Instalace Moodle na vlastní server [off-topic]

Instalace Moodle na vlastní server [off-topic]

autor Lukáš Mižoch -
Počet odpovědí: 4

Vážení kolegové, mám zde jeden off-topic dotaz. Protože se u nás Moodle začíná celkem dost používat (ani jsem nečekal takový zájem), řeším problém, co s narůstajícími daty. Na našem webostingu už dochází místo a platit další peníze za navýšení se mi moc nechce. Uvažoval jsem spíše o instalaci vlastního webového serveru jen pro Moodle (klasická kombinace Linux + Apache + MySQL). Jenže to je ten problém, já s Linuxem vůbec neumím. Nemáte někdo nějaký postup nebo soupis poznámek, jaký Linux, jak ho nainstalovat, co nastavit, aby mi tam nelezli hackeři apod.?

Počet hodnocení: -
V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Instalace Moodle na vlastní server [off-topic]

autor Jakub Šerých -
No nejlepší (a asi jediné) řešení je odstranit tu tu větu "já s Linuxem vůbec neumím". Doporučuji začít nahráním VMWare serveru (free www.vmware.com) na svoje pracovní PCčko a na něj si nainstalovat nějakou dobrou distribuci (já osobně používám Debiánka).
Všechny distribuce jsou skvělé a spory o tom, která je nejlepší jsou IMHO víceméně žabomyší války a záleží hlavně na tom, se kterou srostu a mám ji dokonale probádanou. Doporučuji ale přesto "nekomerční distribuce", u komerčních bývají právě updatovací služby tlačeny ke zpoplatnění (ono to funguje i zdarma, ale třeba Vám zdarma dají nepoužitelnou rychlost stahování patchů, takže to po půl roce buďto zaplatíte, nebo vzdáte (můj případ s RedHatem).
Samozřejmě pro server vřele doporučuji si to nainstalovat bez Desktopu (obdoba Woken) a ovládat to prostřednictvím SSLka z příkazové řádky. Používám k tomu PuTTY a WinSCP.
Ke všemu najdete tisíc step-by-step návodů, takže to chce jen se do toho pustit. Namátkou třeba Perfect Debian Setup, ale jsou i jiné a lepší.
Co se týká patchování a údržby aktuálního stavu, třeba u Debiánka je to otázka přesně dvou příkazů:
apt-get update
apt-get upgrade
Dělám to tak jednou za měsíc až dva.

Jakub Šerých
V odpovědi na Jakub Šerých

Re: Instalace Moodle na vlastní server [off-topic]

autor Lukáš Mižoch -

Tu větu „já s Linuxem vůbec neumím“ si můžete přeložit i jako „nejsem předpojatý vůči žádné distribuci“. mrknout Spíše jsem chtěl znát zkušenosti jiných, co jim vyhovuje a jak to instalovali. úsměv

V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Instalace Moodle na vlastní server [off-topic]

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Zdravíčko.

Volbu distribuce může výrazně ovlivnit i to, jestli máte ve svém okolí známého či kamaráda, který má s nějakou už zkušenosti a může vás v případě problémů popostrčit správným směrem. Já osobně mám na notebooku i na serverech Slackware. Apache, PHP a SQL si kompiluji ze zdrojových kódů. Learning curve je v tomto případě delší, ale nejste odkázán na nastavení a pružnost tvůrců distibuce a máte větší kontrolu (a zodpovědnost) nad svým systémem.

Pro začátky s Linuxem lze rozhodně doporučit knihu Linux - Dokumentační projekt (vydal CPress), jejíž česká verze je dostupná ke stažení v PDF na http://www.cpress.cz/knihy/linux/

--mudrd8mz
V odpovědi na Lukáš Mižoch

Re: Instalace Moodle na vlastní server [off-topic]

autor Michael Veselý -
pokud chcete rychte zprovoznit moodle na svém serveru a nechcete strácet čas tak doporučuji windows package moodle Moodle 1.8.4+ download na adrese zde
nastavení a instalaci zvládne cvičená opice... ovšem pro prvotní zkoušku je to fajn..ovšem pokud budete jako ve vašem případě potřebovat import dat a Mysql tak se stejně nevyhnete studiu potřebné literetury