نصب مودل

در پاسخ به: نصب مودل

از Moien Abadi در
Number of replies: 11
سلام

اگر به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید می توانید با جستجوی عبارت moodle installation فیلم های آموزشی خوبی برای نصب پیدا کنید.

اینجا هم توی مودل به طور جامع برای نصب راهنمایی موجود است:

لبته خیلی مهم است که بدانید میخواهید مودل تان را روی چه بستری نصب کنید (سرور ویندوزی یا لینوکسی یا کامپیوتر خودتان یا.....)

موفق باشید.

In reply to Moien Abadi

از sara amini در
سلام و روزبخیر
من برای تعداد مثلا 1000 کاربر لحظه ای متصل به مودل ( برای یکی از دانشگاهها) مودل رو روی xampp و روی سرور ویندوزی نصب کردم
آیا این سیستم پاسخگو هست یا نه؟ و ایا رفرنسی هست بگه چه مقدار cpu و ram و ... برای سرور لازم است
من به جای ادرس host از ip های ولید استفاده میکنم مشکلی در این رابطه نیست فقط ترسم اینه که مشکلی پیش بیاد روی xampp
ممنون
In reply to sara amini

از Moien Abadi در
با توجه به تجربه ام، به نظرم که به زودی با مشکل برخورد خواهید کرد. مشخصا performance مودل روی سرور ویندوزی پیش فرض پایین است. علاوه بر آن که از xampp هم استفاده کرده اید. و مهم تر از همه اینکه ۱۰۰۰ کاربر همزمان متصل به مودل خواهید داشت.

شاید اگر روی کامپیوتر شخصی بود مشکل حادی نداشتید. ولی برای ۱۰۰۰ کاربر لحظه ای متصل به مودل، بهتر است هر چه سریعتر سیستم تان روی یک سرور لینوکسی تنظیم کنید. شما برای هر تقریبا ۵۰ کاربر همزمان ۱ گیگ رم میخواهید آن هم روی سرور لینوکسی.

این لینک‌ها شاید برایتان مفید باشد:
https://docs.moodle.org/39/en/Installing_Moodle
https://docs.moodle.org/39/en/Step-by-step_Installation_Guide_for_Ubuntu
In reply to Moien Abadi

از sara amini در
خیلی ممنون از راهنمایی مفیدتون
ببخشید من دو تا مشکل دارم امیدوارم بازم بتونین کمکم کنید
اول اینکه فونت پیش فرض مودل رو باید برم از style.css درست کنم ولی محل این فایل کجاست یعنی چه جوری تو لینوکس بهش دسترسی پیدا کنم تا بتونم موارد رو ویرایش کنم؟
و سوال دوم اینکه من برای اینکه در ادرس سایتم /moodle تایپ نشه و مستقیما با ip public بهش وصل بشم wwwroot رو ادرس ولید بدون /moodle گذاشتم ولی باز هم صفحه مودل باز نمیشه و مستقیم میره صفحه apache رو میاره یعنی wwwroot روhttp://ipvalid گذاشتم . حتی با ip داخل شبکه هم در config.php همین مشکل رو دارم .مشکل کار من از کجاست؟
مرسی
In reply to sara amini

از Moien Abadi در
۱. هر تغییر میخواهید در مورد ظاهر مودل با CSS انجام دهید، مودل برای شما این امکان را بودن تغییر در کدهای مودل فراهم کرده است.
با حساب کاربری ادمین وارد سایت مودل شوید،‌به قسمت نما و تم مربوطه رفته و در قسمت پیشرفته آن در کادر CSS افزوده یا SCSS خام ، کدهای مربوط به فونت و سایر موارد را وارد کنید. (نیازی به تغییر فایل style.css در هسته اصلی مودل نیست)

۲. مشکل دوم تان برایم واضح نبود. امیدوارم این توضیح کمک کند:
هاست و سرور شما اگر به یک دامنه یا ای.پی متصل است طبیعتا در فایل config.php هم باید همان مسیر ثبت شود. بررسی کنید که ip یا دامنه شما روی چه مسیری تنظیم شده است. مثلا اگر روی  /var/www/html تنظیم شده است، مودل شما هم باید در همین مسیر باشد (نه در یک پوشه به اسم  moodle که آن هم در پوشه  html است) فایل های درون پوشه moodle را مستقیم در پوشه html قرار دهید. 
In reply to Moien Abadi

از sara amini در

خیلی ممنون از راهنماییتون 

فونت درست شد ولی مورد دوم همه فایل های داخل moodle رو به hmtl انتقال دادم بازهم صفحه پیش فرض ادرس ip من همون apache2 هستش عکس تنظیمات php.config رو هم پیوست کردم

ممنون میشم راهنمایی کنید

Attachment Untitled.png
In reply to sara amini

از Moien Abadi در
در تصویر ارسال تان مسیر dirroot در moodle است و نه html
اگر که همه فایل های داخل پوشه مودل را جا به جا کرده اید به html
و اگر فایل هایتان را در پوشه html قرار داده اید پس اینجا هم باید آدرس بشود: var/www/html
In reply to Moien Abadi

از sara amini در
سلام dirroot رو هم تغيير دادم بازم فرقي نكرد من طبق همون لينكي كه براي نصب مودل در لينوكس بود و شما برام فرستاده بودين نصبم رو انجام دادم ولي تغيير wwwroot و حذف /moodle هيچ تاثيري نداره ممكنه از كش يا چيز ديگه اي در سرور لينوكس باشه؟
حتي هر بار سرورم ري استارت ميكنم تغييرات اعمال بشه بازم فرقي نداره نه ip داخلي و نه valid
خيلي ممنون از وقتي كه ميزاريد براي پاسخگويي
In reply to sara amini

از Moien Abadi در
سلام
شاید در این مرحله لازم باشد با شرکتی تماس بگیرید و درخواست پشتیبانی یا خدمات کنید تا مشکل شما را بررسی کنند. با توجه به توضیحات داده شده چیزی دیگری به نظرم نمی رسه
In reply to Moien Abadi

از mhmd !!! در
سلام
من روی یک هاست رایگان، برنامه موودل رو توسط برنامه نصب خودشون، نصب کردم.
سایت رو که باز می کنم این خطا میاد:
Fatal error: $CFG->dataroot is not configured properly, directory does not exist or is not accessible! Exiting.

سایت لینوکس باید باشه. کنترل پنل vPanel
فقط یک پوشه پیش فرض htdocs داره.
ممنون میشم راهنمایی کنید.
In reply to sara amini

از mhmd !!! در

سلام

utf8mp4 رو به utf تغییر بدید. ادامش رو کاری نداشته باشید. mp4 رو فقط  پاک کنید.

mysql رو به mariadb تغییر بدید.

In reply to Moien Abadi

از sara amini در
من ip رو مستقيم به خود سرور nat كردم و دامنه ندارم
منتها ميخوام ادرس سايتم مثلا 195.195.195.195 به جاي 195.195.195.195/moodle باشه در config.php هم مورد wwwroot رو اصلاح كردم و
كاري كه هم فرمودين انجام دادم ولي بازهم صفحه اي كه بدون /moodle باز ميشه همان صفحه index مربوط به apache هستش
ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد