Import - export uživatelů i s heslem?

Import - export uživatelů i s heslem?

autor Martin Benda -
Počet odpovědí: 4
Zdravím.
Exportovat a importovat uživatele mi jde bez větších problémů. Ovšem mám problém s hesly. Ve vyexportovaném souboru nejsou a při importu se sice může toto pole vytvořit, ovšem jako prázdné. V nově vytvořeném Moodlu se ovšem naimportovaný uživatel nepřihlásí, protože nemá heslo (tato položka je v jeho profilu prázdná). Aby vše fungovalo jak má, jediné řešení mě napadlo takové, že všem uživatelům vytvořím jednotně nějaké heslo, aby se mohli přihlásit a následně je vyzvu, aby si je změnili. To je ovšem z bezpečnostního hlediska zcela nevyhovující. Řešil někdo tento problém s exportem hesel? (nemám ovšem na mysli export přes MySQL databázi, který funguje bezvadně, ale v tomto případě nemám přístup k PHPMyAdminovi, tak že jej nemohu využít).
Počet hodnocení: -
V odpovědi na Martin Benda

Re: Import - export uživatelů i s heslem?

autor František Pinc -
No to je asi problém, takhle to asi udělat nejde - hesla jakmile jsou uložena v moodlu, jsou zašifrovaná a nikdo se k nim nedostane.

Pokud vám jde o nějaké přenesení uživatelů z jedné instalace moodle do druhé, tak to asi budete muset udělat tak, že uživatelům vygenerujete nějaké heslo , které znají jen oni (např . datum narození ve formátu ddmmrrrr) a to jim naimportujete do nového moodlu. Není to bezpečný, ale myslim, že míra nebezpečí je přijatelná.

V odpovědi na František Pinc

Re: Import - export uživatelů i s heslem?

autor František Pinc -
Teď mě ještě napadá, že v zálohování (exportu a importu) kurzu je možnost exportovat a importovta uživatele . Nikdy jsem o tom moc nepřemýšlel, ale teď mě napadlo na co tam ta možnost je , když není možné přenést uživatele z jednoho moodla do druhýho. Asi to bude fungovat tak, že to po prvním přihlášení bude chtít změnu hesla, ale to je docela malé zlo. Nikdy jsem to nezkoušel(!!!!).
Asi bych to dělal tak , že bych si udělal jeden "pomocný" kurz , tam zapsal všechny studenty, vyexportoval ho do zip souboru a naimportoval do nového moodla.
V odpovědi na František Pinc

Re: Import - export uživatelů i s heslem?

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Ale jistě že je možné přenést uživatele z jednoho Moodle do jiného - přesně přes ten pomocný (klidně prázdný) kurz, do kterého jsou všichni zapsáni. Od verzí 1.9.7 a 1.8.11 je potřeba mít ještě oprávnění "Zálohovat data uživatelů" moodle/backup:userinfo právě proto, že v těch zálohách jsou hesla (sice zahešovaná, ale vzhledem k tomu, že si většina uživatelů volí hesla odhalitelná přes slovník nebo rainbow tables, je to pořád vnímáno jako bezpečnostní riziko).
Na novém Moodle se potřeba ještě nastavit v config.php alternativní sůl z toho původního serveru.
V odpovědi na Martin Benda

Re: Import - export uživatelů i s heslem?

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Jak píše František - v databázi Moodle jsou hesla zahešovaná a k jejich čistě textovému tvaru se již nedostanete. Já když importuji uživatele ze souboru, tak jim nastavuji heslo na nějaký osobní údaj, který mám k dispozici (např. rok narození) a hned po importu jim pomocí Hromadných operací nastavuji "Vnutit změnu hesla".