Problem z ocenianiem...

Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Piotr Lizak ()
Liczba odpowiedzi: 9

Witam serdecznie!


Zainstalowałem moodla na swoim serwerze, wstępnie skonfigurowałem, dodałem użytkowników do bazy itp., natomiast mam problem z wydawało by się rzeczą prozaiczną... z ocenianiem.

Przykładowo, jeżeli w pojedynczym podglądzie wystawię uczniowi ocenę dobry i ją zapisze, a następnie wrócę do dziennika ocen, to pojawia mi się informacja o tym, iż ów uczeń ma ocenę o jeden stopień niższą czyli dostateczny.

I tak jest w każdym przypadku. Przegrzebałem już wszystkie chyba ustawienia i szukałem informacji w internecie i na formach, ale... nic nie udało mi się znaleźć... dlatego bardzo prosiłbym o pomoc w tej kwestii...

Dodam tylko, że mam własne skale ocen, ale nie wiem czy to ma jakiś wpływ..
W załączniku przesyłam print screeny


Bardzo proszę o pomoc...

Załącznik ($a)
W odpowiedzi na Piotr Lizak

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

> Dodam tylko, że mam własne skale ocen, ale nie wiem czy to ma jakiś wpływ..

Najprawdopodobniej własnie tutaj leży problem. Opublikuj zrzut ekranu pokazujący, jak jest skonfigurowana ta skala ocen.

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Piotr Lizak ()
W odpowiedzi na Piotr Lizak

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Piotr Lizak ()
W odpowiedzi na Piotr Lizak

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Piotr Lizak ()
W odpowiedzi na Piotr Lizak

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

No, to wszystko jasne uśmiech

Po prostu skale ocen (ang. scales) i nazwy stopni (ang. letter grades) to dwie kompletnie różne rzeczy. Użyłeś obydwu, ale w sposób, w który się nie zgadzają ze sobą.

Po kolei...

Utworzyłeś skalę ocen (nazwałeś ją "skala standardowa"), w której zdefiniowałeś sześć pozycji: "1,2,3,4,5,6". Problem polega na tym, że Moodle tych pozycji nie traktuje jako liczby, tylko jako ciągi znaków (w uproszczeniu: słowa). Równie dobrze mogłeś wpisać "ndst,dop,dst,db,bdb,cel", albo "beznadziejnie,kiepsko,nieźle,dobrze,bardzo dobrze,świetnie". Dla Moodla to wszystko jedno, bo platforma traktuje skale jako tekst i po prostu utworzyłeś skalę składającą się z sześciu elementów. Żeby było możliwe zliczanie takich skal w dzienniku, Moodle przypisuje każdej z tych sześciu pozycji określoną wartość procentową, a skoro pozycji jest sześć, najniższa będzie równa 0%, a najwyższa 100%, to cała skala wygląda następująco:

  • pozycji pierwszej (ocena 1) Moodle "w domyśle" przypisuje 0%
  • pozycji drugiej (ocena 2) Moodle przypisuje 20%
  • pozycji trzeciej (ocena 3) - 40%
  • pozycji czwartej  (ocena 4)- 60%
  • pozycji piatej  (ocena 5)- 80%
  • a pozycji szóstej  (ocena 6)- 100%

Czyli jeśli w jakimś zadaniu zastosujesz tę skalę, a następnie dasz uczniowi ocenę "4" (czyli czwartą pozycję na skali), to w efekcie uczeń dostał 60%.

