Използване: Moodle за езиково обучение

Re: Използване: Moodle за езиково обучение

от Andrew Ivanov -
Number of replies: 0
Изглежда тези ограничения създават на доста хора главоболия. Ето защо ще си позволя да дам някои съвети.

Нека първо напомня за възможността да качите zip архив и след това да го разархивирате с Moodle. (Това изисква на сървъра ви да е достъпна командата unzip и тя да е правилно описана в "Настройки > Промени"). Освен че ви дава възможност да качвате няколко файла с една транзакция, zip архивът компресира файловете. За съжаление това не работи с файлови формати които са вътрешно компресирани (повечето мултимедийни формати - jpeg, mp3, ogg).

В случаите когато горното не помага (а това е и конкретния случай) качете файла някъде в интернет и го добавете като външен ресурс. Ако много искате да качите въпросния файл в системата Moodle и разполагате с възможност да качите толкова голям файл по алтернативен начин (ftp/sftp/директен достъп до сървъра) можете да направите следната гимнастика:
  1. създайте папка с Moodle, като най-добре е тя да е уникална, за да можете лесно да я познаете при следващата операция;
  2. свържете се със сървъра си (например по ftp) и открийте папката, която създадохте в точка едно. Намира се в директорията за данни (moodledata или каквото име използвате);
  3. качете файла си (или просто го копирайте ако се радвате на директен достъп до сървъра);
  4. когато попитате Moodle какво има в директорията от точка ено трябва да видите вашия файл. Ако не го виждате, доста е вероятно да виждате стара информация.
И за финал искам да ви препоръчам да внимавате с директорията за данни. Системата е проектирана сама да се грижи за съдържанието й. Горният метод е тестван от мен и изглежда относително надежден.

Препоръчвам ви варианта с използване на външен за Moodle ресурс, но изборът си е ваш!