طراحی فرم دریافت اطلاعات از کاربران

در پاسخ به: طراحی فرم دریافت اطلاعات از کاربران

by Moien Abadi -
Number of replies: 4

سلام

نوشته بودید: «...در ماژول بازخورد و پرسشنامه نیز امکان وابسته سازی سوالات به پرسشهای قبلی و یا امکان ایجاد بارگذاری فایل وجود ندارد...»

میخواستم بگم اتفاقا در هر دو ماژول  بازخورد و پرسشنامه،  امکان وابسته سازی سوالات وجود دارد  smile  به این دو تا لینک مراجعه کنید:

وابستگی ایتم‌ها و پاسخ‌ها در ماژول باخورد یا feedback

https://docs.moodle.org/35/en/Building_Feedback#Dependence_item_and_Dependence_value

و 

اجازه شاخه‌ای کردن سوالات در ماژول پرسشنامه یا questionnaire

https://docs.moodle.org/35/en/Adding/editing_a_questionnaire#Allow_branching_questions

و پیشنهاد میکنم یک سری هم به ماژول database بزنید. با کمک آن هم می توانید فرم های خوبی طراحی کنید که حتی امکان بارگذاری فایل هم دارید و می‌توانید با نوشتن یک کدهای جاوا اسکریپتی در فرم طراحی شده، هم سوالات را به هم وابسته کنید. حتی می توانید نحوه چیدمان فرم‌تان را هم خودتان طراحی کنید و کلی امکانات دیگر. اطلاعات بیشتر را از اینجا بخوانید: https://docs.moodle.org/35/en/Using_Database

In reply to Moien Abadi

by امیر رحمانی -
آقای آبادی ممنون از پاسخگوییتون

ماژول فیدبک رو بررسی کردم در همه پرسشهاش امکان وابسته سازی سوالات به هم و شاخه ای کردن وجود داره ولی متاسفانه در ماژول پرسشنامه (questionnaire) فقط در برخی از انواع سوالات امکان وابسته سازی و شاخه ای سازی وجود داره به عنوان مثال در سوالات نوع چِک باکس چندانتخابی که قابلیت تیک زدن چند گزینه هست نمیتوان سوالی را وابسته به هریک از تیکهای انتخابی در پاسخ این نوع سوال کرد در حالیکه در سوالات از نوع منوی آبشاری تک انتخابی یا سوالات از توع دکمه رادیویی تک پاسخی و سوالات از نوع بله و خیر که آن نیز تک انتخابی است امکان وابستگی سوالات دیگر به پاسخهای آنها وجود دارد

نقص دیگری که در ماژول پرسشنامه(questionnaire) نسبت به ماژول فیدبک هست در خروجی اکسل هست در ماژول فیدبک انواع مختلفی خروجی (csv , xlsx , HTML , ODS) ارائه میشه ولی در ماژول پرسشنامه متاسفانه فقط خروجی(csv) ارائه میشود که متاسفانه آن هم با فونت فارسی زیاد سازگار نیست

نقص دیگر ماژول پرسشنامه نسبت به ماژول فیدبک این است که تمام فرم پرسشنامه را در یک صفحه نشان نمی دهد و هر جور خودش دلش بخواهد صفحه بندی میکند با اینکه در تنظیمات پرسشنامه تنظیم شده است که صفحه بندی خودکار انجام ندهد مخصوصا هنگامی که سوالات وابسته و شاخه ای مطرح کنید آنها را اجبارا در صفحات جدید قرار میدهد به این ترتیب اگر شما در فرمتون ده سوال وابسته داشته باشید بی جهت ده صفحه مجزا به فرم شما اضافه میکند

اما نقص ماژول بازخورد(فیدبک) نسبت به مازول پرسشنامه(questionnaire) که خیلی به چشم می آید عدم تنوع طرح سوالات از نوع های مختلف است مثلا سوالات امتیازدهی(Rate scale) که جدول رنکینگ زیبایی را در فرم پرسشنامه ارائه میکند به هیچ وجه در بازخورد وجود ندارد 

آیا این ایرادات قابل برطرف کردن هستند؟

In reply to امیر رحمانی

by Moien Abadi -
سلام

خواهش میکنم.

در مورد خروجی csv شما به راحتی می توانید آن را تبدیل کنید به فایل اکسل که مشکلی هم با فونت نداشته باشید. کافی است پسوند را عوض کنید به مثلا txt و بعد در اکسل بازش کنید و مسیر تبدیل را قدم به قدم طوری جلو بروید که نهایتا نتیجه خوبی بگیرید. من خودم این کار را انجام می دهم. البته در محیط ویندوز و لینوکس کمی متفاوت است.

