Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Vladimír Valachovič -
Počet odpovědí: 19

Dobrý den, rád bych se zeptal na synchronizaci Moogle s AD (Active Directory). Našel jsem a podle mě správně vyplnil nastavení LDAP a pak jsem v naplánovaných úlohách nastavil, kdy má k synchronizaci dojít. LDAP users sync job. Ale vždy po nastaveném a proběhnutém čase synchronizaci tam vidím poslední spuštění Nikdy ... a uživatelé z AD se do seznamu uživatelů nenačtou. Jak tedy zjistím, že proběhl kontakt Moodle s AD korektně? 

Děkuji za info

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Vladimír Valachovič

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Bohumil Havel -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé

Ta metoda přidání uživatelů se jmenuje LDAP autentizace (více) a znamená, že po zadání jména a hesla se hledá uživatel v db uživatelů Moodle.

  1. když existuje a metoda jeho autentizace je LDAP, požádá se LDAP o potvrzení hesla
  2. neexistuje-li, požádá se LDAP o potvrzení hesla, když je OK proběhne vytvoření účtu dle mapování v parametrech nastavení metody.
Nelze tedy počítat se synchronizací, to musí proběhnout jiným způsobem. 

Zdraví Bohuš Havel

V odpovědi na Bohumil Havel

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Vladimír Valachovič -

Děkuji za info přihlášení mi funguje, tak jak popisujete a ten způsob synchronizace s AD je jaký , tak abych viděl všechny uživatele AD ? úsměv

zdraví Vladimír

V odpovědi na Vladimír Valachovič

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Lukáš Mižoch -

Máte-li Linux, tak nějak takto:

sudo php /var/www/moodle/auth/ldap/cli/sync_users.php 
V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Pokud už jedete na Moodle 3.0, pak pozor na to, že skript neproběhne, pokud máte povolenu příslušnou naplánovanou úlohu. Detaily vizte v MDL-51824.

Nicméně ruční spuštění tohoto CLI skriptu by vám mohlo ukázat nějaké chybové hlášky a dát nápovědu, proč vám neběží korektně ta naplánovaná úloha.

Další (a možná i lepší) možností je pak spustit tu naplánovanou úlohu z příkazové řádky pomocí admin/tool/task/cli/schedule_task.php

V odpovědi na David Mudrák

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Vladimír Valachovič -

Díky za info už to jede pustil jsem to přes cron skript (mám verzi 3.0)....ale..

1. Při synchronizaci to mělo problém s nějakými znaky v účtě uživatelů (vadí mu snad podtržítko?) proto jsem synchronizoval jen určitou skupinu. To že by mělo vadit podtržítko v účtu je zvláštní, protože Alfresco to normálně bere.

2. Při synchronizaci mi to nevzalo pole department..description ok, ale department nebere


Vladimír

V odpovědi na David Mudrák

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Vladimír Valachovič -

Ještě bych se rád zeptal, jak vytáhnout k synchronizovanému uživateli z AD všechny skupiny, které má v AD přiděleny.. 


díky za info

V odpovědi na Bohumil Havel

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor jan blaha -

Dobrý den, když nastavuji propojení s AD, tak definuji uživatele a heslo. Prosím, v jaké skupine nebo atributy musí mít uživatel, kterého chci do tohoto nastavení vepsat? Zatím mám otestováno na administrátorském účtu, ale ten se mi nechce zde nechávat. Chci si vytvořit v AD nového uživatele, kterého bych sem nastavil.

Děkuji

Bláha

V odpovědi na jan blaha

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Miroslav Sklenář -

Dobrý den, uživatel může být kdekoli např. cn=bind user,ou=users,ou=department,ou=company,dc=domain,dc=local.

Vyzkoušejte https://docs.moodle.org/31/en/LDAP_authentication#LDAP_Server_Settings

Mirek Sklenář

V odpovědi na Miroslav Sklenář

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor jan blaha -

Dobry den, mam vytvoreneho uzivatele kmoodle, ktery je clenem Domain Users a nastavil jsem ho v Moodlu namisto sveho admin uctu, ktery doposud fungoval. Ale po nadefinovani jmena a hesla se mi objevi u prihlasujicich se uzivatelu hlaska: Connection: 'Resource id #11', Bind result: ''

Nevim co  s tim.


Polozka  Jednoznačné jméno (DN) je cn=kmoodle,ou=lokalni uzivatele,ou=XXX,dc=XXX,dc=local

a Heslo je take nastaveno.

Dekuji

V odpovědi na jan blaha

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Marian Kočenda -

Dobrý den

dokážete se pomocí toho uživatele "kmoodle" přihlásit do domény ? Není problém na samotném účtu ? Pokud by toto fungovalo bez problémů, pak bych zkusil místo té plné cesty k uživateli, zadat jen uživatelské jméno BIND USER, tedy jen "kmoodle".

