Wgranie nowego moodla, a PHP w kontekście starych releasów

Wgranie nowego moodla, a PHP w kontekście starych releasów

Napisane przez: Wojciech Elszyn ()
Liczba odpowiedzi: 3

Witam,

chcę wgrać na serwer nowego moodla. Mam już dwa moodle na tym serwerze: 2.8.1 oraz 2.8.6.

Mój problem polega na tym, że chcę wgrać nowego 3.5.1, ale ten wymaga PHP 7.0, natomiast z release notes dla wersji 2.8, a także 2.9 (dla wersji pośrednich nie ma info server requirements) wynika, że PHP 7 nie jest wspierane:

"

 Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, jak to ogarnąć? Czy aktualizacja PHP na serwerze rozsypie mi platformy i kursy, które już mam? Czy może w tej chwili już starsze moodle dają sobie radę z PHP 7.0?

Czy powinienem aktualizować moodle, które już mam, a potem aktualizować PHP?

Nie ukrywam, że wolałbym nie ruszać tych, które już mam i wszystko na nich ładnie chodzi.

Pozdrawiam

Wojtek

W odpowiedzi na Wojciech Elszyn

Odp: Wgranie nowego moodla, a PHP w kontekście starych releasów

Napisane przez: Bartosz Cisek ()

  • Na wielu hostingach jest możliwość przypisania wersji php poprzez pliki .htaccess. 
  • Na własnym serwerze linkusowym z pewnością da się uruchomić kilka wersji php osobnych dla różnych Moodle
  • Z linków które podałeś wnoszę że korzystasz z platformy Windowsa. Czy masz IIS czy Apache/Nginx?
W odpowiedzi na Bartosz Cisek

Odp: Wgranie nowego moodla, a PHP w kontekście starych releasów

Napisane przez: Wojciech Elszyn ()

Dzięki za info. Udało mi się ogarnąć temat. Przeszedłem na PHP 7.0 i o dziwo stare moodle działają bez zarzutu (przynajmniej na razie uśmiech). Większy problem miałem ze sklepem i jednym z wordpressów (kto by pomyślał, że wtyczka facebooka pchała całą stronę na error 500). 

Niestety na hostingu nazwa.pl nie mam możliwości działania na kilku wersjach PHP. To, plus jeszcze jedno ograniczenie, o którym się wczoraj dowiedziałem, są kolejnymi argumentami do zmiany dostawcy, co pewnie stanie się wraz z końcem okresu, na jaki mam wykupiony hosting.

W odpowiedzi na Wojciech Elszyn

Odp: Wgranie nowego moodla, a PHP w kontekście starych releasów

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()

Z tego co widzę używasz serwera na nazwa.pl. Przy najtańszych serwerach jakie oferują (hosting) da się ustawić tylko jedną wersję PHP na cały serwer. W tej sytuacji czeka Cię aktualizacja starszych Moodli. Jeśli masz serwer dedykowany to można zrobić tak jak poradził Bartosz, czyli uruchomienie jednocześnie kilku wersji PHP.