Hodnocení v modulu workshop

Hodnocení v modulu workshop

autor Lukáš Mižoch -
Počet odpovědí: 8

Zdravím, kolegové. Poprvé v životě jsem zkusil modul workshop. Všechno jsem hezky nastavil, odevzdávání prací a hodnocení studenty proběhlo úspěšně.

V poslední fázi, kdy dělám vyhodnocení, jsem ale narazil na problém. Moodle správně ohodnotí hodnotitele, ale známky za práce nastaví všem na plný počet bodů.

 Když si otevřu některé hodnocení s méně než 50 body, zjistím, že sice je vypočítána nižší známka (41), ale workshop ji započítá jako plný počet bodů (50).

 Co dělám špatně?

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Hodnocení v modulu workshop

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
To je známý problém, který jsem zatím ve Workshopu neopravil. Musíš znovu kliknout na "Upravit hodnotící formulář" a v dolní části ručně nastavit převodní tabulku (mapování) z počtu chyb na známku - viz příloha. Ta hodnota vedle výběrového menu je nápověda, kolik máš nastavit, pokud chceš lineární průběh (přímou úměru).

Pokud tu tabulku necháš ve výchozím nastavení prázdnou, chová se to, jak popisuješ. Plánuji to (jednou) udělat tak, že tam bude hlavní přepínač (zaškrtávací checkbox), něco jako "Používat výchozí známkování". Když zůstane zaškrtnuté, bude se používat přímá úměra implicitně. Teprve když jej odškrtneš, budeš si moc nastavit vlastní mapování.

Více na https://docs.moodle.org/en/Workshop_grading_strategies#Number_of_errors

Držím palce. Workshop je můj milášek úsměv
Příloha numoferrors.png
V odpovědi na David Mudrák

Re: Hodnocení v modulu workshop

autor Lukáš Mižoch -

Bohužel to není tím, protože tyto hranice nastavené mám. mrzutost

V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Hodnocení v modulu workshop

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Moment, to je divné. Tu převodní tabulku máš nastavenu jak? A když srovnáš dvě hodnocení té práce "Internetové připojení u nás a ve světě" - jedno, které dává 50 (41) a druhé s 50 (50), liší se ve vyplněném formuláři? A pokud jsi tu převodní tabulku měnil dodatečně, nechal jsi Workshop přepočítat známky?

Jinak ještě pozor - v tvém druhém snímku obrazovky je "Známka: 50 z 50" něco jiného než "Vypočítaná známka za hodnocení: 41". Ta první je známka, kterou navrhuje hodnotitel autorovi práce (na základě vyplněného hodnotícího formuláře). Ta druhá je známka, kterou dává Workshop hodnotiteli za jeho hodnocení (na základě srovnání se všemi ostatními hodnoceními).
V odpovědi na David Mudrák

Re: Hodnocení v modulu workshop

autor Lukáš Mižoch -

Tabulku mám myslím dobře. Přepočítával jsem několikrát, ale beze změny. Zkusil jsem i odstranit hodnocení a znovu je přepočítat, ale ani ťuk.

Příloha tabulka.png
V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Hodnocení v modulu workshop

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Můžeš udělat zálohu toho workshopu včetně dat uživatelů (můžeš anonymizovat, to by nemělo mít vliv) a poslat mi ji na e-mail?
V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Hodnocení v modulu workshop

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Asi tě nepotěším smíšený pocit Přesněji, mám pro tebe dvě zprávy ... špatnou a trošku lepší.

Ta špatná je, že to snadno nespravíš. Ta lepší je, že to spravit jde.

Ono se to má totiž tak, že známka, kterou každý student uděluje odevzdané práci (t.j. ta, která se u tebe všude objevuje jako 50), se vypočítává v okamžiku uložení hodnocení. Domnívám se, že když tvoji studenti vyplňovali ty hodnotící formuláře, tak ta převodní tabulka ještě nebyla takto vyplněná. Tím pádem tam všem workshop nasekal plný počet bodů.

Aby se projevily změny v hodnotící tabulce, bylo by v tvém případě potřeba:

  • Ve fázi Evaluace použít nástroj "Odstranit hodnocení". Tím se všechny referáty označí jako nehodnocené, ale zůstane tam uloženo, jak jeden každý student vyplnil svůj formulář i kdo má hodnotit koho.
  • Přepnout workshop zpět do fáze Hodnocení.
  • Prodloužit nebo vypnout termín konce hodnocení.
  • Za použití funkce "Přihlásit se jako" se postupně přihlásit jako jeden každý z tvých 42 studentů, znovu stisknout tlačítko "Hodnotit" u každého z přidělených referátů a znovu to hodnocení uložit (jak jsem říkal, formulář zůstává vyplněný tak, jak jej vyplnil student, takže jej stačí znovu uložit).
  • Teď se už známky vypočítají správně podle stávající tabulky.
  • Až budeš mít hotovo, přepneš workshop zpět do fáze Evaluace.

Případně to můžeš jenom přepnout a nechat formuláře uložit samotné studenty. S tím vědomím, že mohou zároveň změnit i samotné hodnocení.

Chápu, že to lze považovat za nedostatek workshopu a měl by takový nástroj (stejně jako řadu dalších) obsahovat sám - a nenechávat tě tuto rutinní práci dělat manuálně. Momentálně takový nástroj ale neexistuje. Ono to takto bylo navrženo schválně. Vycházelo se z toho, že hodnocení se děje za určitých nastavených podmínek a dodatečné změny podmínek by neměly mít vliv na hodnocení, které student udělal, aniž by on sám o tom věděl. Jinak řečeno, pokud upravíš hodnotící formulář (nebo tu převodní tabulku, která je jeho součástí), nemá to změnit výsledky hodnocení, které byly již uděleny. Navíc, pokud by se třeba změnil hodnotící formulář, nelze bez jeho zobrazení a uložení znovu validovat vstupní data apod. Pro tyto situace je tam ten nástroj pro odstranění hodnocení. Ale uznávám, není to nejšťastnější.

Ještě pozor na to, jak budeš interpretovat to druhou známku za hodnocení, kterou vypočítává sám workshop. Pokud to např. třem studentům dalo plný počet a dvěma sníženou známku, ještě to neznamená, že ti tři mají pravdu. Možná že by si plnou známku naopak zasloužili ti dva, co jsou v menšině. To musíš ale posoudit ty jako učitel - a sjednat nápravu např. tím, že u těch "správnějších" hodnocení navýšíš váhu.

Držím palce. A za ty komplikace se omlouvám.

V odpovědi na David Mudrák

Re: Hodnocení v modulu workshop

autor Lukáš Mižoch -

No, nepotěšil jsi mě, a ani já tě nepotěším… ;)

Prošel jsem a ručně znovu odeslal hodnocení, takže teď už to počítá správně. Ale to hlídání hodnotící škály by to vážně chtělo. úsměv