W odpowiedzi na Marcin Kowalski

Odp: Początkujący administrator moodla

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Mając te dwa rozwiązania (napisanie jakiegoś skryptu vs zamknąć oczy), to ja osobiście przy tej skali (20 quizów po 50 pytań) wybrałbym metodę "zamknąć oczy" puszcza oczko

A bardziej szczegółowo:

  1. Utwórz pierwszy quiz
  2. skonfiguruj jego ustawienia
  3. sklonuj go 20 razy (dzięki temu będziesz miał 20 quizów o identycznych ustawieniach ale bez pytań)
  4. wejdź do pierwszego quizu
  5. dodaj do niego na "chybił-trafił":
  6. 5 pytań z kategorii 1
  7. 5 pytań z kategorii 2
  8. ...
  9. 5 pytań z kategorii 10
  10. powtórz punkty 4-9 dla kolejnych 19 quizów.

Myślę, że to powinno zająć 1-2 godzinki. Więcej czasu spędzisz szukając odpowiedniego pluginu (którego możesz nie znaleźć, ja takiego nie kojarzę) lub pisząc skrypt lub eksperymentując z plikami importu/eksportu pytań.