در مورد ماژول پرسشنامه،‌ بنده قبلا تست کرده بودم و اتفاقا می توانید صفحه بندی را خودتان تعیین کنید و من با صفحه بندی سوالات وابسته و حتی نمایش آنها در همان صفحه با مشکلی برخورد نکردم. البته نسخه اخیرش را نرسیدم تست کنم.

در مورد تفاوت ماژول ها با هم، راستش من بهشون نمیگم نقص دارند، چون بالاخره هر کدام را یک تیمی برای یک نیازی به جهت کاری تهیه کرده اند و بابت تعریف و نیازی که توی ذهنشان بوده، آن را آماده کرده و با مودل به اشتراک گذاشته اند، که حالا ممکن است نیاز ما را برطرف نکند یا بخشی از نیاز ما را پشتیبانی کند.
بنابراین به نظرم باید ببینم کسی تا حالا  نسخه متفاوتی از ابزار تهیه فرم‌های پرسشنامه یا بازخورد  در مودل ارائه داده است؟ یا آیا کسی این نیازمندی هایی که شما لازم دارید را  تا حالا در قالب یک ماژول جدید، و یا نسخه متفاوتی از همان دو نوه ماژول  questionnaire  و feedback تجمیع کرده است؟

توی تالارگفتگوهای زبان های دیگر بگردید یا در بخش پلاگین ها جستجو کنید و اگر چیزی یافتید،‌ لطف میکنید با همه در اینجا به اشتراک گذارید.

اگر هم شما یا تیمی که باهم کار میکنید موفق شد تغییرات خوبی بدهید،‌ به نظرم به تیم مودل پیشنهادش دهید که به مرور جزو مزایا یا قابلیت‌های یکی از این دو نوع ماژول به صورت استاندارد در هسته اصلی مودل قرار گیرد.

In reply to Moien Abadi

by امیر رحمانی -

خوب اگه هر دو ماژول با هم تجمیع بشوند و ماژول بازخورد یا پرسشنامه ای جامع ایجاد بشه که در اون امکان طراحی انواع سوالها با انواع ورودیها(رادیویی / چندگزینه ای / امتیازی(رَنکیگ)/ عددی / تاریخ / متن کوتاه / متن بلند / آپلود فایل / آپلود صوت / منوی آبشاری / مولتی سِلِکت / تصویر امینتی و... ) دیده شده باشه و امکان انواع خروجی گرفتن ها هم داشته باشه و در هسته اصلی مودل قرار بگیره خیلی عالی میشه اونوقت در هر کاری میشه ازش استفاده کرد. نه فقط در یک نیاز خاص.

اصلا این سیاستی که مودل دنبال میکنه که هر کس به فراخور نیازهای خودش یک چیزی طراحی میکنه آیا درسته؟ وقتی دیده میشه که ماژولی امکان ارتقاء و تکامل داره و یا نیاز جدیدی وجود داره خود مودل باید همان ماژول را تکمیل کند

In reply to امیر رحمانی

by Moien Abadi -

سلام

منم خیلی علاقمندم یک چنین ماژول کاملی در مودل قرار بگیره. اما اینکه درسته یا غلطه، بر میگرده به معیارهای هر کسی که سنجش و قضاوت میکنه.  البته هر شرکتی هم برای کارش بر اساس اهداف و بودجه اش استراتژی داره. به نظرم خوبه مستندات فنی مربوط به توسعه (development)  مودل را یک سر بزنیم و ببنیم داستانشان  برای طراحی یا عرضه یک پلاگین به صورتی که در هسته مودل قرار گیرد یا به صورت پلاگین باشد، چیست. 

هر ماژولی الان در مودل امکان ارتقاء و تکامل داره. و اگر ماژولی نیاز جدی مخاطبان باشه، و تعداد کاربران زیادی در جهان خواهان آن باشند می تواند در  (moodle tracker) ترکر مودل  ثبت بشه و بهش رای داده بشه. حالا یک سری از این درخواست‌ها اگر رای بالایی بیاره (یعنی نیاز خیلی از کاربران است) توسط خود شرکت بر اساس اهداف و اولویت هایش انجام می شود، مثل اتفاقی که برای تقویم فارسی افتاد تا اینکه جزو هسته مودل بشه.

یک سری هم ممکنه یا توسط شرکت های Partner اش ارائه بشه و یا ممکن است توسط امثال من و شما که علاقمند هستیم و نیاز داریم تهیه و اجرا بشه که نتیجه‌ی هر دوی این ها می تواند در بخش پلاگین‌های مودل  بارگذاری بشود و کاربران از کمک هم بهره ببرند. 

اگر هم ماژولی است که نیاز شماست و در هیچ یک از این سه دسته قرار نمی گیرد (موجود در هسته مودل، تهیه شده توسط Partnerها، تهیه شده توسط کاربران علاقمند)، طبیعتا باید برایش هزینه کرده و برون سپاری کنیم.