Kurulum Forumu

moodle 3.3+ kurulum hatası (cpanel kullanıyorum)

Efe Dincer 'ın resmi
moodle 3.3+ kurulum hatası (cpanel kullanıyorum)

Merhaba, ben şuan kendi siteme sıfırdan moodle'ın son sürümünü kurmaya çalışıyorum ancak 4 adet hata almaktayım ve kuruluma devam edebilmem için bunları çözmem gerekiyor.

aldığım hatalar:

1. mysql_full_unicode_support#File_format 
"Your database has tables using Antelope as the file format. Full UTF-8 support in MySQL and MariaDB requires the Barracuda file format. Please convert the tables to the Barracuda file format. See the documentation Administration via command line for details of a tool for converting InnoDB tables to Barracuda"
diyor bir türlü çözemedim. 

2. mysql_full_unicode_support#Large_prefix
"Hem MySQL'in hem de MariaDB'nin tam olarak UTF-8 desteğine sahip olması için, MySQL'deki 'innodb_large_prefix' ayarını 'ON' olarak değiştirmeniz gerekmekte. Daha fazla ayrıntı için klavuzlara bakınız."
diyor, bunu da bir türlü çözemedim.

3. php_setting opcache.enable
"PHP opcode önbellekleme performansı artırır ve bellek gereksinimlerini düşürür, OPcache uzantısı önerilir ve tamamen desteklenir."
diyor bunu da çözemedim bir türlü.

4. site not https
"It has been detected that your site is not secured using HTTPS. It is strongly recommended to migrate your site to HTTPS for increased security and improved integration with other systems."
diyor sanırım bunu StartSSL vb bir şeyle bir şekilde çözeceğim, aciliyeti yok diye düşünüyorum.

Ne yapmam gerek? SSH ve PuTTy ile çözmeye çalıştım ama çok büyük başarısızlıklar söz konusu... sunucuya login dahi olamadım putty üzerinden...

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Puan ortalaması: -
Çağlar MERSİNLİ 'ın resmi
Ynt: moodle 3.3+ kurulum hatası (cpanel kullanıyorum)

Merhaba Efe Bey,

Öncelikle endişe etmeyin çok büyük sorunlar değil bunlar . Fakat bu sorunlari cozmek icin Server yönetiminin sizde olması lazım. Eğer paylaşımlı host hizmeti alıyorsanız bu sorunları çözmek zor çünkü direk mysql collaction değişecek emolojileri desteklemesi için burada detaylı bilgi mevcut 

https://docs.moodle.org/32/en/MySQL_full_unicode_support

Opcache sorunu ise php modülü yüklenecek ve ayarları yapılacak . Birde site https ye taşınacak bunun için ssl sertifikası lazım ücretsiz sağlayanida var. 

Ancak bunlar çok büyük problem değil sitenin çalışmasına engel değil. Ancak Server yönetimi sizdemi bilmiyorum.

Efe Dincer 'ın resmi

Çok teşekkürler Çağlar bey, forum konusunu açtıktan kısa süre sonra çözdüm, dediğiniz gibi basit sorunlar ancak yetkim olmadığı için çözememiştim.

Benzer sorunlarla karşılaşabilecek olanlar için sorunları ve çözümlerini yazayım:

1. İlk aldığım sorun aslında PHP sürüm sorunuydu. Çözmek için panelde MultiPHP yöneticisine girdim, alt domaine kuracağım için alt domaini seçip php sürümünü en üst olacak şekilde seçip uygula dedim bu kadar basit iş.

2. mysql_full_unicode_support#File_format bu sorunu çözmek için phpmyadminde yetkili olmak gerektiği ve benim de yetkim bulunmadığı için değişmesi gereken ayarlar için gerekli SQL sorgularını, hosting hizmeti aldığım yere ilettim, onlar sorguları girip çalıştırarak ayarları değiştirebildim. Gerekli sorgular:

SET GLOBAL storage_engine = 'InnoDB'
SET GLOBAL innodb_file_format = 'Barracuda'
SET GLOBAL innodb_file_format_max = 'Barracuda'

3. mysql_full_unicode_support#Large_prefix yine aynı şekilde ayarları değiştirmek gerekiyor, sorguları şu:

SET GLOBAL innodb_large_prefix = 'ON'

4. php_setting opcache.enable sorununu çözmedim, ilk kurulum için olmazsa olmaz değildi ve performans işi şuan için çok gerekli değil bana... hosting hizmet sağlayıcısı çözecektir bunu...

5. site not https sorunu da ilk kurulumda olmazsa olmaz bir şart olmadığı için öylece bıraktım. yine çok aradığım bir özellik değil ssl sertifikası...

6. Tüm sorunlar hallolduktan sonra yükleme sırasında başka ip ile kuruluma başlamış gibi bir durumum oldu (dışarıda mobil iken telefondan halledeyim demiştim, lakin başarısız oldu). bu sebeple PC başına geçip kurulumu sıfırdan yapmaya çalışsam da kuruluma ilk başlanan ip ile girilmesi gerek gibisinden bir hata aldım. bu sorunu da çözmek için phpmyadmin'den veritabanı içerisindeki "mdl_user" tablosuna girip admin'in IP sütunundaki IP adresi bilgisini o an kurulum yapmaya çalıştığınız PC'nin IP adresini girerek değiştirmeniz gerekmekte imiş. Sütun ismi "lastip"...

bu kadar.

Puan ortalaması:Çoğu ilgili (1)
selçuk turan 'ın resmi

Efe bey merhaba,

Aynı sorunu ben de yaşıyorum ama, sizinki gibi kolayca çözemiyorum. Size bir kaç sorum var müsaade ederseniz.

1-Benim CPanel de MultiPHP yöneticisini bulamadım. 

2. ve 3. adımlarda bu komutları nereye yazıyoruz.

4. ve 5. önemli değil zaten.