Żeby jeszcze bardziej wyjasnić ideę skali ocen, zauważ, że dla Moodla nie miałoby nawet znaczenia, gdybyś zamiast skali "1,2,3,4,5,6" utworzył skalę "2,705,7,12,126,17". Moodle kompletnie by zignorował to, że to są liczby (więc też fakt, że liczba 705 jest wyższa niż 17 również dla Moodla nie miałby znaczenia) i przypisałby im następujące wartości:

  • ocena "2" = 0%
  • ocena "705" = 20%
  • ocena "7" = 40%
  • ocena "12"  = 60%
  • ocena "126" = 80%
  • ocena "17" = 100%

Wracając do Twojej sytuacji: wystawiasz oceny tekstowe (bo przecież zgodnie z tym, co napisalem. skala 1,2,3,4,5,6 jest skalą tekstową, a nie liczbową), które Moodle sobie przelicza na procenty, a później te oceny przeliczasz na nazwy stopni, ale - uwaga! - według całkiem innego klucza. Bo nazwy stopni zdefiniowałeś w ten sposób, że:

  • ndst = od 0% do 33,99%
  • dop = od 34% do 49,99%
  • dst = od 50%
  • db = od 74%
  • bdb = od 89%
  • cel = od 99%

Czyli wystawiając ocenę "4" tak naprawdę nie dajesz uczniowi "czwórki" (bo Moodle kompletnie ignoruje to, że tam jest liczba, po prostu interpretuje to jako czwarty element w skali tekstowej zawierającej sześć elementów) - uczeń de facto otrzymuje 60%. A skoro zdefiniowałeś nazwy stopni, zgodnie z którymi oceny z zakresu od 50% do 73,99% przeliczane są na ocenę tekstową "dostateczny", to efekt jest właśnie taki:

ocena "4" = 60% = dostateczny

No dobra, wiemy już dlaczego tak się dzieje, to teraz pytanie - jako z tego wybrnąć? uśmiech W uproszczeniu - trzeba zdecydować się, czy używasz skal ocen, czy nazw stopni.

Czyli są dwie metody.

Metoda 1: będziesz uczniom w zadaniach wstawiał po prostu punkty. Możesz wtedy za zadanie przewidzieć dowolną liczbę punktów, nie ma to większego znaczenia, chociaż dla ułatwienia warto za każde zadanie przewidzieć maksymalnie 100pktów, wtedy łatwo to będzie się przeliczało na procenty, a procenty z kolei zostaną przekonwertowane na oceny ndst-cel zgodnie z ustalonymi przez Ciebie nazwami stopni.

Metoda 2: albo możesz w zadaniach zamiast punktów używać skali 1-6, ale wtedy najlepiej byłoby zrezygnować z używania nazw stopni i oceny zawsze wyświetlać w formie skali.


PS

Osobiście preferuję metodę 1.

Jest też metoda 3, jeśli koniecznie chcesz używać zarówno skal, jak i nazw stopni, ale raczej tego nie polecam (za dużo kombinowania) W zadaniach używasz skali, a w dzienniku nazw ocen (po uzgodnieniu skali ocen z nazwami stopni), ale jak wspomniałem wyżej, raczej tego nie polecam.

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Roman T ()

Trochę inny, ale aby nie zakładać nowego tematu.

Otóż przy ocenianiu pojawia się takie pole. Jak się tego pozbyć? Dodam, że Moodle był aktualizowany z v2.7

Załącznik ($a)
W odpowiedzi na Roman T

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Czeslaw Oleszczyszyn ()

To jest miejsce na informację zwrotną w formie pliku pdf.

Path to unoconv document converter. This is an executable that is capable of converting between document formats supported by LibreOffice. This is optional, but if specified, Moodle will use it to automatically convert between document formats. This is used to support a wider range of input files for the assignment annotate PDF feature.

Tak na szybko uśmiech

Załącznik ($a)
W odpowiedzi na Czeslaw Oleszczyszyn

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Roman T ()

Tak to wiem, tylko:

-oddane zadanie przez ucznia nie pojawia się w tym pdf-ie.

-można to wyłączyć? Gdzie?

W odpowiedzi na Roman T

Odp: Problem z ocenianiem...

Napisane przez: Roman T ()

Poszperałem...

jest to wtyczka Annotate PDF, która u mnie

Path to unoconv document converter pathtounoconv
Domyślna wartość: /usr/bin/unoconv

ma czerwonego iksa czyli jest coś nie tak