Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor Odstraněný uživatel -
Počet odpovědí: 12

Dobrý den,

v momentě kdy do moodlu uploaduji soubor - *.doc, *.ppt, *.xls, *.txt (tzn. jako student odevzdám úkol - soubor; jako ucitel uplouduji studijní materiál, ...) dojde k poškození jazykového nastavení.

Když chci tento soubor prohlédnout (odevzdaný soubor studenta - jako učitel) nebo když hned po uploadu (studijní materiál - jako učitel) uploadovaný soubor stáhnu je již poškozený a při jeho otevření vidím nesmyslné znaky.

To samé se děje, když dám exportovat výsledky studentů do *.xls nebo *.txt.

Čeština v moodlu (v prohlížeči) jinak funguje bez problémů. 

Za případné nápady předem děkuji.

Lukáš Doucha

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Odstraněný uživatel

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Zkontrolujte velikost souboru před a po načtení do Moodlu. Svého času jsem měl podobný problém, kdy mi Apache/PHP zkracoval soubor na jistý pevně daný počet bytů. Většina formátů se tím přirozeně stane nečitelná. To, co popisujete, nevypadá jako problém s češtinou v Moodlu, ale jako problém s obsahem souboru.

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor Lukáš Doucha -

Tak jsem se zaregistroval ...

V pozorovaní problému jsem pokročil o něco dál. Velikost souboru před a po načtení do moodlu je stejná. Dochází však k jinému problému:
Do obsahu souboru je na začátek přidán jeden znak a poslední znak obsahu souboru je smazán.
Když tedy uplouduji soubor "poznamky.txt" (do moodlu), jehož obsahem je text "doucha1234", pak po následném stažení (prohlížení) tohoto uploaudovaného souboru a otevření v poznámkovém bloku vidím jako obsah souboru text "□doucha123".  To samé se děje i u *.doc,*.xls,... (při uploadu studijního materiálu, odevzdávaného úkolu nebo při pokusu vygenerovat sestavu do *.txt,*.xls).
Ten přidaný znak vypadá jako svislý obdélníček (podobně jako o řádek výše). Při pokusu o jeho vložení do tohoto fóra přeložil textový editor pro příspěvky tento přidaný znak jako "odřádkování - enter".

Náš správce serveru (Linux) se vyjádřil ve smyslu, že by chyba neměla být v nastavení serveru. Podle něho tuto chybu spíše způsobuje nějaký php script.

V příloze posílám náhled na soubor před uploadem a při následném prohlížení.

Za případné nápady předem díky (myslím, že bych měl asi přece jen hledat chybu na straně našeho serveru ...).

Lukáš Doucha

P.S.: přílohu tohoto příspěvku jsem na svém localu od Vás downloadovat bez problémů mrknout. Tentýž soubor ("ukazka.zip") po uploadu a následném downloadu u nás na server (moodle) - opět znak na začátku navíc a na konci jeden chyběl. Když jsem ručně v poznámkovém bloku soubor "ukázka.zip" opravil, rozbalil jsem ho v pohodě jako nepoškozený (problém bude asi opravdu "jen" v tom přidání prvního a smazání posledního znaku).

Při pokusu o rozbalení (otevření) souboru "ukazka.zip" přímo z našeho serveru je již soubor poškozen (k poškození obsahu souboru tak dochází téměř jistě při uploadu).

V případě, že generuji sestavu do *.xls (např. známky z testu) dochází k stejné chybě jako při uploadu.

V odpovědi na Lukáš Doucha

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor Daniel Mikšík -
Už dvakrát se mi stalo, že vážné (i když jiné než Vaše) chyby v práci se soubory v Moodlu měly na svědomí prázdné řádky za ukončovací značkou PHP: ?> ve skriptech Moodlu.
Takové soubory se dají v Linuxu vyhledat snad poměrně snadno (to by tu někdo myslím dokázal poradit), ve Windows by to pomocí nějakého chytrého regulárního výrazu mělo jít také (třeba v editoru PSPad).
V odpovědi na Odstraněný uživatel

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
BTW, prosím o založení vlastního uživatelského účtu. "Pokusný učitel" slouží pouze pro demonstrační účely v rámci kurzu Hrátky s Moodlem. Díky.
V odpovědi na Odstraněný uživatel

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor Lukáš Doucha -

Dobrý den,

s naším správcem linuxového serveru jsme přes jeho php script na server uploadovali v pohodě (bez poškození).

Upload na moodle jsme zkusili z více počítačů, v doméně (bez domény), v IE (i v Mozille), proxy vypnutá, ..... vše marné. Při uploadu souboru stále dochází ke změně obsahu souboru.

V tuto chvíli by pro nás bylo velkou pomocí pokud by někdo byl schopen odpovědět na otázku: Jak řeší moodle upload? Jakými prostředky?

Za případné odpovědi děkuji.

Lukáš Doucha

V odpovědi na Lukáš Doucha

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Našel jsem na moodle.org diskusi pojednávající o stejném problému:
http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=68988
Zkontrolujte si konfigurační soubor Moodlu config.php, zda jeho poslední řádek obsahuje ukončovací PHP ?> a za ní není už žádný jiný znak ani stisknutý Enter. Potenciálně by taková chyba mohla být i v nějakém jiném souboru - viz příspěvek Daniela Mikšíka.

--mudrd8mz

V odpovědi na David Mudrák

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor Lukáš Doucha -

Děkuji za Váš čas, který věnujete řešení mého problému.
Jsem nyní mimo a k serveru se dostanu až v pondělí, určitě vyzkoušíme ......

V odpovědi na David Mudrák

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor Lukáš Doucha -

Tak mohu potvrdit, že smazání znaků za ukončovacím tagem souboru config.php pomohlo. Problém se podařilo vyřešit a doufám, že to byl ten poslední monokl.

Mnoho díků všem, kteří věnovali svůj drahocený čas ve snaze pomoci mi.

Lukáš Doucha

P.S. Možná by mohl admin tohoto fóra vhodně přejmenovat toto téma diskuse, tak aby více vypovídalo o jeho obsahu, kdyby někdo řešil podobnou situaci.

V odpovědi na Lukáš Doucha

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
> smazání znaků za ukončovacím tagem souboru config.php pomohlo
v pohodě Super - pokud ručně editujete config-dist.php, jste na toto riziko výslovně upozorněni na konci souboru. Při automatickém vytvoření config.php pomocí průvodce instalací by k tomu nemělo vůbec dojít (jinak by se jednalo o bug). Je možné, že jste config.php po vytvoření editovali ručně a znaky se tam dostaly při této editaci? Nebo jste si jisti, že jste na soubor config.php nesáhli?

> doufám, že to byl ten poslední
škodolibost
nebyl, buďte si jist. ale takový je život s technologiemi...

> přejmenovat toto téma diskuse, tak aby více vypovídalo o jeho obsahu
zamyšlený Neděláme zde takové úpravy. Při hledání je nejlepší použít fulltextové vyhledávání, tedy i v tělech příspěvků


Vítejte mezi moodlisty a hodně zdaru při dalším růstu vaší instalace!

--mudrd8mz
V odpovědi na David Mudrák

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor Lukáš Doucha -

Jsem si jistý, že jsme na config.php ručně nesáhli.

V odpovědi na Lukáš Doucha

Re: Upload souboru (*.doc,*.xls,*.txt, ...) rozhodí češtinu

autor Jiri Zajic -
Zkontroloval jsem své moodly a za > nic není u 1.8, u 1.6.4 jsem tam našel LF, nedovedu si vybavit, že bych ho tam byl udělal...