Změna hostingu

Změna hostingu

autor Miloslav Krátký -
Počet odpovědí: 14
Dobrý den vážení, chci změnit hosting pro moodle a chci požádat o radu jak převést web v nezměněné podobě na nový hosting. Je mi jasné že musím do na nový hosting instalovat moodle včetně externích modulů a bloků ale nevím jak dál. Díky za návod v bodech.
Počet hodnocení: -
V odpovědi na Miloslav Krátký

Tento příspěvek ve fóru byl odstraněn

Obsah tohoto příspěvku ve fóru byl odstraněn a již nemůže být zpřístupněn.
V odpovědi na Odstraněný uživatel

Re: Změna hostingu

autor František Pinc -
To je trochu pracné řešení, protože musíte to brát kurz po kurzu a pokaždé vše dělat ručně. Když je kurzů do deseti, tak to jde. Tato cesa má výhodu , že si zároveň uklidíte.
Ja bych to dělal tak, že bych nainataloval na nový hosting nový moodl . Pokusil bych se použít stejnou verzi , jako mám na starém, ale myslim, že by se to mělo podařit i bez toho .
Pak bych nahradil nový adresář moodledata tím starým. Zkontrolujte si nastavení práv k souborům.
Ve staré databázi bych si udělal dump (asi přes phpMyAdmin ) pak bych si na svém lokálním PC otevřel ten dump soubor v textovém editoru a search/replace bych nahradil řetězce http://adresa_starého_serveru za http://adresa_nového_serveru . Uložit a nahrát opět přes phpMyAdmina do nové databáze. U velkých souborů se zálohou (1GB) to může být problém , protože to editor neutáhne. Na linuxu to dělám přes sed, ale asi je mnoho jiných způsobů.
Na wiki je na to někde návod.
V odpovědi na František Pinc

Re: Změna hostingu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Teprve nedávno jsem se dozvěděl, že to prosté najít a nahradit v SQL dump nemusí stačít, protože v některých případech si Moodle data ukládá nikoliv ve formátu čistého textu, ale jako serializovaný text.
Proto existuje nástroj, který vám toto nahrazení adresy provede sám včetně míst, která na úrovni textového SQL dump nenajdete. Stačí navštívit http://adresa.noveho.moodle/admin/replace.php a provést náhradu tam.
Na druhou stranu, jediné, co ten skript navíc odchytí, jsou URL v postranních HTML blocích. Pokud tedy takových bloků nemáte moc nebo v nich nemáte obrázky či odkazy, můžete si vystačit s náhradou na úrovni SQL dumpu, která je výrazně rychlejší.

--mudrd8mz
V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Změna hostingu

autor Peter Svec -
Ja sa len spytam pre istotu, menite len hosting alebo aj domenu.
V odpovědi na Peter Svec

Re: Změna hostingu

autor Miloslav Krátký -
Dobrý den, měním pouze hosting, ale je pravda, že nyní jsem měl moodle na subdoméně a teď ho chci dát na hlavní doménu. Je v tom nějaký háček? Taky se chci zeptat, jak mám vytvořit "dump" databáze přes Myphpadmin. S lecčím jsem už pracoval ale s databázemi moc ne. Děkuji za popis 1.2.3. pro laika.

M. K.
V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Změna hostingu

autor František Pinc -
Dump uděláte v PhpMyAdminu pod odkazem "Export" z hlavní stránky. Typ exportu vyberete "SQL" , a dále nastavíte podle přiloženého obrázku.
Když není PhpMyAdmin, tak z příkazové řádky to jde tímto příkazem

mysqldump --verbose --user=moodleuser --password=heslo --add-drop-table --disable-keys --add-drop-database --extended-insert --complete-insert --database moodle > ~/moodle-zaloha.sql

kde nahradíte --user=root za --user=vase_db_jmeno , --password=heslo za vaš heslo k databázi a ~/moodle-zaloha.sql za cestu k vašemu souboru se zálohou
Příloha phpmyadmin.png
V odpovědi na František Pinc

Re: Změna hostingu

autor Miloslav Krátký -
Tak se mi podařilo udělat dump, importoval jsem ho do nové instalace, pak jsem podle návodu p. Mudráka přepsal všechny adresy, nahrál jsem kompletní moodledata, ale kurzy nevidím. Je třeba ještě něco udělat, aby všechno běželo tak, jak má?

