Váhy známek

Váhy známek

autor Lukáš Mižoch -
Počet odpovědí: 5

Zdravím. V Moodle 1.9.2 pomaličku a velmi zlehka pronikám do tajů známkování. Už vím, jak nastavit správné sčítání bodů, (zřejmě) se mi podařilo i správně nastavit známky jako škály. Chci se však zeptat, zda by Moodle dokázal dávat známky s různou váhou, např. jednička s váhou devět (pololetní práce) vs. jednička s váhou jedna (orientační zkoušení).

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Váhy známek

autor Daniel Mikšík -
Podle mě to jde, ale podle mého dosavadního testování je nutným předpokladem to, že souhrnná známka pro tyto položky se bude počítat jako Vážený průměr známek. Tento parametr je potřeba nastavit u nadřazené kategorie napřed; teprve potom lze u každé položky určit její váhu (zkontrolujte všechny, zda nejsou nulové), a ta se pak korektně promítne do výpočtu souhrnné známky.

Nevylučuju jiné scénáře a postupy, ale tento jsem si zatím byl schopen prokazatelně ověřit.
V odpovědi na Daniel Mikšík

Re: Váhy známek

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Jak tomu rozumím já, je toto opravdu zcela korektní postup (ne-li jediný). Já osobně se ale většinu spokojuji s Jednoduchým váženým průměrem, kdy je váha dané položky automaticky odvozována o maximálního počtu bodů, který lze získat.
Například: Používám bodové hodnocení a na známky je přepočítávám pomocí slovního hodnocení (jistý počet procent na jedničku, jistý na dvojku apod.). Za běžný úkol nechť lze získat maximálně 5 bodů. Za pololetní práci nechť je možno získat 30 bodů. Pak je Moodlem automaticky pololetní práce vážena šestkrát více než běžný úkol. Tzn. dostat 50 %, tj. 15 bodů z pololetní práce se na výsledné známce projeví výrazně víc, než získat 50 % z normálního úkolu.
To je koneckonců očekávaný - a tuším že i výchozí způsob výpočtu souhrnné známky. Podrobný příklad výpočtu viz v nápovědě k typům výpočtu souhrnné známky.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Váhy známek

autor Daniel Mikšík -
Skvělé, díky Davide. Myslím, že by věci pomohlo, kdybychom do dokumentace vložili několik příkladů/scénářů, jak se jednotlivé způsoby počítání souhrnných známek obvykle používají – prostě jít od cíle a k němu pak popsat cestu. Zřídil jsem za tím účelem stránku Známky – fakta, tipy, triky, do které bychom mohli takové věci „nanečisto“ psát (stránka se nikde přímo neodkazuje) a postupně je ověřovat a přenášet do nějaké oficiální a uhlazené. Něco ve stylu této stránky, ale česky a přesněji (mají tam chyby).

Mě osobně by třeba pro začátek zajímalo, kdy a k čemu vlastně člověk použije kategorie, tj. podle jakého kritéria si je kdo vytváří a v čem mu pomáhají.

Výše napsané ja míněno jako výzva a prosba všem, kdo se už se známkami v 1.9 nějak popasovali a mají za sebou těch několik slastných, ač trpce vykoupených prozření „jo, takhle!“. I kdybyste měli dojem, že vaše zjištění je triviální a že na to nakonec musí přijít každý, nenechejte si ho prosím pro sebe a do uvedené stránky ve wiki ho zapište, ono už si cestu ke čtenářům najde.
Prosím o připomínky, komentáře.
V odpovědi na Daniel Mikšík

Re: Váhy známek

autor Daniel Mikšík -
Zkusil jsem do stránky Známky – fakta, tipy, triky v dokumentaci vložit něco k zahrnování neprázdných známek do souhrnné známky, protože mi nějakou dobu trvalo, než jsem pochopil důsledky rozhodnutí zahrnovat/nezahrnovat. Mohli byste se na to prosím podívat a okomentovat, rozšířit, zpřesnit atp. A ještě lépe přidat vlastní. Díky.