ACID kompatibilní úložiště s plnou podporou transakcí

ACID kompatibilní úložiště s plnou podporou transakcí

autor Jakub Fabián -
Počet odpovědí: 5

Vážení zkušenější správci Moodle

Podařilo se mi aktualizovat náš školní Moodle (umístěný na hostingu) na verzi 2.5, ale v informacích je uvedena hláška: "Databázové tabulky používají úložiště MyISAM. Je doporučováno používat ACID kompatibilní úložiště s plnou podporou transakcí, jako je například InnoDB."

Hosting mi umožňuje vytvářet a pracovat jak s databázemi typu MySQL, tak PostgreSQL. V pořadí druhá uvedená by měla být zřejmě pro Moodle lepší. Poradíte jak na to - kde začít?

S díky Jakub F.

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Jakub Fabián

Re: ACID kompatibilní úložiště s plnou podporou transakcí

autor Erik Dosa -

Dobry den,

Moodle je defaultne vyvijana na MySQL. Preto by som neriesil Postgre. MyISAM bol povodny typ tabuliek pre starsie verzie MySQL. InnoDB je defaultne nastavena od verzie 5.5 Takze ak nie je v scripte pri CREATE TABLE uvedene inak, MySQL vytvori InnoDB. Ale uz davnejsie nepracujem s MySQL, takze ma kludne opravte.

V odpovědi na Erik Dosa

Re: ACID kompatibilní úložiště s plnou podporou transakcí

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Moodle je defaultne vyvijana na MySQL

To není tak úplně pravda. Většina jederných vývojářů dnes naopak vyvíjí na PostgreSQL. Jak PostgreSQL, tak MySQL jsou plně podporovány a testovány. MSSQL a Oracle sice oficiálně podporovány a testovány jsou (i když výrazně méně), ale s budoucností podpory těchto dvou databázových systémů je to trochu nejisté.

Podpora MyISAM bude v dohledné době ukončena. Takže buď proveďte migraci na InnoDB nebo přejděte na Postgres.

V odpovědi na David Mudrák

Re: ACID kompatibilní úložiště s plnou podporou transakcí

autor Jakub Fabián -

Děkuji. 
Migraci jsem provedl pomocí skriptu http://www.YOUR_MOODLE_SITE/admin/tool/innodb

Myslíte si, že je "výkonově" lepší MySQL s InnoDB nebo PostgreSQL?

V odpovědi na Jakub Fabián

Re: ACID kompatibilní úložiště s plnou podporou transakcí

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Moje osobní zkušenost je taková, že dobře vyladěný PostgreSQL šlape lépe. Ale to vyladění je klíčové. Ve výchozí konfiguraci je Postgres nastaven tak, že se chová ke zbytku systému až příliš zdvořile - tudíž si nebere dostatek systémových prostředků.

Postgres rovněž preferuje řada velkých instalací. Na druhou stranu, např. moodle.org jede na MySQL, neboť tam došlo po migraci naopak ke zhoršení výkonu. Na třetí stranu, to bylo někdy ve časech Postgres 7.x nebo 8.x a od té doby se mohl jak Postgres tak MySQL změnit.

Z výše uvedeného rovněž vyplývá, že migrace má smysl vesměs pouze na vlastním serveru, kde si můžete s konfigurací Postgresu vyhrát. Jinak jste odkázán na to, jak vám jej nastavil poskytovatel.
V odpovědi na David Mudrák

Re: ACID kompatibilní úložiště s plnou podporou transakcí

autor Peter Svec -

O MyISAM a InnoDB sme tu toho uz narozpravali dost. Treba si polozit este otazku, preco mysql pre sovu datgabazu s pouzivatelmi pouziva myisam a previezt tuto databazu na innodb je dokonca zakazane.

Vseobecne stale zastavam nazor, ze tam kde nepotrebujem acid tak mi staci aj myisam lebo je rychlejsie. Aj v pripade havarie, ma myisam dobry automaticky recover. Su tabulky kde aj v pripade, ze by posledny riadok nebol zapisany sa nic nedeje (napr. session, log a pod)

Vyladit mysql na innodb je rovnako narocne ako aj postgre. Pre male servery s limitovanymi prostriedami je to dokonca takmer nemozne.