Zakłądanie konta

Zakłądanie konta

Napisane przez: Piotr Piankowski ()
Liczba odpowiedzi: 8

Hej,


czy z poziomu administratora jest możliwość aby zablokować samodzielne tworzenie kont/rejestrowanie się do platformy? Zależy mi tylko na tym aby admin zakłądał konta. Tymczasem każdy może to zrobić klikając w przycisk na stronie głównej "Zacznij teraz od utworzenia nowego konta". Można to usunąć?


Plus czy można usunąć przycisk "zaloguj się jako gość"?

W odpowiedzi na Piotr Piankowski

Odp: Zakłądanie konta

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

> czy z poziomu administratora jest możliwość aby zablokować samodzielne tworzenie kont/rejestrowanie się do platformy?

Tak, wystarczy na stronie Zarządzaj uwierzytelnianiem (Administracja serwisu > Wtyczki > Uwierzytelnianie > Zarządzaj uwierzytelnianiem) wyłączyć "Uwierzytelnienie z wykorzystaniem poczty elektronicznej" (klikając ikonę oka).

> Plus czy można usunąć przycisk "zaloguj się jako gość"?

Tak. Na tej samej stronie można wyłączyć "Przycisk logowania jako gość".

Przemek Stencel
poznajmoodle.pl

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Zakłądanie konta

Napisane przez: Przemyslaw Stencel ()

Jeszcze tylko dla doprecyzowania:

Wyłączenie "uwierzytelniania z wykorzystaniem poczty elektronicznej" spowoduje dezaktywację wszystkich kont, które dotychczas zostały za pomocą tej metody założone. Jeśli chcesz tego z jakiegoś powodu uniknąć, a zależy Ci na tym, żeby dotychczas założone samodzielne konta były nadal aktywne, a jedynie żeby zablokować możliwość zakładania kolejnych, to można zostawić tę metodę autoryzacji aktywną, a zamiast tego (na tej samej stronie) wyłączyć opcję "Samodzielna rejestracja"

W odpowiedzi na Przemyslaw Stencel

Odp: Zakłądanie konta

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()

Witam!

Czy ja czegoś nie rozumiem? Mianowicie zaniepokoiło mnie zdanie:

Wyłączenie "uwierzytelniania z wykorzystaniem poczty elektronicznej" spowoduje dezaktywację wszystkich kont, które dotychczas zostały za pomocą tej metody założone.

Wydaje mi się, że czegoś takiego nie było w Moodle'u 1.9. Czy to coś nowego w Moodle'u 2?

Chyba, że nie rozumiem co oznacza "dezaktywacja konta". Nadmieniam, że jeszcze nauczam na Moodle'u 1.9.13., ale powoli przechodzę na 2.9.1. Do tej pory (na 1.9.) po pewnym czasie trwania mojego kursu wyłączałem "uwierzytelniania z wykorzystaniem poczty elektronicznej" , ale żadnej "dezaktywacji kont" nie zauważyłem. Czy coś się w nowym Moodle'u zmieniło?

Pozdrawiam

SG

W odpowiedzi na Sławomir Gajewski

Odp: Zakłądanie konta

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()

Z dokumentacji wynika, że tak: "Note: The Email-based self-registration authentication plugin must be enabled to allow users who previously self-registered to login."

https://docs.moodle.org/29/en/Email-based_self-registration

W odpowiedzi na Jacek Krzymowski

Odp: Zakłądanie konta

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()

Dziwne ... zmieszany

Czyli kod jest tak napisany, że wyłączenie Email-based self-registration authentication powoduje "wymazanie" uczestników z bazy? Nie znam się na php, ale czy tak naprawdę to działa.

Lepiej sprawdzić ten problem — nie ma jak doświadczenie szeroki uśmiech !

No i sprawdziłem na swoich "uczniach próbnych" i nieprawda — po wyłączeniu  Email-based self-registration authentication nadal mogę się zalogować na stronę i kursy.

Zatem jak można rozumieć sens wcześniejszego akapitu:

Warning: Enabling self registration results in the possibility of 
spammers creating accounts in order to use forum posts, blog entries 
etc. for spam. This risk can be minimized by limiting self registration 
to particular email domains with the allowed email domains setting in Administration > Site administration > Plugins> Authentication > Manage authentication. 
Alternatively, self registration may be enabled for a short period of time to allow users to create accounts, and then later disabled.

Proszę zwrócić uwagę na moje podkreślenie...

Pozdrawiam

SG

W odpowiedzi na Sławomir Gajewski

Odp: Zakłądanie konta

Napisane przez: Jacek Krzymowski ()

Wszystko jest OK. Czym innym jest wyłączenie opcji Samodzielna rejestracja, a czym innym wyłączenie metody uwierzytelniania Uwierzytelnienie z wykorzystaniem poczty elektronicznej

W odpowiedzi na Jacek Krzymowski

Odp: Zakłądanie konta

Napisane przez: Sławomir Gajewski ()

Oczywiście, że wszystko jest OK. Źle zrozumiałem dyskusję. Oczywiście nigdy nie kombinowałem z "Uwierzytelnienie z wykorzystaniem poczty elektronicznej" tylko z "Samodzielna rejestracja" i stąd te moje obawy — myślałem, że chodzi o to samo. Tak dla jasności, to w starym Moodle'u 1.9. są takie same możliwości. Przepraszam za zamieszanie i dziękuję za wyjaśnienie.

Pozdrawiam

SG