Fórum - otázky a odpovědi

Fórum - otázky a odpovědi

autor David Mudrák -
Počet odpovědí: 1
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Musím se přiznat, že fórum typu "Otázky a odpovědi" pro mě velmi dlouhou dobou zůstavalo neprobádaným místem v Moodlu. Nedávno jsem ale ve svém semináři narazil na situaci, kde se mi tento typ náramně osvědčil.
Scénář této části kurzu byl jednoduchý - studenti pracovali se zněnín autorského zákona a s několika podpůrnými dokumenty k němu. V zákoně měli hledat informace týkající se autorského práva ve vztahu k počítačům a IT obecně. Jejich cílem bylo zodpovědět tři položené otázky (např. "Je možno dle českého autorského zákona autorsky chránit algoritmus?").

Vytvořil jsem diskusní fórum typu Otázky a odpovědi a do úvodu k němu jsem jenom napsal, z jakých zdrojů mají čerpat, do kdy očekávám jejich odpovědi apod. Důležité je nepokládat otázky přímo do úvodu fóra.
Každou ze tří otázek jsem poté vložil jako kořenové příspěvek diskuse (pomocí tlačítka Přidat otázku). Ve fóru jsem tedy založil tři diskusní vlákna. Studenti vkládají své odpovědi formou reakce na můj příspěvek. Moodle sám zaručí, že v žádném diskusním vláknu neuvidí studenti odpovědi svých spolužáků předtím, než sami odpoví.
Pomocí lokálního přenastavení rolí jsem ještě zakázal roli Student zakládat v tomto fóru nové diskuse (tj. diskusní vlákna), takže studenti nemohou přidat další otázku.

Tento typ fóra oceňuji zejména proto, že tvoři jakýsi mezičlánek mezi Úkolem (ve kterém studenti svá řešení nevidí nikdy) a bežným fórem (ve kterém si studenti vidí všechno). Chci-li tedy po studentech samostatnou práci, která má být následně k dispozici i spolužákům, volím Fórum typu Otázky a odpovědi.

Uvítám vaše zkušenosti a na další použití tohoto typu fóra!

--mudrd8mz
Počet hodnocení: -
V odpovědi na David Mudrák

Re: Fórum - otázky a odpovědi

autor Julius Kolín -

Fórum Otázky a odpovědi jsem také začal využívat. Vyhovuje mi to skrytí ostatních příspěvků dokud někdo nepřispěje.

Vadí mi, ale fakt, že nemůžu stanovit termín odpovědi na jednotlivou otázku a stejně tak limit hodnocení na jednu otázku. Dá se to nastavovat pouze pro celé fórum a pak se mi to obtížně vyhodnocuje.

Existuje něco lepšího = samostatné termíny a hodnocení pro jednotlivé otázky?