V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Změna hostingu

autor František Pinc -
A moodle jinak běží? Všechno funguje normálně, jen chybí kurzy?
Hlásí to něco?
V souboru config.php máte nastavené přihlašovací údaje tak, aby se nový moodl hlásil do nové databáze?
V odpovědi na František Pinc

Re: Změna hostingu

autor Miloslav Krátký -
Nic to nehlásí, moodle běží normálně, config.php je nastaven na novou databázi, nová databáze je plná tabulek z dumpu, moodledata jsou plná souborů z kurzů, ale kurzy ani např. odkazy v hlavním menu atd. tu nejsou.
V odpovědi na František Pinc

Re: Změna hostingu

autor Miloslav Krátký -
Jediné co mě napadá je to, že moje doména www.protrea.cz je ještě nasměrovaná na starý hosting, protože na nový hosting jsem ji chtěl nasměrovat až bude vše nastaveno. Nemůže to, že jsem v tom dumpu nahradil původní subdoménu http://online.protrea.cz hlavní doménou http://www.protrea.cz ale ta je stále nasměrovaná na starý hosting, způsobovat problémy?
V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Změna hostingu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
No to by jisté problémy představovat mohlo. Moodle prostě musí jet na adrese, kterou má v config.php a přes tuto adresu se na něj musíte dívat. Pro svůj vlastní počítač si můžete lokálně předefinovat DNS záznam nové adresy v souboru C:/WINDOWS/System32/drivers/etc/hosts

Budete-li v koncích, může vám pomoci český Moodle Partner - asistence při upgrade a při migraci na jiné domény patří mezi standardní služby, které partneři poskytují.

--mudrd8mz
V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Změna hostingu

autor Miloslav Krátký -
Dobrý de, tak nakonec se to podařilo, moodle běží na novém hostingu, ale mám problém. Běžný uživatel se normálně může přihlásit do systému, ale když se přihlásím já jako admin, systém mi hodí tuto hlášku:
Je mi líto. Vaše databáze dosud nepoužívá kódování Unicode a tato verze Moodlu není schopná migraci na Unicode provést. Prosím, proveďte nejprve upgrade na verzi 1.7.x a spusťte proces migrace na Unicode ze stránky Správy. Potom budete moci migrovat na Moodle 2007101571.01
Nepustí mě pak vůbec do administrace. Poradí mi někdo co s tím mám dělat? Moc děkuji
V odpovědi na Miloslav Krátký

Re: Změna hostingu

autor František Pinc -
Dobrý den,
jakou máte verzi moodle? Pokud máte nějakou nižší než 1.7.x, tak bych se řídil tou hláškou a nejprve upgradoval na 1.7.x , pak provedl přechod na utf8.....
Myslim ale , že máte vyšší verzi , která už má na utf8 běžet vždy, ale protože jste to přenášel na jiný server, tak někde došlo k chybě. Výchozí znaková sada pro mysql je nějaká swedish, takže pokud při vytváření databáze nespecifikujete, že chcete utf8, použije se výchozí. Tímto dotazem by vám měl vylistovat znakovou sadu všech tabulek a jejich collation .
show table status \G;

Pokud používate na hostuingu phpMyAdmina, tak tam to vypisuje taky . Pokud je tam něco jiného než utf8, tak se podívejte jestli je utf8 povolené na serveru
SHOW CHARACTER SET ;
To by mělo vypsat seznam dostupných zakových sad. Pokud je utf8 povoleno, tak , tak se to dá převést podle diskuze , která se tady vedla včera .