Moodledata - podivný a velký obsah

Moodledata - podivný a velký obsah

autor Martin Glac -
Počet odpovědí: 11

Dobrý den,

provozujeme moodle system 2.7.2. Systém nám přestal fungovat. Zjistili jsme, že nám adresář moodledata zabral veškerou kapacitu disku C (cca 120 GB - jen velikost adresáře).

V systému máme celkem 64 kurzů. Adresář moodledata (přesněji filedir) neobsahuje pouze složky kurzů, ale několikanásobné kopie. Tj. adresáře 00 01 02 03  ... a0 a1 .... 2f .... a každý z nich obsahuje jakoby podadresáře kurzů. Každý z adresářů  00  01  atd má navíc jinou velikost (147 MB  607 MB - neroste chronologicky).

Umíte někdo poradit s tím jak toto vyřešit? Máme někde něco špatně nastavené? Např. aut. zálohy? - provádějí se do jiného adresáře.


Děkuji za jakoukoliv radu


Martin Glac

Příloha moodledata filedir.png
Počet hodnocení: -
V odpovědi na Martin Glac

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Popsaná struktura adresáře filedir je v pořádku. Obsahuje všechny nahrané soubory, které jsou uloženy pod názvem odpovídajícím SHA1 jejich obsahu (tzv. content-addressable storage). Kvůli lepší distribuci jsou umístěné do podadresářů, jejichž názvy odpovídají první, resp. druhé dvojici z názvu souboru.

Co se velikosti týče, pokud tam tedy nečekáte 120 GB dat, tak je možné, že máte povoleno automatické zálohování kurzů, které provádí zálohy právě do filedir.

Mohl by vám zároveň pomoci doplněk Course size.

V odpovědi na David Mudrák

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor Martin Glac -

Děkuji moc za odpověď,

myslím, že se jedná skutečně o ty pravidelné zálohy. Měl jsem je nastavené do jiného adresáře a stále mám, ale adresář zmizel. Nevím z jakých důvodů. Nicméně nyní musím vyřešit tu velikost. A potřeboval bych poradit.

Chtěl bych postupovat následovně:

  1. Provedu ruční zálohu všech kurzů, včetně uživatelů.
  2. Smažu veškeré kurzy.
  3. Vymažu obsah filedir.
  4. Kurzy obnovím.

Chtěl bych se zeptat, zda-li je tento postup bezpečný. Nejsem si jistý s tím výmazem filedir.


Lze postupovat i jinak? Tj. Jak mám poznat co můžu vymazat z toho adresáře?


Děkuji moc za rady.

Martin Glac





V odpovědi na Martin Glac

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
To mi přijde příliš radikální. To už by bylo lepší, budete-li mít zálohy všech kurzů, přeinstalovat celý Moodle, ale zatím pro to nevidím důvod (a navíc hrozí, že o některá data skutečně přijdete). Třeba ještě na něco přijdeme.

Chápu to tak, že jste byli schopni uvolnit na disku trochu místa, aby Moodle alespoň trochu fungoval.

Nyní je potřeba prozkoumat, jak je to s těmi zálohami. Jaké je vaše stávající nastavení v Správa stránek > Kurzy > Zálohy > Nastavení automatických záloh ? Zejména mě zajímá "Úložiště automatických záloh" (backup_auto_storage) a případně " Ukládat do" (backup_auto_destination) a "Uchovat" (backup_auto_keep).

Rovněž si projděte vaše kurzy. Na hlavní stránce kurzu běžte do bloku Nastavení > Správa kurzu >
Obnovit. Máte v sekci "Oblast se zálohami kurzů" nějaké soubory?

Jakou máte verzi Moodle?
V odpovědi na David Mudrák

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Pokud můžete a umíte, zkuste mi ještě ve vaší Moodle databázi spustit následující SQL

SELECT SUM(filesize) FROM mdl_files WHERE component = 'backup' AND filearea = 'automated' AND filename <> '.';
V odpovědi na David Mudrák

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor Martin Glac -

Dobrý večer,

nastavení automatických záloh posílám v příloze.  Jak jsem již psal adresář c:\WWW-server\www\kurzy_zaloha neexistuje (založím až s dalším obnovením záloh, momentálně jsem je vypnul, aby nám to nevzalo další místo na disku).

Příloha Nastavení automatických záloh.png
V odpovědi na Martin Glac

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Ano, tím se to vysvětluje. Pokud totiž není možno uložit vytvořené zálohy do adresáře "backup_auto_destination", pak jsou ponechány v interním souborovém systému Moodle (adresář filedir v moodledata, též se mu říká filepool). T.j. chová se to stejně, jako byste nastavil "backup_auto_storage" na hodnotu "Oblast se zálohami kurzů".

Momentálně neexistuje UI pro hromadné vyčištění těchto záložních souborů ze všech kurzů. Pokud vám nevadí trocha rutinní klikací práce s myší, můžete projít všechny kurzy a v jejich nabídce Obnova odebrat všechny soubory ze sekce automatických záloh.

Alternativně se to dá udělat přes nízkoúrovňový přístup do databáze, ale to to už je chirurgie a obecně se nedoporučuje.

Poté, co záložní soubory odeberete z kurzů, jsou z disku skutečně odebrány až po 24 hodinách (za předpokladu, že vám jede cron). Pokud byste nutně potřebovat "vysypat koš" ihned, vložte do vašeho config.php řádek

$CFG->fileslastcleanup = 0;

a počkejte, až se cron spustí.

V odpovědi na David Mudrák

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor Martin Glac -

Díval jsem se do několika kurzů každý měl jeden soubor v Oblasti se zálohami kurzů z dnešního rána tj 22.1. přesto, že jsem v systému vypnul automatické zálohy již včera. Vše ukazuje obr.  Nicméně dohromady se nasbíra sotva giga. Kde by měl být schován zbytek tj. 120 GB?

Zítra zkontroluju přírustky a promažu veškeré zálohy, obávám se, že více než 10% se nezbavím.

SQL příkaz zkusím provést zítra v práci, momentálůně nemám uložený přístup k této databázi v domácím pc.


Zatím děkuji moc za Vaše rady.



Příloha Náhodně zvolený kurz.png
V odpovědi na Martin Glac

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Pozor, ty sekce jsou tam tři. Automatické zálohy by se dle mého měly ukládat až do té třetí - viz příloha.
Příloha course-backups.png
V odpovědi na David Mudrák

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor Martin Glac -

Děkuji moc za rady, mám ale ještě problém. V žádném z kurzů se mi nezobrazuje u obnovy oddíl s automatickými zálohami. Je nutné to někde zapnout? - viz příloha.


Děkuji

Příloha oblast obnovy.png
V odpovědi na Martin Glac

Re: Moodledata - podivný a velký obsah

autor Bohumil Havel -
Obrázek: Moodle Partner Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé

Ještě bych vypnul statistiky, pokud byly zapnuty.

U automatických záloh bych snížil počet záloh (cca2).

Nejede ani web školy, není dobré šetřit mrzutost a nesledovat provoz.

Zdraví Bohuš Havel