Problém s filtrem TeXu - začátečník

Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Jana Vrbková -
Number of replies: 11

Dobrý den, potřebuji poradit s nastavením prostředí Moodle tak, abych byla schopna psát matematické výrazy, tj. převádět zápis z TeXu do formátu HTML (výukové materiály, testy apod.). Chci využít TeX filter. V modulech mám všechna nastavení snad správně (viz příloha, filter "TeX zápis" je povolen). Provozuji moodle na WinXP. Jako www server + php mám nainstalovaný balíček WAMP. Můžete mi někdo poradit, kde může být chyba a co konkrétně nastavit? Děkuji.

P.S.: Zkoušela jsem i texfilterdebugger se vzorovým příkladem a místo obrázku s matematickým výrazem se objeví ikonka chybějícího obrázku, podobně jako v editovaných výukových materiálech.

Attachment texFilter.jpg
Count of ratings: -
In reply to Jana Vrbková

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Lukáš Mižoch -

Zkusila jste dát ty názvy do uvozovek, když je v nich mezera? A ten konvertor mimetex, co se dodává s Moodlem, jste také zkoušela?

In reply to Jana Vrbková

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Lukáš Mižoch -

Další dotaz: jakou verzi PHP máte?

In reply to Lukáš Mižoch

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Jana Vrbková -
Dle php info mám verzi 5.3.0. K předchozímu dotazu odpovídám, že uvozovky jsem v cestě měla a teprve poté, co jsem je odstranila, se mi změnil červený křížek vedle řádku nastavení v zelenou fajfku. Z toho usuzuji, že v cestách problém není. Spíš možná nějaké bězpečnostní nastavení mě napadá. Něco, proč by bylo zakázané spouštění aplikací jako je třeba TeX nebo ImageMagick. Instalaci TeXu dodávanou s moodlem jsem nezkoušela. Kde ji naleznu? Jde jen o nastavení cesty nebo se musí doinstalovat jako nějaký plug-in?
In reply to Jana Vrbková

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Lukáš Mižoch -

Četl jsem na moodle.org, že je s PHP 5.3 nějaký problém právě s TEXem. Možná to je ono, zkuste pohledat tam.

mimetex by měl být ve složce "C:\instalace_moodlu\moodle\filter\tex\mimetex.exe", aspoň to tvrdí na http://docs.moodle.org/en/TeX_filter#Using_MimeTeX

In reply to Lukáš Mižoch

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Jana Vrbková -

mimetex.exe jsem ve složce našla, změnila cestu v nastavení filtru i preambuli na doporučované nastavení a nepomohlo to. Zkusím se podívat ještě na ten problém s verzí PHP. Děkuji za ochotu a rady.

In reply to Lukáš Mižoch

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Jana Vrbková -
Ještě mě napadlo, co takhle použít jsMath? Pokud je zde nějaký problém s TeX filtrem přímo v moodlu ve spojení s PHP serverem, mohlo by to pomoct. Bohužel vůbec netuším, jak na instalaci takového plug-inu. Nevíte o nějakém dobrém návodu pro začátečníka?
In reply to Jana Vrbková

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Jiri Zajic -
Já jsem měl také nějaké problémy na začátku s TeXem, ale bylo to na Linuxu a souviselo to s právy spouštět programy v adresářích. Server widle v tomhle neznám, mohlo by to být taky v tom. Testy, které jste spustila, podle mne nemají s texem nic společného. Zapněte diagnostiku, mělo by vám to říct, co se při spuštění děje.
In reply to Jana Vrbková

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Jiri Zajic -
Všechny potřebné soubory by měly být v moodlu. Zapněte v administraci všechnu diagnostiku, třeba se něco přizná
In reply to Lukáš Mižoch

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Jana Vrbková -
Není náhodou něco špatně s databází? V té testovací stránce mi píše hlášení, že pro zadanou rovnici nenašel žádný záznam v cache_filters databázi.
In reply to Jana Vrbková

Re: Problém s filtrem TeXu - začátečník

by Jana Vrbková -
Problém s TeXem vyřešen instalací Moodle 1.9.8+. Vše (WAMP server s PHP 5.3.0 + Moodle) již nyní funguje bez problémů. úsměv