Instalace 1.6+

Instalace 1.6+

autor Jiri Zajic -
Počet odpovědí: 10
Vážení přátelé, dnes se mi povedlo bez problémů nainstalovat Moodle 1.6+ na FORPSI Normalhosting. Je to sice placené, ale docela rozumně a na požádání dají safe_mode=off. Instalace proběhla bez problémů, drobnosti bylo potřeba udělat ručně, podle návodu instalátoru bez problémů. Jsem na http://eLearning.qes.cz, zatím prázdno. Má někdo nějaký "vzorový" kurs? Z Moodle org lze stáhnout kurs moodle, má někdo zkušenosti s lokalizací takového balíčku?
Počet hodnocení: -
V odpovědi na Jiri Zajic

Re: Instalace 1.6+

autor Marie Hánová -
Co je myšleno pod pojmem "vzorový kurz" ? Něco speciálního nebo stačí cokoliv k vyzkoušení ? 
V odpovědi na Marie Hánová

Re: Instalace 1.6+

autor Jiri Zajic -
Je tím myšleno něco na jakékoli téma a v jakémkoli, spíše menším rozsahu, co je zpracováno pedagogicky "vzorově", aby z toho bylo vidět, jak má ten kurs být postaven. Zatím vidím jen spoustu možností a zdá se to dobré, ale nějak mi není úplně jasná celková stavba kursu. Taky mám nějaký problém s chápáním termínů - já jsem zvyklý říkat kurs produktu a jeho realizacím běhy... Tady se mi zdá že kurs je běh a jeho opakování je docela pracné? Moje site je na http://elearning.qes.cz a mám tam už přeložený Demo kurs - ale i v něm jsou nějaké zmatky....
V odpovědi na Jiri Zajic

Re: Instalace 1.6+

autor Marie Hánová -
Tak pedagogicky vzorově? To asi nepomohu. úsměv To by musel odborník pedagog. Já jen dvacet let učim. úsměv
Jsem stará struktura a Moodle používám jako něco mezi třídnicí, sbírkou studijních materiálů, rozcestníkem odkazů a přehledné shromaždiště úkolů a testů. Je-li zájem o cosi takového mohu zaslat, ale má to cca 13M. Tvorba kurzu je více než tradiční.
Záhlaví kurzu slouží pro kontakt se studenty. Diskuse, novinky, horké vzkazy.
Pak už následují jednotlivá témata : výkladový materiál, rozšiřující nebo studijní odkazy, úkol, test.
Jinak se lze podívat na wequest.cz
Na webquestu lze vidět pěkné příklady projektové výuky. Rozhodně je dobré se tam přihlásit a podívat se.
Spousta možností je - jak by řekl klasik - vlastnost, nikoli chyba. úsměv Vyzkoušet je třeba všechno a vybrat si to, co mě a mým studentům bude nejvíc vyhovovat.
Ze zkušenosti vím, že studentům tento způsob výuky docela vyhovuje.

V odpovědi na Marie Hánová

Re: Instalace 1.6+

autor Marie Hánová -
Ten demokurz je bezva. Pro nás chabé v jazyku anglickém je to fajn. úsměv

V odpovědi na Jiri Zajic

Re: Instalace 1.6+

autor David Mudrák -
Obrázek: Moodle HQ Obrázek: Obzvláště nápomocní moodlisté Obrázek: Překladatelé Obrázek: Vývojáři
Zdravíčko!

