Parametre serveru

Parametre serveru

autor Tomas Polak -
Počet odpovědí: 1

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ohľadom technických parametrov na server pre Moodle. Dôležité údaje: cca 11 tisíc zamestnancov,
                                   približný prístup on-line užívateľov je okolo 1000.

Predpokladám, že by to mali byť 2 x server - jeden na súbory a jeden na databázu. Viete mi poradiť bližšie parametre?

ďakujem vopred
Tomas

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Tomas Polak

Re: Parametre serveru

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Ve vašem případě dva servery určitě, nejlépe UNIX nebo Linux. Na jednom dedikovaný SQL server vyladěný pro potřeby Moodlu (osobně preferuji PostgreSQL, ale volte takový databázový systém, pro který budete mít odborníka, který vám jej vhodně nakonfiguruje). Já osobně bych pro databázový server volil 4GB RAM a RAID 5 diskové pole. Na druhém serveru postavte Apache/PHP. Opět se nebojte paměti - 4 GB RAM by mělo být dost. Na Apache stroji budou uloženy soubory tvořící obsah kurzů, proto bych opět volil RAID 5 pole.
Obecné pravidlo z instalační příručky říká, že Moodle zvládne v jednom okamžiku obsloužit 50 uživatelů na každých 1 GB RAM. Vy byste v tomto případě měl něco kolem 8 GB, takže by uvedené kombo mělo být schopno ustát cca 200 - 300 uživatelů najednou (něco jsem škrtl kvůli režii výměny dat mezi servery). Počet najednou přihlášených uživatelů může být samozřejmě větší, protože většinou ne všichni najednou chtějí něco od serveru. Nejnáročnější pro Moodle jsou chvilky, kdy vám sedí celá třída, posluchárna nebo ročník u počítače a až se řekne "fčíl", všichni začnou psát test.

--mudrd8mz