Moodlem generované emaily bez diakritiky [oddělená diskuse]

Moodlem generované emaily bez diakritiky [oddělená diskuse]

by David Mudrák -
Number of replies: 12
Picture of Moodle HQ Picture of Obzvláště nápomocní moodlisté Picture of Překladatelé Picture of Vývojáři
Díky Lukášovi za report a Danovi za opravu. A to mi připomnělo - historicky byly řetězce zasílané emailem překládány bez diakrititky. Mám pocit, že situace se dnes již uklidnila a většina poštovních serverů a klientů si ze zobrazením češtiny v UTF-8 poradí. Nahvrhuji proto přepsat všechny řetězce tak, aby obsahovaly diakritiku.
Očekávám připomínky či protinávrhy, mlčení budu považovat za souhlas smile

--mudrd8mz
Count of ratings: -
In reply to David Mudrák

Re: Úpravy

by Daniel Mikšík -
> Nahvrhuji proto přepsat všechny řetězce tak, aby obsahovaly diakritiku.

Já bych ještě rok dva zůstal u verze bez diakritiky. Žádný zvláštní důvod kromě konzervativnosti k tomu ovšem asi není, ale prostě pro jistotu. ;)
In reply to David Mudrák

Re: Úpravy

by Lenka Orzelova -
Moc do toho mluvit nemůžu, ale přikláněla bych se k tomu ponechat zatím řetězce bez diakritiky. Přeci jen se ještě mohou vyskytnout případy, kdy si server s UTF-8 neporadí a uživatelé se pak ptají proč, nač, zač...... a těžko jim vysvětlit, že Moodle za to opravdu nemůže.

Lenka
In reply to Lenka Orzelova

Re: Úpravy

by David Mudrák -
Picture of Moodle HQ Picture of Obzvláště nápomocní moodlisté Picture of Překladatelé Picture of Vývojáři
> Moc do toho mluvit nemůžu

Jakto že ne? Do české lokalizace mají co mluvit všichni - Moodle je komunitní projekt a feedback od členů komunity je víc než potřeba. Naopak - čím více připomínek se sejde, tím pro celé dílo jen lépe. Věř mi, Lenko, že naopak nejhorší jsou návrhy, které zůstanou bez odezvy. To má pak jeden pocit, že vlastně dělá něco, co nikoho jiného nezajímá. Každá reakce, každý dotaz a každá připomínka, která se objeví v těchto fórech, je pro mě osobně velice silným motivačním motorem a známkou toho, že нас много smile

Takže díky!

--mudrd8mz
In reply to David Mudrák

Re: Úpravy

by Lukáš Mižoch -

Já se tedy přimlouvám za počeštění mailů, máme rok 2008 a snad již nikde se nepoužívá předpotopní klient, který nezvládá UTF-8. Čeština je krásný jazyk, tak proč ho „prznit“ smskovou cestinou? ;)

In reply to Lukáš Mižoch

Re: Úpravy

by Miloslav Krátký -
Naprosto souhlasím. Byl jsem překvapen, když jsem zjistil že v těch emailech diakritika není.
In reply to Miloslav Krátký

Re: Úpravy

by Daniel Mikšík -
Ještě možná přijde doplnit, že pro uživatele (pokud se nepletu) se vytvářejí e-maily jak v HTML, tak v textové podobě – HTMLizované jsou s diakritikou, textové bez diakritiky (uživatel si pak volí formu zpráv v profilu). Jenom zprávy určené pro správce se vytvářejí výhradně textové – a tedy bez diakritiky.
E-maily bez nabodeníček se tak týkají jen omezené skupiny lidí, která je už skoro tradičně na tuto podobu zvyklá, ale to už jsem psal. ;)
In reply to Lukáš Mižoch

Re: Úpravy

by Hynek Černoch -

Vždycky se najde něco, co neprojde ani v novém klientovi: Právě teď mi z diskuse v našem Moodlu přišlo oznámení. Thunderbird (poštovní klient verze 2.0.0.16 z 23.7.2008!) mi píše: "Aplikace Thunderbird zablokovala v této zprávě kvůli ochraně vašeho soukromí vzdálené obrázky. Klepnutím zde vždy načítat vzdálené obrázky od =?utf-8?B?VmVyb...hodnedivokychznaku...vdsOh?=" (Aha. Uživatelka potlačuje zobrazení emailu a jméno našeho moodlového serveru nemá v DNS serveru MX záznam ani A záznam, jen CNAME. Takže buď nastavím v konfiguraci Moodle adresu "noreplyaddress" nebo změním DNS.)