Těžko mluviti o "vzorovém" kurzu nebo o jakýchkoliv přesných pravidlech toho, jak má být kurz sestaven. Všechno se odvíjí od cílů výuky - je třeba si ujasnit, co je cílem tvého kurzu (školení, školního roku, workshopu, konference, či obecně čehokoliv, co chceš podporovat pomocí Moodlu). Tento cíl zformuluj jako požadovanou úroveň a rozsah nových/změněných znalostí a dovedností účastníků kurzu (studentů, žáků...), nikoliv jako proces samotné výuky (chceš-li se dozvědět více o správném formulování výukových cílů, možná se ti bude hodit krátká seminární práce, kterou jsem svého času na toto téma sepsal). Seznam studenty s těmito cíli!
Po formulaci cílů je třeba nadefinovat, jakými činnostmi tví studenti těchto cílů dosáhnou. Budou muset načíst nějaké texty? Obhájit nějakou myšlenku? Zpracovat krátký referát o nastudované kapitole? Vyhledat v literatuře dva protichůdné názory na věc a ve skupině hlasovat, ke kterému se osobně přiklánějí? Hrát vylosovanou roli v inscenované disputaci? Sbírat data o nějakém fenoménu a následně je analyzovat? (...)
Měj na paměti, že Moodle byl napsán pro to, aby podporoval činnostně orientovanou výuku, při které si studenti sami konstruují nové poznání na dosavadních základech a nových podnětech. Samozřejmě je možné využít Moodle jako prostý redakční systém. Vzít skripta či studijní texty, udělat z nich posloupnost HTML stránek, nakázat studentům, že si to všechno mají přečíst a naučit a na konci jim dát test a známku/zkoušku/certifikát. Potenciál a jedinečnost Moodlu ale leží jinde.
Moodle není redakční systém. Při stavbě kurzu vždy přemýšlej o tom, jak s ním mají jeho účastníci pracovat - co bude jádrem jejich činnosti. Osobně se mi osvědčilo formulovat samotné názvy modulů, se kterých sestavuju kurz, v podobě pokynů k činnosti. Např. začnu studijním materiálem, jehož název začíná např. Přečtěte si..., Podrobně nastudujte..., Seznamte se s..., V rychlosti si projděte... apod. Sám název činnosti má říct, co se očekává.
Nepublikuj studijní materiály izolovaně, ale navazuj na ně s dalšími činnostmi. Až se trochu seznámíš s Moodlem a možnostmi jeho modulů, bude pro tebe snadné vybrat si z jeho nabídky adekvátní modul pro podporu naplánované činnosti. Mají studenti sepsat sebereflexi po přečtení úryvku z nějaké knížky? Má být tato reflexe přístupná i ostatním studentům? Pakliže ano, asi zvolíš formu diskusního fóra a nastavíš, že každý student může založit právě jedno téma diskuse (tzn. svou reflexi). Mohou ostatní komentovat práce kolegů? Povol odpovědi v diskusi. Je vkládání komentářů více než žádoucí? Začni je bodovat. Má být reflexe studentů přístupná pouze vyučujícím? V tom případě asi zvolíš modul úkol ve variantě "online text" nebo "odevzdat soubor"...

No - a to je Moodlování mrknout Snad už jen poslední pár osobních zkušeností:
  • Nenech se zlákat téměř dokonalostí modulu Test. Vyzkoušej i jiné formy kontroly (např. bodovaný průchod Přednáškou apod.)
  • A hlavně - neposlouchej nikoho, kdo ti radí, jak máš dělat své kurzy v pohodě
Měj se, ať se ti daří a vítej mezi českými moodlisty!
V odpovědi na David Mudrák

Re: Instalace 1.6+

autor Jiri Zajic -
Díky Davide za cenné poznámky, já zatím trochu lítám v celkové orientaci, jek studenta znavigovat, aby kursem procházel a jak to lepit dohromady s testy a tak. Jinak jsem omezen tím, že naše kursy v klasické podobě jsou jedno - až pětidenní, případně metakurs by mohl mít 150 hodin. 1.6+ mne zatím trochu zlobí, našel jsem nějaké bugy, nevíš, jak se správně hlásí? Napsal jsem o nich do diskusí na org, lepší kontakt jsem nenašel... Ale nejdou mi editovat 3 typy studijních materiálů a to jen v kursu, který jsem sám založil... v lokalizovaném Demu to funguje! Jinak funguje všechno, ukládání, uploady,... dokonce i spouštění binárů filtrů...