Zprávy z online meetingu vývojářů Moodlu – září 2008

Zprávy z online meetingu vývojářů Moodlu – září 2008

autor David Mudrák -
Počet odpovědí: 0
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři

Další z nepravidelných online meetingů proběhl v pátek 19. září. Byl zaměřen zejména na představení novinek určených pro Moodle 2.0, které se rodí v hlavní vývojové větvi CVS HEAD. Celkově lze říci, že vývoj Moodlu se nese na vlně integrace s různými internetovými službami. Ukázkou mohou být nová API rozhraní pro integraci s externími repozitáři a komunikačními nástroji.

Nový systém Messaging Events, jehož vývoj započal v rámci letošního Google Summer of Code, by měl nahradit stávající funkcionalitu tam, kde Moodle zasílá uživatelům emaily, případně jim doručuje zprávy od ostatních uživatelů. Uživatel si bude moci sám nadefinovat, pomocí jakého nástroje chce přijímat zprávy generované Moodlem (např. kopie příspěvků z diskusních fór, zprávy od ostatních uživatelů, různá upozornění pro správce apod.). Momentálně je ve vývojové verzi podporováno přijímání pomocí emailu (na různé emailové adresy – tedy např. příjem všech příspěvků do samostatného emailového účtu), HTML pop-up okna (jako je tomu nyní v případě zpráv od ostatních uživatelů) nebo pomocí Jabber IM klienta (obdoba ICQ).

Zcela přepracován je způsob, jakým Moodle zachází s ukládáním souborů (např. studijní materiály, odevzdané úkoly studentů, přílohy v diskusních fórech a další). Nové File API zavádí dodatečnou vrstvu nad samotný souborový systém, která fyzicky ukládá soubor na serverový disk pod jménem, které je vypočteno jako hash skutečného obsahu souboru (tato technologie je známá jako content addressing). Používá-li se tudíž tentýž soubor v několika kurzech, je na disku uložen pouze jednou. Reference k němu spolu s dalšími meta-informacemi jsou uloženy v databázi. To nejen šetří prostor na disku, ale umožňuje též generování různých pohledů na souborovou strukturu. Učitel si např. může nechat zobrazit všechna odevzdaná řešení úkolů v kurzu roztříděná do složek podle úkolu. Každé zadání bude reprezentováno jako samostatná složka a odevzdané úkoly budou uloženy jako soubory v těchto složkách. Jména těchto souborů mohou mít libovolný tvar obsahující např. jméno studenta. Učitel si pak může snadno stáhnout všechna řešení jednoho úkolu k ohodnocení offline. Nebo si může nechat zobrazit všechny odevzdané úkoly v kurzu roztříděné do složek podle studentů a stáhnout si pohodlně všechny úkoly, které za celý kurz zpracoval konkrétní student.

Nové Repository API by pak mělo též být schopno pracovat s externími úložišti, např. GoogleDocs. V českých zemích by možná stálo za zvážení vyvinout plugin pro přímé napojení na repozitář Digitálních učebních materiálů RVP, který by zabezpečoval pohodlný import materiálů přímo do Moodle kurzu.

Podobné služby nabízí i Portfolio API, pomocí kterého lze integrovat Moodle se systémy pro správu elektronických portfolií. V průběhu meetingu byla v rychlosti nastíněna komunikace se systémy Box.net, Flickr nebo Mahara. Student tak může snadno publikovat řešení svého úkolu odevzdaného do Moodlu ve svém portfoliu.

Další komponentou, která vzešla z dílny studenta v rámci letošního Google Summer of Code a směřuje do hlavní vývojové větve Moodlu, je nový report známek pro Gradebook označovaný jako Visual report. Přímo v okně prohlížeče graficky zobrazuje distribuci známek v kurzu a další grafy týkající se výsledků práce studentů.

V průběhu meetingu byl těž představen modul QuizPort, jehož autorem je Gordon Bateson. Modul umožňuje seskupit řadu HotPot testů do ucelené výukové lekce a definuje vzájemné vazby mezi jednotlivými testy podobně, jako je tomu u modulu Přednáška. Např. lze říci, že student musí nejprve absolvovat několik pretestů na jistý počet bodů, než je mu umožněno pokusit se o absolvování závěrečného testu. Stručná zpráva zazněla i o průběhu prací na modulu NWiki, který by měl nahradit stávající wiki modul a o několika dalších dalších modulech.

Meeting opět doprovázela veselá a tvůrčí atmosféra a souběžně probíhající chat se plnil výkřiky „pirrácké“ angličtiny od těch, kteří ctili dnešní Talk like a pirate day.

--mudrd8mz

Počet hodnocení: -