Žádost o založení kurzu

Žádost o založení kurzu

autor Zuzka Horváthová -
Počet odpovědí: 2

Dobrý deň,

mala by som jednu otázku ohľadne žiadosti o založenie kurzu. My máme prepojený Moodle so SISom a Extranetom na univerzite a automaticky, kto má prístup do jedného z nich (Extranet je hlavný, aby som mala prístup do Moodle, prvý krát sa musím prihlásiť najprv do Extranetu), má aj do zvyšných dvoch. Takýto prístup majú ako študenti, tak aj učitelia.

Ale v Moodle by som si rada, aby vyučujúci sami si mohli vytvárať svoje kurzy a nepísali mi maily, kde ma žiadajú, aby som im v tej a tej kategórii vytvorila kurz. V "Správe stránek/ Kurzy/ Žádost o založení kurzu", som si zaškrtla "Povolit", dala som si jednu kategóriu kurzov a aby mne prichádzali žiadosti. Len neviem, ako to funguje... lebo keď som sa prihlásila pod učiteľom (mám dva prístupy jeden ako učiteľ a jeden ako správca), tak v danej kategórii nebola žiadna možnosť o pridanie kurzu a keď som sa prihlásila ako správca, nevidela som žiadne žiadosti o založenie kurzu... tak neviem, kde je chyba. V Moodle vyzerá, že asi všetko ide, aj som si pozerala návod na moodle.org a tam tiež nič viac veľmi nebolo o tom písané.

Kurz som si mohla pridať len vtedy, ak som si dala daného vyučujúceho ako "Tvorcu kurzu" v globálnych nastaveniach rolí (Správa stránek/Oprávění/ Přidelit globální role), ale to mám každému vyučujúcemu dať túto rolu? Asi nie... alebo sa to má nejako upraviť, pri prepájaní systémov, že už tam majú byť definované inak tie role? Že automaticky je rozpoznaná rola "Študent" a rola "Učiteľ"?

Ak by ste mali niekto nejaké skúsenosti, prosím, napíšte mi. Ja asi sa uberám úplne zlým smerom a len tak "tápem"... vopred za všetky odpovede ďakujem. Zuzka.

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Zuzka Horváthová

Re: Žádost o založení kurzu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Zuzko, ubíráte se dobrý směrem, je vám unikly detaily.

Máte v podstatě dvě možnosti. Buď chcete vybraným uživatelům dát právo, aby si ve svých kategoriích sami zakládali kurzy a přiřazovali k nim učitele bez vašeho vědomí. Nebo chcete, aby si učitelé mohli vyplňovat formulář Žádost o založení kurzu, kterou vy musíte ručně schválit.
  • Role Tvůrce kurzů opravňuje daného uživatele založit kurz a přiřadit k němu učitele. Tuto roli můžete buď přiřadit jako globální (pak může zakládat kurzy kdekoliv) nebo v kontextu vybrané kategorie (pak platní jen pro danou kategorii a její případné podkategorie.
  • V případě druhé možnosti, poté, co aktivujete možnost žádat o kurzy, se odkaz na žádost tuším zobrazuje dole na seznamu Všechny kurzy. Jedná se ale o statický odkaz na adresu http://vase.adresa.moodlu/course/request.php takže můžete sáhnout po podobném řešení jako je např. na titulní stránce http://moodle.pedf.cuni.cz kde je na žádost odkaz v postranním HTML bloku.
    Poté, co učitel vyplní žádost, vám (případně dalším v závislosti na vašem nastavení) přijde email. Na stránce /course/pending.php se zobrazuje seznam čekajících kurzů a vy musíte každou z nich schválit nebo zamítnout. V případě schválení se daný kurz založí, žadatel se automaticky stane učitelem a je emailem informován. Funguje to dle mých zkušeností celkem dobře.
  • Můžete zvolit i kombinaci obou přístupů, pokud např. na nějaké katedře (či jak máte školu členěnu) máte někoho zkušeného a poučeného a důvěřujete mu, můžete mu dát roli Tvůrce kurzu, aby pro sebe a své kolegy kurzy zakládal sám (či sama, chci-li být genderově korektní). Všichni ostatní pak budou žádat. Tento způsob volím já, protože chci mít přehled o tom, kde je jaký kurz, zda se korektně jmenují apod. Tvůrce kurzů proto dávám jen takovým uživatelům, kteří jsou s provozem Moodlu a interními pravidly dostatečně obeznámeni.
--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Žádost o založení kurzu

autor Zuzka Horváthová -

Davide,

veľmi pekne ďakujem... len tá prvá možnosť, žeby som pridala do danej kategórie tvorcu kurzu, tak tá ma napadla... a to viem a chápem. Ľudia na katedrách, o ktorých viem, že vedia pracovať s Moodle, tak majú vo svojich kategóriách (každá katedra má vlastnú kategóriu s názvom svojej katedry) rolu tvorcu kurzov. Tí zakladajú svojim kolegom kurzy a informujú ma o nich.

Ja som sa práve nechcala inšpirovať Vašou fakultou a vytvorila som si samostatnú kategóriu, ktorú som zadefinovala ako na vytváranie žiadostí o kurz (názov kategórie je "Čakající"). Lenže nič ani v kategórii "Čakající" a ani na stránke, kde sú všetky kategórie nemám, ak sa prihlásim nie ako správca. Je mi to čudné... úsměv. My zatiaľ to máme nastavené tak ako som písala, že buď katedrový tvorca kurzov urobí daný kurz a informuje ma o tom alebo vyučujúci mi napíše mail, s názvom a zaradením v danej oblasti a ja ho vytvorím, len som to chcela, aby to nešlo pomocou klasických mailov, ale cez Moodle, keďže sa to dá a ako som hovorila, Vy to máte urobené úplne skvele.

Ešte raz veľmi pekne ďakujem za odpoveď, Zuzka.