Požadavek na údaje: Odstranit všechny mé osobní údaje

Požadavek na údaje: Odstranit všechny mé osobní údaje

autor Lukáš Mižoch -
Počet odpovědí: 7

Dobrý den, včera jsem aktualizoval Moodle a dnes byl můj mobil zahlcený několika sty (!) e-maily. Všechny ve stejném duchu:

Můžete mi někdo říct, co to je a hlavně, jak se toho zbavit?

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Požadavek na údaje: Odstranit všechny mé osobní údaje

autor Bohumil Havel -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé

Gratuluji, GDPR funguje! Máte práva DPO.

Link Zobrazit požadavek zobrazí požadavek.

Když zrušíte v nastavení Správa stránek/ Uživatelé /Soukromí a zásady /Nastavení soukromí 

Kontakt na Pověřence ... a Mapování rolí, pak se zbavíte odkazů v profilu uživatele na Požadavek na údaje. Tím budete ale mít jiné (formální) problémy.

Více na https://www.slideshare.net/bohumilhavel/moodlemmot18-gdpr

https://docs.moodle.org/35/en/GDPR

Asi máte nějak nastaven Registr údajů a došlo k automatickému návrhu na odstranění uživatelů, prověřte dobu a důvody odstranění. Jedná se asi o čištění po aktualizaci verze 3.5.3 (?).

Zdraví Bohuš Havel

V odpovědi na Bohumil Havel

Re: Požadavek na údaje: Odstranit všechny mé osobní údaje

autor Lukáš Mižoch -

Dobrý den, nic takového nastaveného nemám, ani registr údajů. Navíc jsem aktualizoval včera dopoledne a ty maily začaly chodit až dnes ráno v 7:15.

Dodatek: právě jsem zjistil, že automatický návrh na odstranění ve skutečnosti znamená odstranění, Moodle mi prostě smazal bez jakéhokoliv schválení uživatelské účty. Omlouvám se za anglický vulgarismus, ale WTF?!

V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Požadavek na údaje: Odstranit všechny mé osobní údaje

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Ahoj Lukáši.

To je zvláštní a nemělo by se to stát. Takhle to dle mých informací fungovat nemá.

Všechny ty automaticky vytvořené požadavky na odstranění údajů jsou validní. V minulosti, když byl v Moodle odstraněn nějaký uživatel, stále ještě po něm zůstala řada neodstraněných osobních údajů. Verze 3.5.3 přichází s novou funkcí MDL-62563, která odstraňuje osobní údaje zanechané po odstraněných uživatelských účtech.

V průběhu testování byl minulý týden objeven stejný problém, jaký popisuješ ty - každý automaticky vytvořený požadavek na odstranění osobních údajů zároveň vygeneroval upozornění příslušnému PO (privacy officer) / správci stránek a prakticky zahltil jejich INBOX spamem. Proto bylo rozhodnuto pro tyto automaticky vytvářené požadavky zprávy neposílat a toto chování bylo ještě na poslední chvíli začleněno do nových verzi - MDL-63919.

Takže, všechny ty požadavky měly být vytvořeny - a ty je budeš chtít pravděpodobně všechny hromadně schválit na stránce Správa stránek > Uživatelé > Soukromí a zásady > Požadavek na údaje.

Ale ty emaily jsi dostat neměl. Buď jsi upgradoval na nějakou starší verzi (je to určitě 3.5.3?) a nebo tam máme chybu. Pokud můžeš, pošli prosím více informací buď sem nebo ještě lépe přímo do MDL-63919.

Díky a omlouvám se za komplikace.

V odpovědi na David Mudrák

Re: Požadavek na údaje: Odstranit všechny mé osobní údaje

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Já už asi vím, odkud vítr vane. Ten požadavek byl vytvořen minulou středu 7.11. takže ty asi upgraduješ přímo z moodle.git. Zřejmě jsi upgradoval už minulý týden, když MDL-62563 už byla v moodle.git, ale MDL-63919 ještě ne. A tím ses trefil zrovna do těch tří dnů, během nichž Moodle tyto emaily posílal. Proč ti přišly až dnes ráno, netuším.

Ale když to shrnu:

  • Moodle ti žádné uživatele sám neodstraňuje.
  • Na stránce s požadavky na odstranění osobních údajů budeš mít řadu požadavků na odstranění údajů po již kdysi ostraněných uživatelích (včetně různých pokusných účtů). O tom, zda je schválíš nebo ne, musíš rozhodnout sám podle vašich vlastních politik platných na vaši škole.
  • Ty emaily všechny smaž a ignoruj. Dostal jsi je omylem.
  • Pokud ti takovéto chování nevyhovuje a nechceš odstraňovat osobní data po odstraněných uživatelích (což bys ale měl), lze příslušná naplánovaná úloha zakázat.

Snad se to tím trochu projasňuje. Držím palce.

V odpovědi na David Mudrák

Re: Požadavek na údaje: Odstranit všechny mé osobní údaje

autor Lukáš Mižoch -

Ta úloha je standardně zakázána, já ji nezakazoval, takže je divné, že vůbec proběhla.

V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Požadavek na údaje: Odstranit všechny mé osobní údaje

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Mám pocit, že se defaultně zakázala až v té víkendové opravě (poté, co se zjistilo, co může napáchat). Máš ještě ty emaily? Můžeš z jejich SMTP hlaviček vyčíst, kdy je Moodle poslal?