Unique ID - Moodle 3.1

Unique ID - Moodle 3.1

autor Barbora Hotova -
Počet odpovědí: 6

Ahoj, 

chtěla bych poprosit o radu - připravujeme pravidelné nahrávání uživatelů přes csv. a potřebovali bychom, aby systém používal jako identifikaci uživatele pole, které neslouží jako "username". 

Podle našeho dodavatele pole "username" je jediné možné pole, které nový 3.1 Moodle používá pro identifikaci a není možné toto nastavit jinak?

Opravdu není možné identifikovat uživatele podle pole "UserID" nebo jiné, aby se username mohlo měnit (například, když se žena provdá, pokud přihlašovací jméno je složeno z kombinace příjmení + jiné....)


Předem mockrát děkuji, hledala jsem informaci na více místech a nenašla... .


Barča

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Barbora Hotova

Re: Unique ID - Moodle 3.1

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Při přihlašování uživatelů pomocí jména a hesla se používá hodnota pole "username" jako uživatelské jméno. Druhou variantou je povolit nastavení https://docs.moodle.org/en/Managing_authentication#Allow_login_via_email a uživatelé pak místo "username" mohou používat svůj email.

Nicméně i hodnotu "username" je možno v případě potřeby v profilu uživatele změnit. Ve vašem případě byste jen museli ohlídat, aby se "username" změnilo v Moodle ještě před tím, než se spustí další nahrávání uživatelů z CSV - tak, aby došlo ke správnému spárování.

V odpovědi na David Mudrák

Re: Unique ID - Moodle 3.1

autor Barbora Hotova -
Pro přihlášení tomu rozumím, jde mi spíše o pole, které spojuje uživatele a záznam o jeho aktivitách - v našem případě se přihlašovací jméno zaměstnanců čas od času mění.


Username bych čekala, že bude sloužit právě pro přihlášení do systému, ale rozpoznání uživatele? 

V odpovědi na Barbora Hotova

Re: Unique ID - Moodle 3.1

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Username se používá pouze při přihlášení a při párování účtů s řádky v CSV souboru při nahrávání uživatelů - https://docs.moodle.org/en/Upload_users#Required_fields K provázání záznamu uživatele s jeho aktivitami má Moodle vlastní interní identifikátor. Uživatelské jméno můžete měnit - jenom si musíte dát pozor, abyste tak vždy činili zároveň v Moodle a zároveň v těch CSV souborech.

V odpovědi na Barbora Hotova

Re: Unique ID - Moodle 3.1

autor Jan Wohlgemuth -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté

Ahoj Barčo,

pokusím se Ti odpovědět v bodech.

1) Odpověď na tvoji přímou otázku - v Moodle NELZE nastavit párování při uploadu uživatelů z CSV podle jiného pole, než je username.

Důvodem je to, že pole UserID (idnumber), které se k tomu nabízí, není v Moodle povinné. Teoreticky by mohl Moodle porovnávat podle emailu, ale ten zase chceme často měnit.

2) Pokud potřebuješ používat interní systém uploadu a aktualizace uživatelů z CSV, tak se nabízí jedna možnost - allow renames - v českém překladu Povolit přejmenování. To funguje tak, že v CSV souboru musí být ještě sloupec oldusername. Potom, když máš zvoleno Allow renames na Yes, tak Moodle porovnává uživatele podle oldusername a aktualizuje jej na hodnotu ve sloupci username.

Je to trošku nepohodlné - musíš držet historii od posledního uploadu - ale jde to!

Doku: https://docs.moodle.org/31/en/Upload_users#Allow_renames

3) Alternativně mohu nabídnout naše služby - pro naše klienty běžně děláme automatickou synchronizaci uživatelů včetně párování podle libovolného podle (nejčastěji právě podle pole idnumber). Vstupní data mohou být v jakékoliv podobě (CSV soubory, DATABÁZE, webová služba, ...).


PS: Moodle 3.1 již není příliš "nový" (přesněji je již 2 roky starý), doporučil bych upgrade na nový Moodle 3.5.


Snad Ti moje odpověď pomohla. 

Honza 




V odpovědi na Jan Wohlgemuth

Re: Unique ID - Moodle 3.1

autor Barbora Hotova -

Ahoj Honzo,

mockrát děkuji, Tvoje odpověď mi moc pomohla, jen ještě pro upřesnění - naše csv aktualizujeme na denní bázi a podle informací, které mám, musíme nejprve nastavit jeden upload uživatelů v těsném předstihu, který usernames updatuje a následně csv. file, kterým pošleme zbylé údaje o uživatelích (např. jméno nadřízeného)? 

csv. které jsme sestavili je jak popisujes Ty, prostě jsme přidali sloupeček "oldusername".

K bodu 3 - synchronizace a párování dle libovolného pole, zajímalo by mě, jak to funguje? To je totiž myslím to, co se snažím "vyzkoumat" úsměv Je to reálné v případě, kdy aktualizujeme data na denní bázi?


Barča

V odpovědi na Barbora Hotova

Re: Unique ID - Moodle 3.1

autor Jan Wohlgemuth -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté

Ahoj,

to jsem rád.

Co se týká potřeby aktualizovat uživatele ve dvou fázích - nemyslím si, že jsou tvé informace správné. Není to potřeba. Stačí použít 1 soubor (1x import), kde bude nové username, všechny potřebné údaje lze aktualizovat v tom stejném kroku. Sám jsem nyní vyzkoušel.


Co se týká "naší" synchronizace - máme vlastní plugin typu local, který obsahuje cron job (naplánovanou úlohu) a má hromadu nastavení. Nastavíš si, jaké pole ze zdrojového souboru se má párovat s jakým polem v moodle, dále si nastavíš tzv. klíč  -  to je právě pole, podle kterého se zjišťuje existence nebo neexistence daného účtu. Cron job potom prochází všechny uživatele a zjišťuje, jestli existují, pokud ano, tak zjišťuje jestli potřebují zaktualizovat, pokud ano, aktualizuje. Pokud neexistuje, tak ho založí. Volitelně uživatele s danou metodou ověřování, kteří nejsou v externím zdroji suspenduje. 


Honza