Usuwanie niepotrzebnych plików

Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Mariusz Mar ()
Liczba odpowiedzi: 11

Dzień dobry wszystkim,

Mam dużo informacji udostępnionej przez twórców kursu w postaci plików pdf, doc, jpg  itd. Treści te się dezaktualizują po pewnym  czasie.

Czy usunięcie wpisu w kursie jest jednoznaczne z usunięciem danego pliku z serwera?

Chciałbym aby stare pliki (pdf, ppt, jpg, …)  były całkowicie usuwane z serwera przez twórcę kursu, tak aby nie zajmowały niepotrzebnie miejsca.  Jak to zrobić?


pozdrawiam,

Mariusz


W odpowiedzi na Mariusz Mar

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Czeslaw Oleszczyszyn ()

Witam

Mam podobny problem, 30GB w moodledata z czego ze 26 GB to już pliki z nieistniejących kursów.

Jest jest może jakiś skrypt który umie to wyczyścić?

Jeśli nie to mam koncepcję, aby zrobić kopie zapasowe kursów, potem usunąć zawartość moodledata i je odtworzyć.

Ustawienia samego moodle zawiera kopia strony głównej? Jeśli tak to odtworzy mi się wszystko co jest poza kursami?

Mam dostęp z każdej możliwej usługi (ssh, phpmyadmin, www) do serwisu.


pozdrawiam


W odpowiedzi na Czeslaw Oleszczyszyn

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()
No właśnie! Nie chcę marudzić, że „dawniej było lepiej” puszcza oczko. Faktem jednak jest to, że w starym Moodle’u (ostatnio pracowałem na 1.9.13) można było bezpiecznie w katalogu moodledata/3/moddata/assignment (tu podaje przykład — 3 to numer kursu w tym katalogu) „recznie” usunąć pliki z zadaniami już nieaktualnymi, bo to były realne pliki np. pdf.

Teraz  natomiast w Moodle 3 w katalogu moodledata „najobfitszym” podkatalogiem jest filedir, w którym występują chyba zakodowane informacje o takich plikach (nie znam się na tym, ale tak podejrzewam). Jednak jest tam plik tekstowy warning.txt z ostrzeżeniem:

This directory contains the content of uploaded files and is controlled by Moodle code. Do not manually move, change or rename any of the files and subdirectories here.

Zatem nie będę tam nic kombinował, ale obawiam się, co będzie gdy ten katalog filedir będzie mi się „przepełniał”.

Może KTOŚ, coś wcześniej wymyśli.

Polecam się pamięci. Pozdrawiam

W odpowiedzi na Sławomir Gajewski

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Piotr Brzózka ()

Coś w tym jest . Z samymi kopiami problemu nie miałem do momenty SCORMów. One pozostawały w śmietniku. Można wykonać kopię kursu i sprawdzić na ile faktycznie spuchło coś na dysku. Hmmm, weryfikacja czy cron prawidłowo działa... Jak nie to weryfikacja bazy ale to już jazda. Jak nie ma dużo kursów to postawić nową platformę i przenieść na nią kopie... Tak tylko na szybko myślę...

W odpowiedzi na Piotr Brzózka

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()

O rany, o rany. U mnie ten katalog filedir na gwałt rozrasta się smutny i nie wiem, czy nie będę zmuszony przejść na inny pakiet hostingowy, a to już pociąga za sobą większe koszty smutny . Dziwny jest ta nowoczesność (mam teraz na myśli nowe wersje Moodle'a). Przez brak możliwości ręcznego usuwania "śmieci", Moodle 3 przestaje być przygodą dla hobbystów, którzy nie chcą za dużo inwestować w darmowe nauczanie przy pomocy e-learningu. Jeżeli będę zmuszony do zakupu większego i droższego pakietu usług u swojego właściciela hostingu, to chyba jednak wrócę do 1.9.13 puszcza oczko

A może Koledzy, którzy się na tym lepiej znają coś wymyślą, np. jak zasugerował Pan Czeslaw Oleszczyszyn jakiś skrypt (?). Na razie to czarno to widzę...

Pozdrawiam

SG

W odpowiedzi na Mariusz Mar

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()

"Odgrzewam" temat, bo u mnie ten katalog filedir naprawdę na gwałt rozrasta się.

Może coś się zmieniło w najnowszych wersjach Moodle? Takie "czyszczenie" bez resetu kursu (?)

Macie jakiś nowy pomysł?

Obecnie pracuje na Moodle 3.4

Pozdrawiam

SG

W odpowiedzi na Sławomir Gajewski

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Andrzej Sz ()

Czy masz ustawione cykliczne uruchamianie crona?

W odpowiedzi na Andrzej Sz

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()

Dzięki za reakcję!

Mam crona ustawionego, ale co to ma do rzeczy?

W odpowiedzi na Sławomir Gajewski

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: boruh compl ()

nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka . 

(to tak na szybko ) 

chcesz mieć darmowe moodle , na darmowym hostingu , z wszystkimi funkcjami.

Jak Ciebie ktoś pyta czy masz Crona odpalonego, to walisz "co to ma do rzeczy" 


proponuję najpierw downgrade do 1,9 potem do 1,7 , 1,2 itp itd. Aż dojdziesz do papirusa.....

może zamiast tego poszukaj darmowej firmy , która będzie ci za darmo tą bazę czyścić , i przy okazji jeszcze resetować kursy.


moje moodle (4900 userów ) same testy śmiga aż miło, zajmuje poniżej 30 GB (w czym duża zasługa crona) 

hosting wychodzi około 1000 pln rocznie. Nakładu swojej pracy by to tyle zajmowało nie liczę. 

jak już mówiłem , nie da się ciastka zjeść i go mieć. 

W odpowiedzi na Sławomir Gajewski

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Andrzej Sz ()

Cykliczne uruchamianie Crona (np. codziennie) porządkuje całego Moodle, w tym usuwa nieużywane pliki np. z kosza.

W odpowiedzi na Andrzej Sz

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()

Dzięki za wyjaśnienie na spokojnie w przeciwieństwie do Pana boruh compl ;).

Mam odpalonego Crona, no bo jak inaczej można by pracować na Moodle'u uśmiech, ale może nie mam ustawionego usuwania plików (?). Czy to możliwe, aby Cron był tak ustawiony? Już taki "zawodowiec" to ja nie jestem ;). Proszę o komentarz.

Przepraszam, że w tym miejscu odpowiadam głównie Panu boruh compl, ale ja wcale nie "walnąłem pytania "co to ma do rzeczy" , tylko po prostu nawiązałem dyskusję Panem Andrzej Sz

A jeszcze pragnę poinformować (głównie tez Pana boruh compl ;) ), że mam, jak każdy, darmowego Moodle'a, ale bynajmniej nie na darmowym hostingu (hekko.pl ;) ) i sam sobie czyszczę bazy i resetuję kursy...

Życzę wszystkim trochę więcej asertywności - to pomaga w pracy dydaktyczno-pedagogicznej.

Pozdrawiam

SG



W odpowiedzi na Sławomir Gajewski

Odp: Usuwanie niepotrzebnych plików

Napisane przez: Przemek Kaszubski ()

Jeśli to jeszcze aktualne, to

- zminimalizować ustawienia automatycznych backupów : /admin/settings.php?section=automated

- przyszłościowo sprawdzić ustawienia max rozmiaru wrzucanych plików i ograniczyć rozmiar globalnie jak i dla różnych kontekstów

- bardzo stare / nieużywane kursy ściągnąć offline i usunąć z platformy? (Ustanowić politykę przechowywania / archiwizacji)

Pozdrawiam