Pokud i tak bude problém přetrvávat, zkuste se prosím podívat do domény např přes AD Explorer od MS (je to FW) a zkuste uživatele vyhledat. V jeho detailu by jste měl vidět "jeho cestu" v AD, tu pak stačí zadat do MOODLE v poli BIND USER.

Marian Kočenda




V odpovědi na Marian Kočenda

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor jan blaha -

Heureka, pomoci AD Exploreru jsem zjistil, ze tam mam mezeru, achjo. Dekuji mooc za pomoc. Mejte se krasne.

V odpovědi na Marian Kočenda

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor jan blaha -

Mohu se jeste zeptat, jestli tomu uctu kmoodle mohu vytvorit na MS Exchangi 2010 mejlovou schranku a pouzivat jako notifikacni?

Zatim mam nastaveny ucet Google, ktery funguje, ale preci by bylo lepsi mit interni mejlovku.

Nevedel byste jak nastavit Moodle dle MS Exchange 2010, resp. co  kde nastavit konkretne v jednotlivych polich?


V odpovědi na jan blaha

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Marian Kočenda -

Určitě můžete nastavit tento účet jako notifikační, pokud jsem Vám pochopil správně tak hledáte toto : Nastavení > Správa stránek > Moduly > Výstupy zpráv > E-mail.

V odpovědi na Marian Kočenda

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor jan blaha -

Me jde spise o to, kde presne na MS Exchangi 2010 mam najit polozky, ktere vyplnuji do:


SMTP hostitelé

SMTP bezpečnost

SMTP Auth Type

Limit SMTP relace

Adresa odesílatele automaticky generovaných zpráv


Vždy odesílat e-maily s adresou no-reply?

Znaková sada


Povolit uživatelům výběr znakové sady


Formát nového řádku v emailech

V odpovědi na jan blaha

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Marian Kočenda -

Nejspíše dochází k nepochopení. Na MS Exchange to nehledejte. Ideálně se podivejte jak máte nastaveného poštovního klienta.

Do pole :

- SMTP hostitelé: zadejte adresu SMTP serveru (MS Exchange)

- SMTP bezpečnost : většinou žádné

- SMTP uživatelské jméno : pokud máte při odeslání nastavené ověřování tak uživatele kmoodle

- SMTP heslo : pokud máte při odeslání nastavené ověřování tak heslo kmoodle

- Adresa odesílatele automaticky generovaných zpráv: záleži koho chcete aby se zobrazoval jako odesílatel zprávy - můžete použít adresu kterou Vám nabízí MOODLE - text vedle tohoto pole.

Pokud s dalším nejste jistý, nechte nastavený jakou default.

V odpovědi na Marian Kočenda

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor jan blaha -

Tkk nevim, zkousim ruzne kombinace, ale nefunguje mi to. Oproti GMAIL serveru t ofunguje. Je nejaka moznost, jak si nastaveni emailu ostestovat ze serveru moodlu?

Dekuji


V odpovědi na jan blaha

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Marian Kočenda -

Dobrý den,

máte port 25 otevřený, ověřit si to můžete přes příkazovou řádku na serveru a program telnet " telnet <jmeno nebo IP Exchange> 25". Měl by jste dostat odpověď od SMTP serveru. Pokud ne pak může být zakázaný přistup na SMTP z IP adresy MOODLE serveru.

Marian Kočenda

V odpovědi na Marian Kočenda

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor jan blaha -

kdyz dam telnet 192.168.100.3 25, tak dostanu odpoved. Kdyz zadam udaje do weboveho rozhrani: 

SMTP hostitelé: 192.168.100.3

SMTP bezpečnost: zadny

SMTP Auth Type: LOGIN

SMTP uživatelské jméno: emailova adresa,kterou jsem vytvoril

SMTP uživatelskéheslo: heslo k mejlove shcrance

Limit SMTP relace:1

Adresa odesílatele automaticky:noreply@192.168.100.66

Znaková sada: UTF-8

Formát nového řádku v emailech: LF


Tak toto nastaveni nefunguje. Gmail ano.

V odpovědi na jan blaha

Re: Propojení s AD (Active Directory) a synchronizace uživatelů

autor Marian Kočenda -

Dobrý den,

na vašem Exchange máte zapnuté ověřování pro SMTP ? V porovnání s poštovním klientem v nastavení SMTP je to vyžadováno ? Pokud to přes účet GMAIL jde a přes Exchange ne, pak bych viděl problém jen v tom nastaveni ověřování.

Marian Kočenda.