Všechny případné současné náhodné problémy s češtinou a jejích zmírnění se podle mého názoru týkají softwaru, včetně Moodle, ne překladu. Například starý Outlook 97 selže kdykoli odesilatel kvůli jednomu znaku s diakritikou použije UTF-8. Tím znakem může být klidně jméno uŽivatele v textu bez hacku a carek. Navíc Moodle posílá zprávu v UTF-8 vždy, přestože text neobsahuje ani jeden znak s diakritikou. Naopak mobilní operátoři dnes dělají při přeposílání pomocí SMS spravnou cestinu z cehokoliv. Neboli špatný i dobrý příklad, kdy vynechání háčků ničemu nepomůže.

Překlad cestiny bez hacku nemá v mnohajazyčném nástoji Moodle podle mého názoru mnoho odůvodnění a spíš jen kazí dojem. Výuka vůbec by měla sledovat perspektivná trendy, jsou-li nepochybné. Správnou konzervativnost školy si představuji jinak než konzervativnost např. Ceske posty, kde ustalena data chodi deset roku na stejnem softwaru ku prospechu veci.

Daniel Mikšík@_: Ne. Uživatelské nastavení formátu emailu HTML nebo TEXT nemá vliv na háčky. Liší se právě některé použité textové řetězce, podle toho, co nemá smysl v prostém textu, např. u soukromé zprávy.

In reply to Hynek Černoch

Re: Moodlem generované emaily bez diakritiky [oddělená diskuse]

by Daniel Mikšík -
> Uživatelské nastavení formátu emailu HTML nebo TEXT nemá vliv na háčky.
Má, ale jen částečně. (Byl jsem líný to ověřovat a vycházel jen z toho, co si pamatuju. Teď jsem to napravil.) V některých případech (např. modul Úkol nebo Rozhovor) jsou pro e-maily odesílané z Moodlu uloženy dvě varianty řetězců podle toho, který formát e-mailu se odesílá: čistě textový je bez diakritiky, řetězec používaný pro e-mail v HTML háčky a čárky má.

V ostatních případech řetězců vkládaných do e-mailu je to nejednotné, převažuje varianta bez háčků, ale není to 100%.
In reply to Daniel Mikšík

Re: Moodlem generované emaily bez diakritiky [oddělená diskuse]

by Jiri Zajic -
Já jsem v hlavičkách mejlů z Moodlu nenašel encoding. Já mám implicitně v Thunderbirdu nastaveno UTF-8, tak to vidím správně... má-li někdo implicitně CP1250, nebo 8859, je problém. Já když píšu nějakou aplikaci s mejlováním, dávám encoding do hlavičky mejlu... pokud klient dostane předepsaný encoding, funguje správně, není-li to něco prastarého.
In reply to Jiri Zajic

Re: Moodlem generované emaily bez diakritiky [oddělená diskuse]

by David Mudrák -
Picture of Moodle HQ Picture of Obzvláště nápomocní moodlisté Picture of Překladatelé Picture of Vývojáři
Navíc jsem si uvědomil, že znaková sada, ve které se uživatelům zasílá email, lze nastavit. A že si každý uživatel může sám nastavit, v jaké znakové sadě chce emaily dostávat. Viz nastavení v Správa Server Email, proměnné sitemailcharset, allowusermailcharset a další.

--mudrd8mz
In reply to David Mudrák

Re: Moodlem generované emaily bez diakritiky [oddělená diskuse]

by Hynek Černoch -
Vážně? smile To je v Moodlu dobré pro Číňany, Japonce a západní Evropu. I v tom nejpřijatelnějším jiném, tedy západoevropském kódování se háčkované znaky prostě vynechají. (měšťánek=mánek)
In reply to Hynek Černoch

Re: Moodlem generované emaily bez diakritiky [oddělená diskuse]

by Jiri Zajic -
Hynek mne upozornil, že kódování v mejlech Moodle je.. a opravdu, špatně jsem koukal... tak snad šifry jsou jen chybou klienta...