Lokální přenastavení rolí - host

Lokální přenastavení rolí - host

autor Pavel Hodál -
Počet odpovědí: 6
dobrý den,
setkal jsem se s následujícím problémem: dávám do Moodle oznámení pro rodiče, ankety apod. Rodiče nechtějí mít běžný účet, mají jen roli hosta. Lokálně jsem v kurzu přenastavil roli hosta, povolil jsem příspěvky do fóra a odpovídání na novinky, hlasování v anketách. Nic z toho však nejde. Pokoušel jsem se měnit i lokální přenastvení rolí u konkrétní ankety, ale marně. U HOSTa to není možné? Děkuji
Počet hodnocení: -
V odpovědi na Pavel Hodál

Re: Lokální přenastavení rolí - host

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Pozor, je rozdíl mezi "Uživatel Host" a "Role Host".

Uživatel Host je ten, kdo se do Moodlu přihlásí pomocí tlačítka "Přihlásit se jako host". Tím se přihlásí jako speciální uživatel s uživatelským jménem "guest". Tento uživatel nemůže z principu vytvořit v Moodle žádnou novou informaci - ani příspěvek ve fóru, ani hlasovat v anketě. To je záměrná vlastnost Moodlu.

Roli Host dostane uživatel, který se do Moodlu řádně přihlásí pomocí svého uživatelského jména a hesla, vstupuje do kurzu, do něhož není zapsán a tento kurzu umožňuje vstup pro hosty. Pokud v takovémto kurzu přenastavíte roli Host tak, že povoluje např. vkládat příspěvky do fóra, pak bude moci tento uživatel příspěvek vložit, i když není v daném kurzu zapsaný. Ale příspěvek bude korektně svázán s jeho uživatelským účtem.

Uživatel Host získává sice roli Host, ale protože má uživatelské jméno "guest", je mu i tak většina věcí explicitně zakázána, i když mu to jeho role Host povoluje.

Ve vašem případě byste jedině mohl vytvořit účet např. rodic (Rodič Obecný) s heslem rodic a tímto účtem by se rodiče mohli hlásit do Moodle. Osobně bych doporučoval přiřadit uživateli rodic roli Host v tom kurzu, do něhož je chcete pustit a lokálně tuto roli přenastavit a povolit jen to málo, co nutně potřebujete. Vždy platí, že jakmile dovolíte anonymním uživatelům vytvářet na vašich stránkách obsah, rapidně se zvyšují bezpečnostní rizika.

V odpovědi na David Mudrák

Re: Lokální přenastavení rolí - host

autor Jiří Šperl -

Dobrý den, proč se nemůžu přihlásit jako host standardním tlačítkem "Přihlásit jako host"? Zobrazí se hláška s neplatným přihlášením viz obr.

Děkuji za jakoukoli radu. 

Příloha host.jpg
V odpovědi na Jiří Šperl

Re: Lokální přenastavení rolí - host

autor Jan Kubát -
Mám stejný problém, po havárce Moodle jeho přeinstalaci a po obnově databáze nefunguje přístup na Moodle pro Hosta (quest). Prosím o radu kde to "opravit", děkuji předem moc za pomoc.
V odpovědi na Jan Kubát

Re: Lokální přenastavení rolí - host

autor Zdeněk Šustek -
Měl jsem stejný problém, zkuste se podívat do databáze mdl_user.
První řádek databáze by měl být uživatel guest (viz obr.). Pokud máte, zkuste ještě zkontrolovat, zda náhodou nemáte nastaveno deleted na 1 (to byl můj případ). Přepiště na 0.
Příloha mdl_user_prtscr.PNG
V odpovědi na Zdeněk Šustek

Re: Lokální přenastavení rolí - host

autor Vladimir Franc -
Dobrý den,
ale dřív se dalo povolit někde v Moodle, že anonym, může přistoupit do kurzů, které mají roli hosta povolenou. Bohužel na cvičném moodle mi tento přístup funguje, ale na provozním serveru ne. Nevíte někdo, kde toto nastavení najdu?
Předem děkuji.